Початок життя. Вчені знайшли першу молекулу, яка з'явилася у Всесвіті

18 квітня 2019, 20:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Астрофізики з NASA виявили в космосі молекулярне з'єднання, яке з'явилося першим після Великого вибуху.

Незважаючи на те, що існують різні теорії щодо раннього розвитку Всесвіту, загальноприйнятою моделлю його зародження прийнято вважати Великий вибух. Це подія, до якої Всесвіт перебував у дуже щільному стані (сингулярності), а після вибуху - почав стрімко розвиватися.

Відео дня

Вчені вважали, що на самому початку розширення Всесвіту в ньому знаходилося всього кілька елементів — водень і гелій, які приблизно через 100 тис. років після Великого вибуху утворили першу молекулу — гідрид гелію (HeH⁺).

Досі це з'єднання було відсутньою ланкою в теоретичному ланцюжку подій після Великого вибуху. Але, як передає Engadget, астрофізики з NASA днями знайшли гідрид гелію в одній з найяскравіших планетарних туманностей в нашій галактиці - NGC 7027.

Ця місцевість знаходиться на відстані в три тисячі світлових років від Землі, і є однією з наймолодших і найбільш вивчених людьми планетарних туманностей.

Звичайно, знайдена молекула не є тією, яка залишилася з часів великого вибуху. Новий гідрид гелію просто утворився в потрібних для нього умовах у сучасному Всесвіті. Проте, відкриття доводить, що таке молекулярне з'єднання може існувати в космосі та підтверджує основні теорії щодо хімічної еволюції Всесвіту.

Гідрид гелію є надзвичайно важливим елементом у розвитку всього, що нас оточує, оскільки ця молекула могла взаємодіяти з багатьма іншими молекулами або атомами, і незабаром перетворилася на водень, - ключовий будівельний матеріал для Всесвіту.

І хоч гідрид гелію знайшли в космосі тільки зараз, вчені на Землі створили цю молекулу в лабораторних умовах ще в 1925-му році. Пізніше з'ясувалося, що гідрид гелію випромінює і поглинає світло на тих же частотах, що й багато інших молекул в земній атмосфері. Через це шукати потрібну молекулу в космосі з обсерваторій на Землі було неможливо.

У 1997 році NASA купила літак Boeing 747SP у авіакомпанії United Airlines і почала переобладнувати його на летючу обсерваторію. У 2010-му стратосферна обсерваторія інфрачервоної астрономії (SOFIA) на борту Boeing 747SP здійснила свій перший політ і сфотографувала Юпітер, а також галактику Сигара.

Саме завдяки цій летючій обсерваторії астрономи змогли знайти гідрид гелію - першу молекулу в космосі, яка могла з'явитися понад 13 млрд років тому.

SOFIA Science Center
Фото: SOFIA Science Center

Астрофізики знали, що гідрид гелію повинен знаходиться саме в планетарній туманності NGC 7027 у сузір'ї Лебедя, оскільки там існують відповідні для цього умови. Як говорить директор дослідницького центру SOFIA, який і виявив "древню" молекулу, - їм просто потрібен був правильний інструмент для підтвердження існування гідриду гелію в космосі.

По суті, відкриття стало можливим завдяки 2,7-метровому телескопу, який підняли на висоту майже в 14 кілометрів, і засікли таким чином світло від гідриду гелію, яке подолало близько трьох тисяч світлових років на шляху до нас.

Як розповів The Guardian експерт з гідридів гелію з Брюссельського вільного університету Жером Лоро, ця молекула могла стати основою для формування зірок і галактик, і знайти її в космосі - було важким завданням, незважаючи на простоту молекулярного з'єднання.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X