Перемалювати глобус. За версією National Geographic, на планеті не чотири океани, а п’ять

9 червня 2021, 19:25
Сюжет

National Geographic змінює свої карти і атласи. На них буде позначений Південний океан, п’ятий після Тихого, Атлантичного, Індійського і Північного Льодовитого. Раніше вчені не мали спільної думки, чи є води, які омивають Антарктику, окремим океаном.

Розповідаємо, чи можна тепер вважати підручники географії, в яких розповідалося про чотири океани, застарілими.

«Географічне занудство»

8 червня 2021 року відзначали щорічний Всесвітній день океанів. З цієї нагоди Національне географічне товариство, або National Geographic, найбільша науково-просвітницька організація США, ухвалила важливе рішення. На всіх картах і атласах, що видаються товариством, починаючи з цього дня будуть позначати не чотири океани, як зазвичай, а п'ять. До Тихого, Атлантичного, Індійського і Північного Льодовитого картографи додадуть Південний океан, що омиває Антарктиду.

Відео дня

На малюнку, в центрі якого Південний полюс, океан-новачок виділено червоним кольором.

National Geographic
Фото: National Geographic

«Південний океан давно визнаний вченими, але оскільки на міжнародному рівні не досягнуто відповідну угоду, ми ніколи не визнавали його офіційно, — говорить географ товариства Алекс Тейт. — До певної міри це географічне занудство».

Фахівці давно обговорювали, чи мають води навколо Антарктиди унікальні характеристики, щоб заслужити право вважатися повноцінним океаном, або ж вони просто є холодними південними частинами Тихого, Атлантичного та Індійського океанів.

В останні роки як науковці, так і преса все частіше використовують термін Південний океан, тому National Geographic заявив, що води, які оточують Антарктиду до 60-го градуса південної широти, за винятком протоки Дрейка і моря Скоша, становлять новий океан.

Це найістотніша зміна маркування мап National Geographic в XXI столітті.

Як провести кордон

Чотири інших океани чітко розділені континентами. Але Південний межує на півночі тільки з іншими океанами, суші там немає.

Географи відповідають: північний кордон цього океану визначається течією.

Течія Західних вітрів утворилася приблизно 34 мільйони років тому, коли Антарктида відокремилася від Америки. Вона оперізує Антарктиду із заходу на схід, її південна периферійна зона проходить приблизно лінією 60 градусів південної широти. Всередині течії Західних Вітрів вода холодніша і менш солона, ніж води трьох океанів на півночі. Це немовби дозволяє Антарктиді оберігати свій холод.

Течія Західних Вітрів, вид з полюса (Фото: Вікіпедія)
Течія Західних Вітрів, вид з полюса / Фото: Вікіпедія

Цим обумовлена екологічна відособленість Південного океану: тисячі видів мешкають там і більше ніде, зазначають фахівці. «Ці унікальні і тендітні морські екосистеми є рідною домівкою чудових морських мешканців, таких як кити, пінгвіни і тюлені», — говорить експерт National Geographic Explorer Енрік Сала.

Привертаючи увагу до Південного океану, Національне географічне товариство сподівається сприяти скороченню промислового рибальства в низці його районів. Зокрема, йдеться про захист таких видів, як криль і чилійський морський окунь.

Через що були суперечки

Перші згадки Південного океану (саме під такою назвою) на мапах датовано ще кінцем XVIII століття.

У 1845 році британське Королівське географічне товариство вирішило називати простір, що тягнеться від південного полярного кола на полюс до меж Антарктичного континенту, Південним Льодовитим океаном.

У ХХ столітті єдності серед географів в цьому питанні не спостерігалося. Міжнародна гідрографічна організація (МГО) то включала в свої публікації Південний океан  різними межами), то заперечувала його існування.

Власне, трактування Міжнародної гідрографічної організації про наявність на планеті чотирьох океанів, ухвалене в 1953 році, стало основою шкільних підручників географії.

Але суперечки тривали. Консенсус знайшли на конференції МГО в 2000 році. З 68 членів організації 28 взяли участь у голосуванні за введення до наукового й практичного обігу поняття п'ятого океану. 27 висловилися за (проти була тільки Аргентина). Серед прихильників провели опитування про назву океану: більшість голосувала за прикметник «Південний» (альтернативою було — «Антарктичний»).

Здавалося б, от і усе, питання вирішене. Однак рішення МГО так і не були оформлені в офіційний документ. Причина не має відношення до антарктичних вод. Країни-члени не змогли домовитися про низку найменувань морських об'єктів; наприклад, Японія, Південна Корея і КНДР сперечаються про правомірність терміна «Японське море».

Ну, а в National Geographic вирішили не чекати рішень політиків і почали міняти карти...

За 12 морів

Відповідно до класифікації МГО, кожне море є частиною того чи іншого океану. Отже, Південний океан теж мусить володіти своїм набором морів.

Біля берегів Антарктиди виділяють такі:

 • Ведделла;
 • Лазарєва;
 • Рісер-Ларсена;
 • Космонавтів;
 • Співдружності;
 • Дейвіса;
 • Моусона;
 • Дюрвіля;
 • Сомова;
 • Росса;
 • Амундсена;
 • Беллінсгаузена.
Карта морів Південного океану (Фото: Вікіпедія)
Карта морів Південного океану / Фото: Вікіпедія
poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X