Тепер з хвостом. Астрономи виявили новий вид астероїдів

22 травня 2020, 15:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Система попередження про можливе падіння астероїда на Землю Гавайського університету (ATLAS) виявила астероїд з хвостом, як у комети.

Це небесне тіло належить до так званих троянських астероїдів і обертається навколо Юпітера в орбітальному резонансі 1: 1.

Астрономи традиційно вважають, що комети і астероїди визначені досить строго і мають цілком певні характеристики. У комет є довгі петльові орбіти, вони навантажені летючими льодами, які утворюють запорошений, туманний ореол і хвіст, коли комета наближається до Сонця. Астероїди, з іншого боку, зазвичай вважаються скелястими, сухими і інертними, з орбітами, подібними до орбіт планет.

Відео дня

Але недавно відкритий астероїд під назвою 2019 LD2 особливий — він кидає виклик цим визначенням. У нього є астероїдоподібна орбіта, але схожий на комету хвіст. Це рідко, але зустрічається — такі небесні тіла називають активними астероїдами. Але унікальним астероїд 2019 LD2 робить інше.

Цей об'єкт ділить свою орбіту з Юпітером і входить до складу рою астероїдів, який відомий як Трояни Юпітера. І це перший троянський астероїд на орбіті Юпітера, який вивергає хвіст, як комета.

2019 LD2 вперше привернув увагу астрономів на початку червня минулого року, коли система оповіщення про вплив астероїдів на Гавайських островах (ATLAS) виявила слабкий новий сигнал, який виявився астероїдом.

10 червня астрономи, що використовують ATLAS, помітили поведінку, схоже на кометну. 11 і 13 червня астрономи, що використовують обсерваторію Лас Кумбре, виявили ті ж особливості. І в липні 2019 року нові зображення ATLAS стали вирішальним аргументом: на них можна було помітити хвіст.

Коли в квітні 2020 астероїд знову став доступний для спостережень, дослідження ATLAS підтвердили, що він все ще виглядає як комета.

Астрономи думають, що більшість троянців Юпітера були захоплені мільярди років тому. Будь-який лід, який містився в цих астероїдах повинен був випаруватися, викидаючи газ і пил, так давно, що об'єкти тепер нагадують астероїди, а не комети.

«Протягом десятиліть ми вірили, що у троянських астероїдів має бути велика кількість льоду під їх поверхнями, але ніколи до цього не мали ніяких доказів. ATLAS показав, що передбачення їх крижаної природи цілком можуть бути правильними», — сказав астроном Алан Фіцсіммонс з Королівського університету в Белфасті, Ірландія.

За словами вчених, Юпітер, швидше за все, захопив 2019 LD2 недавно, це і пояснює його «кометну поведінку». З першої в історії місією, яка відправиться до троянців Юпітера в наступному році, дослідники сподіваються отримати ближчий погляд на таємничу поведінку 2019 LD2.

Додамо, в квітні НВ повідомляв, що астрономи Франції і Бразилії визначили 19 міжзоряних астероїдів, які були захоплені Сонцем мільярди років тому. У той час, як вважають астрономи, Сонце було частиною свого роду «зоряного розплідника», скупчення зірок, народжених поблизу один від одного з одного і того ж хмари газу і пилу.

«Близьке розташування зірок означало, що в ті перші роки вони відчували гравітацію один одного набагато сильніше, ніж сьогодні. Це дозволило перенести астероїди з однієї зоряної системи в іншу», — пояснив астроном і космолог Фатхі Намоуні з Обсерваторії Лазурного берега у Франції.

Один астероїд 2015 BZ509 — пізніше названий Ka’epaokaawela — перебував на більш дивній орбіті, ніж більшість — точно такий же, як у Юпітера, але в протилежному напрямку або ретроградно. Якщо він був рідним для Сонячної системи, він повинен був рухатися в тому ж напрямку, що і все інше, тому команда провела симуляції, щоб з’ясувати його походження.

Вони виявили, що найбільш імовірним джерелом Ka’epaokaawela був міжзоряний простір, і астероїд був захоплений в Сонячній системі 4,5 млрд років тому.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X