Нова небезпека. Лікарні по всьому світу атакував супергрибок-вбивця

10 квітня 2019, 08:04

Смертельний, стійкий до ліків грибок під назвою Candida auris поширюється в глобальному масштабі і викликає те, що називають "невідкладними загрозами".

Приблизно половина пацієнтів з цим грибком вмирає протягом тижня, пише Science Alert.

У 2009 році лікарі вперше виявили C. auris у виділеннях з вуха пацієнта в Японії. З тих пір грибок розповсюдився не лише в США, але і в багатьох інших країнах, включно з  Колумбією, Індією і Південною Кореєю.

Відео дня

Медики повідомили про перші сім випадків C. auris у Сполучених Штатах у серпні 2016 року. У травні 2017 року було зареєстровано 77 випадків у Нью-Йорку, Нью-Джерсі, Іллінойсі, Індіані, Меріленді, Массачусетсі і Оклахомі. Подивившись на людей, які контактували з цими першими 77 випадками, Центр з контролю і профілактики захворювань (CDC) встановив, що грибок заразив ще 45 осіб. Станом на лютий 2019 року лише в Сполучених Штатах зареєстровано 587 підтверджених випадків C. auris.

Як правило, C. auris вражає людей з ослабленою імунною системою, які перебувають у лікарні або мають важкі захворювання. Фактично, спалахи C. auris були зареєстровані в лікарнях та медичних центрах по всьому світу.

У Великобританії відділення інтенсивної терапії довелося закрити після того, як було виявлено, що 72 людини були інфіковані C. auris, а в Іспанії в лікарні виявили, що у 372 пацієнтів був грибок. Приблизно 41 відсоток постраждалих в іспанській лікарні померли протягом 30 днів після постановки діагнозу.

Candida auris виявляли в Канаді, США, Панамі, Колумбії, Венесуелі, Іспанії, Франції, Великобританії, Німеччини, Росії, Ізраїлі, Кувейті, Саудівській Аравії, Омані, Кенії, Південній Африці, Пакистані, Індії, Китаї, Сінгапурі, Південній Кореї, Японії, Австралії і ряді інших країн світу. Journal of Hospital Infection в березні 2019 року опублікував перші дані міжнародної групи дослідників про 49 випадків виявлення Candida auris в відділенні інтенсивної терапії однієї з московських клінік у період 2016-2017 років. 30-денна смертність склала 42,1%.

C. auris турбує фахівців у галузі охорони здоров'я, тому що його не можна стримувати наявним лікуванням. За даними лікарів, він може навіть кілька тижнів виживати на таких поверхнях, як стіни і меблі.

Більшість грибкових і бактеріальних інфекцій можна зупинити за допомогою ліків. Але з лікарсько-стійкими грибами і бактеріями їхні гени розвиваються так швидко, що лікування, спрямоване на них, виявляється неефективним і дозволяє поширювати небезпечне захворювання. Єдиний спосіб діагностувати грибок - це лабораторний аналіз.

Лікарі та дослідники досі не впевнені, що є причиною лікарсько-стійких захворювань, але вони знають, що в різних частинах світу існують різні штами C. auris, що змушує їх думати, що гриб з'явився не тільки в Нью-Йорку.

Деякі експерти вважають, що інтенсивне використання пестицидів та інших протигрибкових засобів спричинило появу C. auris у різних місцях в один і той самий час. У 2013 році дослідники повідомили про інший лікарсько-стійкий гриб під назвою Aspergillus і виявили, що він існує в місцях, де використовується пестицид, призначений для цього конкретного гриба.

Оскільки пестициди, протигрибкові препарати і антибіотики продовжують інтенсивно використовувати в сільському господарстві, цілком можливо, що грибки і бактерії, на які вони націлені, "зрозуміють", як розвиватися, щоб залишитися в живих, незважаючи на лікування.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X