На Алтаї виявили мікробів, які зможуть вижити на Марсі

14 листопада 2018, 17:31

Російські вчені знайшли на Алтаї незвичайних світлочутливих бактерій, здатних жити в водах надзвичайно солоних озер.

Такі озера, на думку планетологів, зустрічаються не тільки на Землі, але і на інших планетах, пише РІА Новини.

"Ці мікроби займають вкрай незвичайну екологічну нішу. Вони живуть на дні озера, складаючи компанію фотосинтезуючим синьо-зеленим водоростям, здатним переносити великі концентрації солі і лугів. Ми назвали їх Омегою через незвичайної форми, яку вони можуть приймати в певних умовах середовища", - розповідає Марія Мунтян з НДІ фізико-хімічної біології МДУ.

Відео дня

Так звані екстремофили, здатні вижити при надвисоких і низьких температурах, при постійній нестачі їжі і кисню, вважаються прообразом "марсіанських" і інших "космічних" мікроорганізмів. Уже десятки років вчені знаходять і вивчають подібних мікробів, намагаючись зрозуміти, чи здатні найстійкіші з них вижити на Марсі або землеподобних екзопланетах в межах "поясу життя".

Наприклад, їм вдалося з'ясувати, що археї виду Sulfolobus islandicus воліють жити у вкрай кислій воді геотермальних джерел, де температура може доходити до 80 градусів Цельсія. Інші "космічні" мікроби і одноклітинні водорості, знайдені нещодавно в одному з солоних озер Іспанії і в Антарктиці, можуть жити в дуже густому розсолі при дуже низьких температурах, близьких до марсіанських.

Мунтян і її колеги знайшли ще один приклад подібних "інопланетних" бактерій, вивчаючи мікробів, що живуть в солоних озерах на півночі Алтайського краю. Місцеві озера, як відзначають вчені, містять в собі не тільки велику кількість солі, але і соди.

Проте, в них досить часто зустрічаються різні фотосинтезуючі ціанобактерії, що навчилися жити в подібних "позаземних" умовах. Вивчаючи подібних мікробів, що живуть в алтайських озерах, російські біологи натрапили на ще одного екстремофіла - бактерію Cyclonatronum proteivorans, що грає роль своєрідного "чистильника".

Взявши проби з одного такого озера ще в 2011 році, біологи з МГУ спробували виростити свою власну колонію "содових" ціанобактерій, створивши аналогічні умови в своїй лабораторії і вирощуючи в них мікробів протягом двох років.

Коли колонії мікробів стали досить помітними, вчені з подивом виявили в пробірках не тільки клітини фотосинтезуючих екстремофілів, але і не відомих науці організмів, схожих за формою на грецьку букву омега, а також на гачки.

Ці мікроби, як показав аналіз їх генома, не вміли "харчуватися" світлом, як ціанобактерії. Вони отримують поживні речовини, переробляючи білки з померлих клітин своїх сусідок. Інші типи їжі - цукри і жири - їм були недоступні. При цьому вони вміли поглинати фотони і використовувати їх енергію для перекачування різних іонів із зовнішнього середовища всередину себе і навпаки.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X