Вітром надуло. Як вчені NASA розгадали таємницю підземних поштовхів на Марсі

25 березня 2019, 07:00

Апарат NASA InSight, який прибув на Марс торік для вивчення поштовхів всередині планети, зафіксував сейсмічну активність. Виявилося, рухи в корі Червоної планети викликані атмосферними вітрами.

Як вже писало НВ, п'ятого травня 2018-го NАSA запустило місію InSight на Марс. За півроку роботизований зонд спустився на поверхню сусідки Землі та почав досліджувати сейсмічну активність всередині Червоної планети.

Відео дня

Планувалося, що стаціонарна установка пробурить рекордну свердловину в п'ять метрів та збере унікальні дані про внутрішній устрій Марса. Вже за кілька місяців, InSight зафіксував перші "марсотрясіння", але, як виявилося, ці поштовхи не стосуються сейсмічної активності планети.

Дані про рухи в корі Марса, зафіксовані сейсмометром InSight, пов'язані з місцевими атмосферними вітрами, що створюють низькочастотні хвилі. Про це днями повідомив сейсмолог Філіп Логнонне в інтерв'ю журналу Science.

Подібна активність, що ввела в оману керівників місії на Землі, називається мікросейсмами - коливаннями поверхні планети на низьких амплітудах. На Землі, мікросейсми можуть бути викликані активністю світового океану, типу штормів і припливів.

Більш детальну інформацію про сейсмічну активність на Марсі повинен був надати прилад для визначення теплового потоку і фізичних властивостей HP3, що розроблений для аналізу теплової енергії під поверхнею Марса, як раз на раніше недосяжній глибині у п'ять метрів.

NASA
Фото: NASA

Але, буквально в той же час, коли InSight виявив невідому активність на Марсі, в NASA повідомили, що HP3 тимчасово не може працювати. Головний розробник апарату з німецького космічного агентства DLR Тілман Спон заявив, що HP3 застряг на глибині у 30 см і не може просунутися далі.

Зараз фахівці розбираються, - неможливість бурити глибше викликана поломкою апаратури або особливостями марсіанської кори. Якщо вчені визначать, що HP3 справний і це просто більш жорсткий шар реголіту або скелі, - буріння повинні відновити вже за пару тижнів.

Цікаво, що HP3 є найважливішим дослідницьким інструментом місії InSight, за допомогою якого вчені хотіли вперше пробурити грунт Марса настільки глибоко і фіксувати від 10 до 12 поштовхів у корі планети за один земний рік.

Нагадаємо, в NASA планували, що InSight вивчатиме грунт Марса майже два роки (720 днів), а вартість всієї місії становить $850 млн. Складну роботизовану техніку відправили на відстань у 146 млн км від Землі для того, щоб досліджувати, як зародився і розвивався Марс.

"Дрібні деталі про те, як розвиваються планети, формують різницю між місцем на зразок Землі - де ви можете відправитися у відпустку і отримати засмагу, Венери - де ви згорите за секунду або Марса - де ви замерзнете до смерті", - говорив головний науковий співробітник місії InSight Брюс Банердт.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X