Напис "Зроблено в Китаї" допоміг розкрити таємницю стародавнього корабля

19 травня 2018, 09:14

Американські вчені встановили, що корабель, який затонув в Яванському морі, міг піти на дно на століття раніше, ніж вважалося.

Такий висновок археологи зробили, вивчивши написи на керамічних посудинах, пише Science Alert.

Виявлені ще в 1980-х роках рибалкою в Яванському морі, недалеко від узбережжя Індонезії уламки були з того часу предметом кількох досліджень. Спочатку археологи вважали, що корабель відплив у XIII столітті, але нові висновки свідчать, що аварія була раніше.

Відео дня

На його борту був величезний вантаж предметів розкоші і керамічних посудин. За оцінками археологів, їх було щонайменше 100 тисяч, приблизно 30 тонн. На деякму посуді зберігся напис "Зроблено в Цзяньнін фу" (аналогічний сучасному "Зроблено в Китаї").

"Початкові дослідження 1990-х років були пов'язані з аварією корабля до середини-кінця XIII століття, але ми виявили докази того, що, ймовірно, катастрофа була на сто років раніше. Вісімсот років тому хтось поставив етикетку на цю кераміку, яка, по суті, говорить "Зроблено в Китаї". А через те, що там згадувалося конкретне місце, ми можемо більше знати про цю катастрофу", - говорить одна із співробітників Музею Філда в Чикаго, Ліза Нізіолек.

Цзяньнін був столицею однієї з префектур (фу), але цю назву вона мала з 1162 до 1279 року. Після завоювання країни монголами вони збільшили адміністративні райони країни і Цзяньнін став столицею більшого утворення (лю). Тобто найбільш ранньою датою корабельної аварії міг бути 1162 рік. Це на сто років раніше, аніж вважали до цього.

Малоймовірно, що кераміка, подібна до цієї, зберігалася б дуже довго. Судячи з усього, предмети з написом "Зроблено в Цзяньнін фу" відправили на продаж незабаром після їх виготовлення.

Також американські, китайські та японські археологи провели радіоізотопний аналіз і датували смолу та слонову кістку, які були у вантажі китайського судна. Їх вік коливався від 889 до 1261 років, найімовірніше, вони належали до X-XII століть.

"Це був період, коли китайські купці стали активніше освоювати морську торгівлю, більше покладаючись на морські шляхи, а не на Шовковий шлях", - говорить Нізіолек.

Це ще один приклад того, як корабельні аварії будь-якого типу можуть виявитися корисними для істориків, допомагаючи, наприклад, розкрити звички піратів до читання або зрозуміти те, як одягалися люди в давнину.

"Часто спостерігаються проблеми у проведенні досліджень з артефактами, які були врятовані комерційними компаніями, але ми надали цій колекції дім і змогли провести з нею всі ці дослідження", - говорить Ліза Нізіолек.

Раніше НВ повідомляло, що команда археологів з Монреаля у співпраці з китайськими колегами знайшла сім кістяних інструментів у поселенні стародавніх людей у провінції Хенань на сході Китаю. Аналіз цих інструментів свідчить, що методи виготовлення знарядь, опановані доісторичними людьми, були складнішими, ніж вважалося раніше.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X