Екзопланети та інопланетяни. Все, що потрібно знати про гучне відкриття NASA

23 лютого 2017, 01:02
Щойно відкриті екзопланети можуть бути населеними, і до них рукою сягнути за космічними мірками. Але нам поки що нічим їх вивчати і на чому туди летіти

Як раніше повідомляло НВ, американське космічне агентство (NASA) провело екстрену прес-конференцію в своїй штаб-квартирі у Вашингтоні. Під час заходу представники NASA оголосили про найважливіше відкриття в історії пошуку позаземного життя.

Відео дня

Ні, ніяких інопланетян вчені поки що виявити не змогли, але наші знання про довколишній космос здійснили справжній прорив. А шанси знайти інопланетні форми життя виросли в рази.

НВ проаналізувало всі аспекти гучного відкриття. Ось найважливіші моменти:

Що, власне, відкрили?

Знайдено сім екзопланет, які обертаються навколо одиночної зірки TRAPPIST-1. Теоретично, на них можуть бути умови, які з точки зору сучасної науки є придатними для життя.

А що таке екзопланета?

Так називають планети, які розташовані за межами Сонячної системи. Іншими словами, ті, що обертаються навколо інших зірок.

NASA
NASA Фото:

Як було зроблено відкриття?

Вчені з NASA розгледіли екзопланети на знімках телескопа Spitzer. Це орбітальний телескоп, запущений NASA в 2003 році. Його обладнання дозволяє спостерігати космос в інфрачервоному діапазоні.

Цінність таких спостережень в тому, що їх можна зробити тільки з космосу. Наземні телескопи не можуть робити такі знімки, оскільки інфрачервоне випромінювання майже повністю поглинається земною атмосферою.

У 2009 році Spitzer частково вийшов з ладу через закінчення запасів холодоагента, необхідного для роботи обладнання. Але частина його приладів як і раніше функціонує.

Що це за зірка така?

Зірка TRAPPIST-1 розташована на відстані 39 світлових років від Землі. Вона набагато менша за Сонце (приблизно в 12 разів) і її температура відчутно нижча.

І що там за планети?

Їх сім. Вони розташовані досить близько одна до одної, щоб їх гравітаційні поля взаємодіяли. Це і дозволило вченим оцінити масу планет. Найменша з них має масу 0,4 від земної, найбільша — 1,4.

В цілому планетна система дуже схожа на Юпітер і його супутники.

Якщо помістити цю планетну систему в масштаби Сонячної системи, а зірку TRAPPIST-1 — на місце Сонця, то всі планети перебували б у межах орбіти Меркурія.

Особливістю цієї планетної системи також є той факт, що всі планети завжди звернені до свого світила одним боком, подібно до того, як Місяць до Землі.

NASA
NASA Фото:

Іншими словами, на одному боці кожної планети завжди відчутно холодніше, ніж на іншому.

Вчені підрахували, що зірка TRAPPIST-1 приблизно в 200 разів тьмяніша за наше Сонце. Коли вона стоїть в зеніті, з поверхні найближчої планети вона здасться настільки ж яскравою, яким здається Сонце на Землі в завершальній стадії його заходу.

Чому вважається, що там може бути життя?

Як мінімум, три планети з семи розташовані в так званій зоні життя планетної системи.

А що таке зона життя?

Це умовна зона, в межах якої планети розташовані на такій відстані від зірки, що отримують достатню кількість тепла, щоб на них могли виникнути прийнятні для виникнення життя умови. Зокрема, вода може знаходитися в рідкому стані.

На планетах, які розташовані до зірки ближче меж жилої зони, вода просто не може виникнути. На планетах, розташованих далі, рідини можуть існувати тільки у вигляді льоду.

Іншими факторами можливого виникнення життя на планетах в зоні життя також вважаються відсутність сильних зіркових вітрів, здатних зруйнувати атмосферу планет, а також наявність в планетній системі планет-гігантів, здатних відхиляти від жилої зони комети і астероїди завдяки своєму потужному гравітаційному полю. У Сонячній системі таку роль виконує газовий гігант Юпітер.

То чому ж там може бути життя?

За попередніми спостереженнями на планетах у зоні життя є вода і кисень.

За нинішніми уявленнями земної науки, це — ключові фактори виникнення життя.

NASA
NASA Фото:

У цих екзопланет є назви?

Поки що нема. Під час прес-конференції один з учених робочої групи NASA, яка здійснила відкриття, пожартував, що оскільки назва зірки TRAPPIST означає один з різновидів пива з Бельгії, самі планети теж хотіли назвати на честь різних сортів бельгійського пива.

Остаточне рішення поки що не прийнято.

Хіба це перші екзопланети, знайдені астрономами?

Ні, на поточний момент астрономи виявили понад 3,5 тис. екзопланет в більш ніж 2,6 тис. планетних систем.

То чого ж стільки галасу?

Справа в тому, що досі найбільш схожою за всіма параметрами на Землю була екзопланета Kepler-438b. Вона розташована аж за 470 світлових років від Землі.

Це дуже далеко, так?

Світловий рік — це міра довжини (а не часу, як може подумати необізнана людина). Вона означає відстань, яку світло долає у вакуумі за один рік стандартного земного юліанського календаря.

Для того, щоб оцінити масштаб проблеми, досить усвідомити, що світло долітає від Сонця до Землі за 8 хвилин, а до Плутона — за 8 годин.

Легендарні космічні апарати Voyager, відправлені з Землі три десятиліття тому, зараз знаходяться на відстані від Сонця, яке світло долає за 14 годин.

Гіпотетичними межами Сонячної системи вважається зовнішній край хмари Оорта — джерела комет. Світлу потрібно близько 1,5 року, щоб долетіти туди від Сонця.

Але 39 світлових років, це все одно дуже багато?

Так, це жахлива відстань, враховуючи технічний рівень розвитку людства.

У нас немає технологій, які дозволили б швидко і детально вивчити нові екзопланети.

То ми не дізнаємося, чи є там інопланетяни?

Власне, надія є. Перші три планети навколо TRAPPIST-1 були відкриті ще в травні 2016 року. Решта чотири за минулий рік вдалося розгледіти за допомогою наземних телескопів і знімків орбітального телескопа Spitzer.

Деякі дані були отримані завдяки знімкам орбітального телескопа Hubble.

Основні надії вчені покладають на James Webb — спадкоємця Hubble, набагато потужнішого, що буде запущений в 2018 році. З його допомогою стане можливим отримати знімки, на яких буде видно наявність атмосфери на планетах. І навіть зробити висновки про її склад.

Експерти NASA вважають, що нам буде потрібно кілька років, щоб дати відповідь на запитання про наявність атмосфери.

Припустимо, там є атмосфера, чи означає це, що там є життя?

Зовсім не обов'язково.

Життя там може не бути взагалі. Або воно може перебувати в зародковому стані і в примітивних формах.

У всякому разі ніякої радіоактивності в цій планетарній системі не було зафіксовано. Прийнято вважати, що технологічно розвинена цивілізація неодмінно буде «фонити» в космос. Висновок про це можна зробити, оцінивши масштаб шумів у різних діапазонах, які викидає в космос Земля.

А якщо там є хоч якесь життя, як нам здійснити контакт з ним?

Найпростіший спосіб — радіосигнали. За умови, що на «тому кінці» буде кому слухати.

Про те, щоб відправити до TRAPPIST-1 експедицію мова поки не йде. ЗА сучасних технологій 39 світлових років (12 парсек) — це нескінченність.

Voyager потрібно майже 300 тис. років, щоб подолати відстань до Сиріуса, найяскравішої зірки земного небосхилу. А Сиріус розташований лише в 8,6 світлових роках від Землі.

Найшвидший космічний апарат, створений землянами — зонд New Horizons, здатний пролетіти цю відстань за 78 тис. років.

До тих пір, поки не будуть освоєні якісь принципово інші технології подорожей у космосі, дістатися до TRAPPIST-1 землянам не судилося.

Читайте також - На екстреній прес-конференції в NASA повідомили про відкриття семи екзопланет

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X