Наочний посібник. Вчені створили неймовірну симуляцію чорної діри

28 листопада 2018, 07:55
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Учені з Нідерландів створили першу тривимірну віртуальну модель надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху.

На моделі видно, як матерія зникає в чорній дірі, пише Science Alert.

Чорна діра - частина простору, в якій гравітація настільки сильна, що навіть світло не може її покинути. По суті, ми не можемо бачити чорні діри через те, що з них не може вибратися світло. Одна з таких дірок, яку астрономи називають Sgr A *, знаходиться в центрі нашої галактики Чумацький Шлях. Вона приблизно в чотири мільйони разів важча за Сонце і розташована на відстані 26 тисяч світлових років від Землі.

Відео дня

Після запуску проекту Event Horizon Telescope, який об'єднує потужності більшості найбільших радіотелескопів світу, вчені з Нідерландів змогли побудувати комп'ютерну модель Sgr A *, яку оточує кілька десятків зірок і кілька великих хмар газу.

Астрофізик Йорді Давелаар з університету святого Радбода в голландському Неймегені називає свою модель "одним з найбільш реалістичних уявлень про пряме оточенне чорної діри".

"Світло, яке ви бачите, виходить з матерії, яка зникає в чорній дірі віхреподобним чином, через екстремальні умови вона стає полум'яною і починає світитися. Потім це світло відхиляється і деформується через потужну гравітацію чорної діри", - пояснює Давелаар.

Протягом багатьох років було кілька моделей того, як може виглядати простір навколо чорної діри. Найвідомішою з них є, ймовірно, чорна діра Гаргантюа з фільму Інтерстеллар, але варто відзначити, що наукова точність у фільмі була принесена в жертву заради візуального ефекту в цьому випадку.

Моделювання, створене Давелааром і його командою, не схоже на Гаргантюа. Чорна діра в моделюванні Давелаара обертається з великим кутовим моментом. Крім того, симуляція Давелаара має магнітні поля.

Подібний підхід, як відзначають Давелаар і його колеги, вперше дозволив їм поглянути на те, як виглядають викиди чорної діри "зсередини", і розкрити деякі особливості в її зовнішності, в тому числі в структурі її "тіні".

Раніше НВ розповідало, що англійський астроном і космолог Мартін Різ зробив гучну заяву про небезпеку експериментів на прискорювачах частинок, таких як Великий адронний коллайдер. Різ вважає, що є нехай і невелика, але все ж реальна небезпека того, що один з експериментів може знищити Землю і життя на ній.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X