Нерон не винний. Американський історик розвіяв один із головних міфів про Стародавній Рим

12 вересня, 17:00
Картина Нерон дивиться на Рим, що горить — автор Карл Теодор фон Пілоті (Фото:Карл Теодор фон Пілоті)

Картина Нерон дивиться на Рим, що горить — автор Карл Теодор фон Пілоті (Фото:Карл Теодор фон Пілоті)

Гарольд Дрейк, почесний професор історії Каліфорнійського університету, стверджує, що імператор Нерон не спалював Рим і не грав на скрипці, споглядаючи згарище. Його взагалі не було в місті на момент початку трагедії.

За словами Дрейка, більшість відомостей про Нерона отримано від його недоброзичливців. Підтвердженням цього є значна кількість неточностей. Наприклад, його любов до гри на скрипці — відомо, що цей музичний інструмент став популярним через цілу тисячу років після смерті імператора.

Відео дня

До таких самих домислів слід віднести й те, що Нерон спалив Рим.

Професор стверджує, що на момент знаменитої пожежі, яка знищила 10 із 14 районів столиці, імператора в місті взагалі не було. Він відпочивав у Антіумі, який відомий нам як Анціо.

Дізнавшись про пожежу, Нерон одразу перервав свою відпустку і приїхав до місця трагедії. Він організував евакуацію населення, розпорядився про створення тимчасових притулків із запасом води та їжі. Для цього він навіть дозволив використати свій палац і сади навколо нього. Тобто вчинив як відповідальний та гуманний правитель.

Після Великої пожежі в Римі Нерон пропонував землевласникам фінансову допомогу для очищення їхньої власності від сміття та початку відновлення, а також наполягав на тому, щоб забудовники використовували камінь замість дерева, випрямляв і розширював вулиці й забезпечував достатнє водопостачання міста.

Що стосується знаменитої гри на скрипці на тлі Рима, що догорає, у Дрейка є пояснення цьому міфу.

«Він [Нерон] зробив усе, що міг, щоб упоратися з вогнем, і він був виснажений, — каже вчений. — Будучи любителем мистецтва, він втішав себе, порівнюючи цю катастрофу з падінням Трої, адже римляни вважали, що походять від Енея».

На думку Дрейка, Нерон міг заспокоювати себе у нелегкий час, музикуючи. Але використовував він явно не скрипку, а скоріше, популярну на той час кіфару — семиструнний інструмент, схожий на арфу.

Усі звинувачення на адресу Нерона Дрейк вважає поговором недоброзичливців, які мріяли перетворити імперію назад на республіку.

«Загалом сенатори любили вдаватися до своїх фантазій про відновлення республіки, іноді беручи участь у змовах з метою вбивства, а потім обурюючись, коли імператор реагував вороже», — пояснює Дрейк.

Показати ще новини
Радіо НВ
X