Мадонна з омлетом. Дослідники виявили незвичайний компонент фарб на полотнах да Вінчі та Боттічеллі

4 квітня, 06:13
Мадонна Маніфікат Боттічеллі (Фото:Вікіпедія)

Мадонна Маніфікат Боттічеллі (Фото:Вікіпедія)

Група вчених з’ясувала, що живописці епохи Відродження підмішували яєчний жовток у олійні фарби — ймовірно, щоб зробити полотно стійкішим до води та механічних пошкоджень.

Дослідникам уже вдавалося знайти сліди яєць у фарбах на полотнах майстрів Ренесансу. Зокрема, у роботах Сандро Боттічеллі, Леонардо да Вінчі, Альбрехта Дюрера, Йоганна Вермеєра, Рембрандта. Проте нещодавно стало відомо, що їхнє додавання було навмисним, а не випадковим.

Відео дня

До цього висновку їх підштовхнуло те, що сліди яєчних жовтків знаходили у фарбах художників, які жили у різний час та у різних куточках Європи. А також те, що курячі яйця могли змінювати консистенцію фарб або надавати їм додаткових властивостей.

Вивчивши особливості жовтка, вчені дійшли висновку, що вони могли сильно впливати плинність фарб, т. е. полегшувати процес нанесення мазків на полотно, що спрощувало і прискорювало роботу.

Яєчний жовток також впливає висихання фарб, т. е. на складний процес окислення. Крім того, він може покращити хімічну та фізичну стабільність фарб, ймовірно, перешкоджаючи утворенню тріщин, пожовтінню та потемнінню.

Останнє було особливо видно на полотнах да Вінчі, написаних з і без яєчних жовтків.

На думку дослідників, це пов'язано з тим, що яєчний жовток перешкоджав поглинанню олією води, що сильно впливає на її текстуру, а також на стан готової картини з часом.

Подібні експерименти художників говорять про те, що вони всерйоз замислювалися над збереженням своїх шедеврів для майбутніх поколінь. І зуміли перемогти недосконалість матеріалів, які існували у пізньому середньовіччі.

Показати ще новини
Радіо NV
X