Несподівано. На знаменитому автопортреті Леонардо да Вінчі знайшли новий вид дріжджів

21 грудня 2022, 12:01
Новий вид дріжджів, знайдений на автопортреті да Вінчі, назвали на його честь Blastobotrys davincii (Фото:Royal Library of Turin, Italy/onlinelibrary/Колаж НВ)

Новий вид дріжджів, знайдений на автопортреті да Вінчі, назвали на його честь Blastobotrys davincii (Фото:Royal Library of Turin, Italy/onlinelibrary/Колаж НВ)

Знахідка була зроблена під час масштабного вивчення грибків, що ховаються у незвичайному місці.

Дослідники зазначають, що на відміну від плісняви, дріжджі колонізують сухі субстрати, такі як домашній пил, муміфіковані останки і, раптово, культовий автопортрет італійського ерудита епохи Відродження Леонардо да Вінчі, зроблений у 1515 році.

Відео дня

Своє відкриття автори вирішили присвятити да Вінчі, назвавши дріжджі Blastobotrys davincii. Вони відзначають, що Леонардо був не лише художником-новатором, а й захопленим натуралістом та геологом.

Збереглося понад 10 000 сторінок особистих нотаток Леонардо, більшість з яких датована періодом між 1470 та 1519 роками. Також він був інженером і особисто керував будівництвом великих зрошувальних каналів, що прорізали наноси Апеннін та долини річки По.

Да Вінчі був одним з перших дослідників природи, яким вдалося зрозуміти походження осадових порід. Він пояснював утворення пісковика шарами піску, що затверділи та відклалися вздовж берегів древнього моря, а знайдені в ньому скам'янілості «хробаками, що були там поки пісок ще не висох».

Італійський вчений першим зрозумів, що скелі, з яких складаються гори, колись були занурені у море, а потім підняті тектонічними силами. Також він звернув увагу на ерозійну силу води, показуючи у своїх картинах вершини скель, вирізаних річками і згодом перетворених на гравій та родючий ґрунт. У європейському науковому співтоваристві ці спостереження почали обговорювати лише через два століття.

Показати ще новини
Радіо NV
X