Ніякої технології. Вчені з'ясували, як зброя теракотової армії збереглася 2 тис. років

9 квітня 2019, 08:06

Дослідники з Великобританії пояснили прекрасне збереження бронзової зброї воїнів китайської теракотової армії, яка була похована під землею більше двох тис. років.

Бронзова зброя збереглася через склад грунту, а не через давні технології, пише THE HISTORY BLOG .

З тих пір, як багатотисячна теракотова армія імператора Цинь Шихуанді (259-210 рр. До н.е.) була вперше розкопана в 1970-х роках, бронзова зброя статуй виділялася своєю напрочуд гарною схоронністю. Десятки тисяч наконечників стріл, наконечників списів, власне списів, мечів, гачків, арбалетів та інших бронзових частин складної зброї збереглися навіть після того, як їх дерев'яні деталі розклалися. Багато з них як і раніше блискучі, гострі і не мають слідів корозії.

Відео дня

Сліди хрому, виявлені на бронзових деталях, привели вчених до гіпотези про те, що незвично чудовий стан був пов'язаний з ранньою формою хромування, використовуваної в якості запобіжного протиокислювальної дії. Ця технологія була винайдена в 20 столітті.

Нове дослідження припускає, що залишки хрому, виявлені на лезах, були елементом лаку, нанесеного на дерев'яні або бамбукові частини зброї - ручки, рукоятки для списів, наконечники списів і стріл, арбалети. При розпаді органічного матеріалу залишок хрому забруднив леза.

Автори дослідження вважають, що відповідь полягає ще й в складі бронзи і в самому грунті. Сорти бронзи з більш високим вмістом олова схильні до утворення на поверхні шарів з високим вмістом олова, які запобігають корозії. Тестування поверхні бронзових стрілок теракотових армійських лучників показало, що ті, у яких більш високий вміст олова, були більш стійкими. Наявність миш'яку в бронзі також допомогла запобігти корозії.

Лужна природа грунту є ще одним дуже важливим фактором, який запобігав руйнуванню бронзи.

Дослідницька група перевірила це твердження, помістивши бронзові жетони в камеру, яка створила умови для прискореного старіння, і закопавши бронзу в грунт, викопаний з ями однієї гробниці. Жетони і похована бронза обидва залишалися в первозданному стані. З іншого боку, бронзовий жетон, похований в багатому органічними речовинами слабокислому грунті з pH 5,9 в якості контролю, швидко показав ознаки корозії.

Таким чином, припущення, що виробники зброї часів династії Цинь використовували таємну технологію на основі хрому для запобігання іржі, було спростовано.

Теракотова армія була створена для мавзолею першого імператора Китаю Цинь Шихуанді. Він закінчив війну, що тривала 250 років, і об'єднав під своєю владою сім держав внутрішнього Китаю. Разом з імператором було поховано близько восьми тис статуй піхотинців, вершників і бойових колісниць. Статуї воїнів були зроблені в повний зріст з повним озброєнням.


poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X