Нова чума. Вірус Зіка, що становить загрозу для вагітних жінок, атакує Європу

28 січня 2016, 17:12
Всесвітня організація охорони здоров'я б'є на сполох. Вірус Зіка, здатний спровокувати понад 1000 різних дефектів у новонароджених, покинув межі Західної півкулі та дістався Європи. З ним зіткнулися вже 10 країн Старого Світу

Загалом на поточний момент випадки зараження вірусом були зафіксовані в 20 країнах на обох американських континентах і в 10 країнах Європи, констатує Маргарет Чан, виконавчий директор ВООЗ.

Відео дня

У Європі випадки захворювання вірусом були помічені в Данії, Швейцарії, Іспанії, Італії, Великобританії, Швеції, Нідерландах, Фінляндії, Німеччини, Португалії.

За словами Чан, вірус "поширюється подібно до вибухової хвилі".

Все, що поки може зробити ВООЗ, це рекомендувати вагітним жінкам уникати перебування в зонах розповсюдження вірусу.

Справа в тому, що жодних ліків від вірусу Зіка не існує, як і немає і вакцин, здатних запобігти зараженню. Вірус уражає вагітних жінок і провокує виникнення у плода численних дефектів. Найнебезпечнішим з них є мікроцефалія.

За словами Чан, поки це лише теорія, на користь якої свідчать багато фактів. Істину мають встановити численним дослідженням, започаткованим останнім часом.

"Незважаючи на це, рівень небезпеки вкрай високий, - підкреслює Чан. - У деяких випадках в областях, де відмічено появу вірусу, масово починають народжуватися діти з аномально малими головами".

Старий ворог

Та й власне із вірусом людство знайоме досить давно. Він був виявлений у мавп, що жили в лісі Зіка, розташованому неподалік озера Вікторія в Африці. Так він і отримав свою назву.

Відтоді в Африці й Азії спостерігалися спалахи лихоманки Зіка, що викликається вірусом. Однак настільки значних масштабів, як зараз, вони не набували.

Нинішній хід Зіка по Землі почався в 2013-14 роках у Французькій Полінезії. Наприкінці 2014 вірус дістався Західної півкулі. Ймовірно, переносником послужили інфіковані туристи, у яких захворювання підхопили комарі Aedes aegypti.

Комары Aedes aegypti предпочитают теплый климат
Комары Aedes aegypti предпочитают теплый климат Фото:

Ці комахи вважаються головними розповсюджувачами вірусу Зіка, завдяки яким він вже охопив понад 20 країн Карибського басейну й обох Америк. Це дозволяє дещо знизити градус страху перед новою хворобою, що розгулює по Землі.

Aedes aegypti мешкають в тропічних і субтропічних регіонах. До недавнього часу вважалося, що жителі прохолодніших країн можуть підхопити вірус від комарів тільки в подорожі країнами, де наразі поширений вірус .

Однак останніми днями експерти заговорили про надмірну оптимістичність цієї точки зору. Так, британський біолог Говард Картер заявив, що бачив москітів, здатних переносити вірус Зіка, на західному узбережжі Англії.

Їх кількість поки не значна, але незабаром може зрости, вважає Картер. Як і багато інших біологів, він вказує на глобальне потепління, яке провокує зміну клімату та змінює ареали проживання багатьох біологічних видів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Є версія, що Зіка може передаватися статевим шляхом.

Однак поки відомо лише про два подібні випадки, що підтверджують подібну можливість.

В одному разі вірус був виявлений у спермі 44-річного чоловіка з Французької Полінезії, у другому – чоловік з Колорадо імовірно передав його своїй дружині після поїздки в Сенегал. Тож цю теорію ще потрібно перевірити.

Прихована загроза

Та й зв'язок вірусу з найбільшою загрозою, яку він несе – проявом мікроцефалії у новонароджених, – ще не було доведено. Як зазначають у ВООЗ, докази поки є "непрямими", і потрібні подальші дослідження, щоб підтвердити це.

За словами представника ВООЗ Крістіана Ліндмеєра, за ті десятиліття, що люди знали про існування вірусу Зіка, його зв'язок із мікроцефалією не було виявлено. Як приклад він наводить спалах Зіка в Африці в 1997 році, який не пов'язували з випадками народження немовлят з аномально маленькою головою.

Вспышки вируса Зика случались и ранее, но нынешних масштабов не принимали.
Вспышки вируса Зика случались и ранее, но нынешних масштабов не принимали. Фото:

Про можливість існування такого зв'язку заговорили лише минулого року. Цьому сприяло різке збільшення кількості народжених з мікроцефалією в Бразилії (близько 4000 випадків з жовтня 2015-го проти звичних 200 на рік), де вірус Зіка до того часу вже був поширений.

В Еквадорі влада, стурбована кількістю новонароджених з мікроцефалією, виступила із закликом до жінок намагатися уникати вагітності найближчі два роки.

"Тому так важливо зараз придивитися до цього зв'язку та зрозуміти, що відбувається", - сказав Ліндмеєр.

Однак це не єдина причина, через яку це питання вимагає термінової та вичерпної відповіді. Мікроцефалія – страшне захворювання, яке супроводжується значним зменшенням розмірів головного мозку і черепа. Це викликає відставання дитини у розумовому розвитку – від помірної до глибокої відсталості.

У кращому разі в дітей, хворих на мікроцефалію, може спостерігатися коефіцієнт інтелекту на рівні 50-70 балів, а їхня соціальна адаптація можлива

У кращому разі в дітей, хворих на мікроцефалію, може спостерігатися коефіцієнт інтелекту на рівні 50-70 балів, а їхня соціальна адаптація можлива.

У разі глибокої відсталості IQ не досягає і 20 балів, і такі діти потребують постійного догляду.

Кадр из видео пользователя snowwhite4141 на YouTube
Кадр из видео пользователя snowwhite4141 на YouTube Фото:

Страждає також і зовнішність, адже за аномально маленької голови решта частини тіла зберігають нормальні розміри. Тривалість життя у хворих на мікроцефалію значно нижче норми й у тяжких випадках може становити лише декілька років.

Таким чином, особливо загрозливим вірус Зіка є для вагітних і жінок, які намагаються завагітніти. Для решти хвороба, яку він викликає, не становить серйозної небезпеки.

Гарячка, висип, кон'юнктивіт, які є симптомами, породжуваними вірусом Зіка, тривають від кількох днів до тижня. У 80% випадків хвороба взагалі може минути непомітно.

Меры предосторожности против вируса Зика довольно просты
Меры предосторожности против вируса Зика довольно просты Фото:

Проте заплющувати очі на потенційну небезпеку не варто. Експерти рекомендують утримуватися від поїздок в регіони, уражені вірусом. Опинившись у такій країні, слід користуватися засобами від комах, носити одяг, що закриває значну частину тіла, намагатися тримати вікна та двері зачиненими, а спати під москітною сіткою.

Запобіжні заходи не будуть зайвими, адже ліків від вірусу на сьогодні не існує.

Показати ще новини
Радіо NV
X