Хворів у дитинстві. У динозавра вперше виявили респіраторну інфекцію

11 лютого, 10:01
Гіпотетичне відновлення життя «Доллі» (Фото:Woodruff та ін. (2022)/Artwork by Corbin Rainbolt)

Гіпотетичне відновлення життя «Доллі» (Фото:Woodruff та ін. (2022)/Artwork by Corbin Rainbolt)

Палеонтологи виявили у хребцях молодого зауроподу сліди тяжкої респіраторної інфекції, яка, ймовірно, і спричинила смерть тварини.

Істота, яку вчені назвали «Доллі», мали деформовані структури в шийних кістках.

Ці хребці колись були з'єднані з повітряними мішками, які з'єднувалися з легенями і були частиною дихальної системи зауроподів, а ненормальний вид кісток, ймовірно, був спричинений лютою респіраторною інфекцією, яка могла призвести до смерті тварини, коли їй було 15-20 років.

Відео дня

У динозавра, ймовірно, були грипоподібні симптоми, що нагадують ті, що вражають сучасних птахів та людей.

У ході комп'ютерної томографії з'ясувалося, що кістки складаються з аномальної кісткової тканини, яка, ймовірно, утворилася через респіраторну інфекцію. Можливо це був аспергільоз — грибкова інфекція, яка сьогодні вражає птахів та рептилій, викликаючи респіраторні симптоми та ураження кісток.

"Враховуючи імовірні симптоми інфекції та стан хребців цього динозавра, йому можна було тільки поспівчувати. Відкриття рештків цього ящера допоможе нам дізнатися еволюційну історію респіраторних хвороб і розширити уявлення про типові хвороби динозаврів", - розповів один з авторів дослідження, куратор Музею динозаврів Монтані Кері Вудрафф.

Чи була хвороба Доллі достаньо серйозною, щоб бути смертельною? Хоча неможливо сказати, напевно, аспергільоз у сучасних птахів може бути смертельним, якщо його не лікувати, але хвороба й сама по собі могла знизити шанси динозавра на виживання.

У стадних тварин, таких як зауроподи, хворі особини могли самоізолюватися від групи або могли відставати під час руху стада, що робило їх легкою мішенню для хижаків, особливо коли тварини вже ослаблені хворобою.

"Незалежно від того, як саме настала смерть, я думаю, що ця хвороба так чи інакше сприяла загибелі тварини", - сказав Вудрафф.

Раніше НВ писав, що палеонтологи вивчили черепну коробку тварини з роду анкілозаврів за допомогою мікро-КТ і виявили дивовижні нові деталі: тварина, швидше за все, була повільною і глухою.

Австрійські дослідники дійшли такого висновку, порівнявши розміри частин внутрішнього вуха Struthiosaurus austriacus та інших представників його роду.

Анкілозаври могли виростати до восьми метрів у довжину тіла і були групою травоїдних динозаврів, також званих «живими фортецями»: їхнє тіло було усіяне кістковими пластинами і шипами. Однак деякі аспекти їхнього способу життя досі викликають подив.

У той час як багато динозаврів, ймовірно, жили групами, принаймні деякі анкілозаври, схоже, воліли самотнє життя через поганий слух. Такого висновку дійшли вчені з університетів Грайфсвальда та Відня, вивчивши черепну коробку динозавра за допомогою комп'ютерного томографа високої роздільної здатності для отримання цифрового тривимірного зліпка.

Показати ще новини
Радіо НВ
X