Найважливіші наукові відкриття 2016 року. Вибір редакції НВ

28 грудня 2016, 20:06
В 2016 році вчені ближче підійшли до ери термоядерного синтезу, перемогли Еболу, майже знайшли інопланетян, виявили другого кота Шредінгера і зробили безліч інших дивовижних відкриттів. НВ обрало найцікавіші з них

Чи є життя на Проксімі B?

Объект находится в четырех световых годах от Солнца. Изображение: eso.org
Объект находится в четырех световых годах от Солнца. Изображение: eso.org Фото:

В серпні 2016 року міжнародна група вчених виявила найближчу до Сонця екзопланету земного типу. Вчені заявили про виявлення планети Проксіма b, яка знаходиться всього в чотирьох світлових роках від Сонця.

Відео дня

Імовірно, на планеті може бути життя, вона трохи більше Землі і обертається навколо зірки Проксіма Центавра, роблячи повний оборот навколо зірки за 11 днів. Вчені відзначають, що температура на планеті цілком може бути близько 0. А значить - там може бути вода. Що б там не говорили, а летіти треба, поки ще обережно зазначають астрономи.

Ебола переможена

В Западной Африке побороли вирус Эбола
В Западной Африке побороли вирус Эбола Фото:

У січні 2016 року в Західній Африці було заявлено, що всі відомі ланцюжки передачі Еболи перервані.

Раніше під час випробувань в Гвінеї, одній з трьох найбільш постраждалих від лихоманки Ебола країн, вакцина проти цього вірусу показала стовідсоткову ефективність. Перемогти лихоманку, від якої помирав кожен другий хворий, допоміг препарат VSV-ZEBOV виробництва канадської Національної лабораторії мікробіології.

Я зловив хвилю

Гравитационные волны удалось зафиксировать благодаря слиянию двух черных дыр, произошедшему в 1,3 млрд. световых лет от Земли.
Гравитационные волны удалось зафиксировать благодаря слиянию двух черных дыр, произошедшему в 1,3 млрд. световых лет от Земли. Фото:

Існування гравітаційних хвиль було передбачене Альбертом Ейнштейном в 1916 році. Через сто років, у лютому 2016-го вчені зафіксували хвилі, зробивши знакове відкриття, здатне почати нову главу у вивченні космосу.

Джерелом гравітаційних хвиль – збурень простору-часу – послужили дві чорні діри, що злилися в один об'єкт в 1,3 млрд світлових років від Землі. Відкриття було зроблено за допомогою двох гігантських лазерних детекторів, один з яких розташовується в Луїзіані, а інший – в штаті Вашингтон.

"Ми отримуємо сигнал, який сягає Землі, можемо вивести його на динамік і послухати, як ці чорні діри шумлять", - розповідає фізик Метью Еванс з МТІ. Вже зараз мова йде про створення нового розділу науки: гравітаційно-хвильової астрономії.

Війна з супербактеріями

Новый метод был пока опробован лишь в лабораториях. Фото: pixabay.com
Новый метод был пока опробован лишь в лабораториях. Фото: pixabay.com Фото:

Малазійка Шу Лам разом з колегами з університету Мельбурна розробила метод боротьби з супербактеріями, які успішно протистоять усім відомим антибіотикам. Можливо, це стане найбільшою революцією з часів відкриття пеніциліну.

Почали вчені з мишей, але стверджують, що новий пептид, який представляє собою структуру з повторюваних ланцюгів білків у формі зірки, здатний вбивати шість різних супербактерій без антибіотиків, руйнуючи їх клітинні мембрани. Після цього бактерія гине. Шість - звичайно, далеко не всі супербактерії, але можна констатувати, що у людства з'явилася нова зброя в боротьбі з деякими із них.

Портал в інший світ

Стивен Хокинг предположил, что черные дыры вовсе не являются вечными тюрьмами
Стивен Хокинг предположил, что черные дыры вовсе не являются вечными тюрьмами Фото:

Знаменитий британський фізик Стівен Хокінг переглянув свої колишні теорії і дав правдоподібне пояснення природу чорних дір. Разом зі своїми співавторами - Ендрю Стромінжером з Гарвардського університету і Малколмом Перрі з Кембриджського університету - Хокінг стверджує, що чорні діри являють собою не що інше, як портали в інший Всесвіт.

Якщо постаратися переказати цю теорію Хокінга простою мовою, то виходить приблизно таке. Коли чорна діра "заковтує" одну половину пари частинка-античастинка, то інша половина повертається назад у космос у вигляді радіаційної частинки, несучи з собою невелику частку енергії чорної діри.

Тому і навіть незначний відтік енергії рано чи пізно може призвести до зникнення чорної діри. І її єдиним слідом залишиться електромагнітна радіація, яку випромінювала ця діра. Це явище отримало назву "випромінювання Хокінга".

"Чорні діри не є вічною в'язницею, як раніше думали, — говорив Хокінг, представляючи свою теорію в січні. — Якщо вам здається, що ви потрапили в чорну діру, не здавайтеся. Є вихід".

Два кота Шредінгера

Кот Шредингера давно стал культурным феноменом - его упоминают в сериалах и даже печатают на футболках.
Кот Шредингера давно стал культурным феноменом - его упоминают в сериалах и даже печатают на футболках. Фото:

Експеримент фізиків з Єльського університету свідчить, що квантова механіка може докорінно змінити картину світу, якою ми звикли керуватися. І знову прорив став можливий завдяки горезвісному уявному експерименту про кота Шредінгера.

За словами Чена Уонга, одного з авторів дослідження, суть експерименту в Єлі полягала в тому, що доля фотонів в двох резонаторах пов'язана. "Це великий і розумний кіт, стан якого розділено між двома порожнинами і не може бути описаний окремо", - пояснює Чен.

Іншими словами, під час експерименту стало зрозуміло, що "кіт" може не тільки бути одночасно і живим, і мертвим, але і взагалі знаходитися в двох різних місцях. Природно, до того часу, поки один з резонаторів не буде "відкритий".

Але найголовніше - про існування живого/неживого подвійного "кота" можна дізнатися, тільки якщо "відкрити" обидва резонатора - в іншому випадку спостерігач побачить набір не пов'язаних один з одним фотонів.

Єльський експеримент обіцяє скоро знайти собі застосування в області квантових комп'ютерів.

Там, за Плутонами...

Новый объект исследования в представлении художника. Иллюстрация: NASA
Новый объект исследования в представлении художника. Иллюстрация: NASA Фото:

Національне управління з повітроплавання і дослідження космічного простору (NASA) офіційно затвердило нову мету дослідницької місії New Horizons, яка передавала на Землю знімки Плутона.

Апарат покине межі нашої Сонячної системи - таке трапляється не кожного року. Зокрема, космічний апарат офіційно відправиться до об'єкта поясу Койпера 2014 MU69 і зблизиться з ним 1 січня 2019 року. Спостереження за об'єктом будуть вестися до 2021 року.

Міжпланетний космічний зонд New Horizons покинув Землю в січні 2006 року. Головним завданням місії на той час було вивчення Плутона і його супутника Харона.

Може, краще про реактор?

Германия сделала очередной шаг к эре термоядерного синтеза
Германия сделала очередной шаг к эре термоядерного синтеза Фото:

3 лютого 2016 року Німеччина зробила черговий крок до ери термоядерного синтезу. Німецькі фізики провели запуск експериментального термоядерного реактора в Грайфсвальді. Метою експерименту стало не отримання енергії, а пошуки нових способів управління плазмою під час термоядерних реакцій.

Експеримент вважається вкрай важливим для одного з ключових завдань у світовій енергетиці, освоєнні термоядерного синтезу. Під час експерименту на німецькому реакторі вперше була отримана плазма з водню.

До настання ери термоядерної енергії, яку футурологи чекають, як віруючі другого пришестя, ще дуже і дуже далеко. ККД існуючих реакторів вкрай малий, час утримання отриманої в ході реакції плазми обчислюється ліченими секундами. Але, тим не менш, прогрес не стоїть на місці.

Порушуємо закони Ньютона?

Двигатель EM Drive работает. Фото: sett.com
Двигатель EM Drive работает. Фото: sett.com Фото:

У NASA опублікували документи, які свідчать, що двигун EMDrive, який начебто порушує закон збереження імпульсу, принципово можливий.

EmDrive — рухова установка, що складається з магнетрона і резонатора. В умовах вакууму електромагнітний двигун забезпечує тягове зусилля тягу, силою 1,2 ± 0,1 міліньютона на кіловат потужності.

Згідно з третім законом Ньютона, сили виникають лише попарно. Будь-яка сила, діюча на тіло, має джерело походження у вигляді іншого тіла. Тобто будь-яка сила завжди є результатом взаємодії тіл. Ніякі сили не можуть виникати самі по собі, без взаємодії якихось тіл, свідчить один з фундаментальних законів сучасної фізики.

Але, якщо EMDrive працює, значить, третій закон Ньютона не повністю відображає картину світу. Експерименти тривають, і вже у 2017 році нас чекають дані про випробування цього двигуна на китайській космічній станції.

Кінець року, кінець Rosetta

Один из снимков, сделанный зондом. Фото: ESA
Один из снимков, сделанный зондом. Фото: ESA Фото:

Європейське космічне агентство вперше в історії розбило космічний апарат об комету. Кероване зіткнення Rosetta і комети Чурюмова-Герасименко транслювалося в прямому ефірі, апарат до останнього передавав на Землю дані.

Зонд був запущений в березні 2004 року і подолав 6 мільярдів кілометрів за 10 років, по дорозі одного разу зблизившись з Марсом і тричі - з Землею, а також пролетівши повз астероїди Штейнс і Лютецію.

А сама трансляція, укупі з повідомленнями в Twitter, коли з зондом "прощалися" інші космічні апарати, напевно змогла зацікавити астрономією безліч людей.

Читайте також: Вічний Всесвіт. Фізики висунули теорію світобудови, в якій немає місця Великому вибуху

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X