Втратити боялися? В Італії археологи виявили напис усередині стародавнього шолома

4 січня 2022, 08:02

Археологи знайшли етруський напис усередині бронзового шолома віком 2400 років, який було виявлено 91 рік тому у гробниці у Вульчі в центральній Італії.

З усіх відомих етруських шоломів, знайдених з 6 по 3 століття до нашої ери, не більше 12 з написами, і цей був захований на виду: з 1935 року виставлявся в Національному етруському музеї в Римі.

Відео дня

Виявлений в Гробниці LV невеликого некрополя Остерії на північ від Вульчі в 1930 році, бронзовий шолом можна датувати за його типологією і в порівнянні з іншими похоронними приналежностями в багато обставленій гробниці серединою IV століття до нашої ери.

Шолом був повторно досліджений, щоб оцінити, наскільки він потребує реставрації. Потім його повністю оцифрували в рамках зусиль з оцифрування величезної скарбниці музею. Це дослідження вперше виявило наявність напису на внутрішній частині шолома.

Напис було нанесено на шийний валик шолома після його виготовлення. Це повна послідовність із семи літер: HARN STE. (Пробіл є, тому що між N та S є заклепка, але HARNSTE — це одне слово). Хоча неможливо з упевненістю сказати, що це було особисте ім'я, написане власником шолома, тільки власник був достатньо знайомий із внутрішньою частиною свого шолома, щоб написати на ньому ім'я.

Читайте також: Ще до Римської імперії. В Італії знайшли поховання віком понад 2500 років

Вульчі було відоме свого часу своїми виробами з бронзи, і спочатку вважалося, що шолом місцевого виробництва, але пізніші дослідження та більш ретельне вивчення шолома вказують на те, що він був зроблений у Перуджі. Ім'я «Харнсте» також забезпечує лінгвістичний зв’язок із Перуджею, оскільки ім'я етруської жінки «Харнустіа» було знайдено на стародавньому написі в передмісті Перуджі.

З іншого боку, слово HARNSTE може стосуватися арнатів, згаданих Плінієм жителів містечка Арна в Умбрії, сучасному Чивітелла д’Арна. Отже, власник шолома міг належати до цього племені.

Раніше НВ писав, що в Італії знайшли могилу дитини з солдатським бронзовим поясом. Могила хлопчика була виявлена в місті Понтеканьяно, за шість миль від Салерно в південно-західній італійській області Кампанія.

Хлопчику було від 10 до 12 років, коли він помер у 4 столітті до нашої ери, і він ще не був воїном, про що свідчить його юний вік та відсутність списа, типового для військових поховань того періоду, зазначили археологи.

Його зв’язок із класом воїнів робив пояс важливим символом статусу, навіть якщо покійний жодного дня у своєму житті не бився.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Область Понтеканьяно була колонізована етрусками у 8 столітті до нашої ери. Придбання Етрурією територій у Кампанії поставило їх у безпосередній близькості від Великої Греції, грецьких колоній узбережжя південної Італії. Влада Етрурії в Кампанії ослабла в V столітті до нашої ери, і самніти зайняли район Салерно після того, як етруски зазнали поразки в битві від грецької колонії Куми та її італійських союзників.

Читайте також: Хілтон стародавнього Риму. У Вероні розкопали руїни розкішного готелю

Читайте також: Трохи не встиг. Біля Помпей розкопали скелет чоловіка, який тікав від виверження Везувію

Показати ще новини
Радіо NV
X