Думки матеріальні. Неврологи визначили, яка частина мозку відповідає за свідомість

3 травня 2019, 20:00

Команда вчених із США та Європи провела дослідження мозкової активності різних людей і встановила, які частини головного мозку відповідають за свідомість людини.

З наукової точки зору, думки всіх людей, від великих філософів до робочих селян, є наслідком складної взаємодії нейронних зв'язків у головному мозку. Саме тому з початку вивчення мозкової активності людини вчені намагалися зрозуміти яка частина мозку відповідає за свідомість.

Відео дня

В середині XIX століття англійський медик і фізіолог Вільям Бенджамін Карпентер припустив, що за свідомість у головному мозку людини відповідає так званий сенсорний ганглій - сплетіння нервових клітин. Карпентер називав цей нервовий вузол "основою свідомості".

Вільям Бенджамін Карпентер
Фото: Вільям Бенджамін Карпентер

Пізніше вчені перейменували сенсорний ганглій на таламус і встановили, що ця внутрішня частина головного мозку відповідає за управління свідомістю, сном, неспанням, а також концентрацією уваги. Але, звідки саме формується свідомість - встановити не вдалося.

Як передає Futurism, відповідь на це питання могла знайти міжнародна група вчених-неврологів з Європи і США, яка нещодавно провела дослідження "неврологічного відбитка свідомості". Фахівці проаналізували 159 людей за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії, яка дозволяє засікти нейронну активність у головному мозку.

Щоб дізнатися, як мозок працює в різному стані свідомості людей, вчені досліджували мозкову активність здорових людей, які повинні були виконувати деякі розумові завдання, а також активність людей у спокійному стані. Результати цих досліджень порівняли з даними, отриманими після аналізу пошкодженого головного мозку людей, які перебували в комі, вегетативному стані або стані мінімальної свідомості.

adike / Shutterstock
Фото: adike / Shutterstock

Виявилося у здорових людей працює складна система взаємодії на координації між різними частинами мозку. Ситуація кардинально відрізнялася у людей, мозок яких був пошкоджений і фактично існував без свідомості. В цьому випадку, працювали тільки окремі частини мозку з меншим рівнем взаємодії між ними.

Таким чином, неврологи дійшли висновку, що за свідомість відповідає не окрема частина в головному мозку, а спільна робота його долей і кори. Якщо ж якась із частин мозку, навпаки, функціонує ізольовано - свідомість, найімовірніше, не з'явиться або буде на дуже низькому рівні.

Робота групи неврологів ще не пройшла всі перевірки, але в перспективі результати дослідження можуть допомогти вченим вивчати, як мозкова активність відповідає сприйняттю зовнішнього світу людини.

Нагадаємо, професор Майкл Хартман з Університету Херіот-Уотта в Единбурзі планує створити справжній штучний інтелект за допомогою копіювання роботи нейронних мереж людського мозку. Хартман збирається розробити квантовий комп'ютер, який зможе імітувати активність нейронів і їх взаємодію між собою.

Майкл Хартман (Фото: researchgate.net)
Майкл Хартман / Фото: researchgate.net

"Ми сподіваємося зробити прорив, який призведе до того, що штучний інтелект буде працювати з безпрецедентною швидкістю, автоматично приймаючи дуже складні рішення за дуже короткий час... Нейронні мережі не будуть закодовані в програмному забезпеченні, а будуть вбудовані безпосередньо в апаратні засоби, зроблені з надпровідних електричних ланцюжків. Ми очікуємо, що це полегшить їх масштабування без помилок", - пише професор у своїй колонці на The Conversation.

Майбутній квантовий комп'ютер Майкла Хартмана називається Quromorphic Project і в кінці 2018-го Європейська комісія заявила, що інвестує в цей проект понад 500 тис. фунтів-стерлінгів.

Звичайно, ця сума може бути в рази меншою, на відміну від грошей, які витрачають на свої квантові розробки ТехноГігант на зразок Google і IBM. Проте, жодної компанії досі не вдалося створити квантовий комп'ютер, який може перевершити обчислювальні потужності класичних комп'ютерів.

YouTube / Google
Фото: YouTube / Google

Однією з головних проблем у реалізації такого механізму є повне ізолювання надпровідних елементів. В ідеалі - вакуум і температури, близькі до абсолютного нуля, оскільки навіть молекулярна взаємодія може зруйнувати квантову структуру. При цьому, комп'ютер повинен бути підключеним і до інших систем, які забезпечують управління і комунікацію з ним, але поки не можуть витримати таких екстремальних умов.

Майкл Хартман сподівається, що їхній Quromorphic Project або квантова нейронна мережа дозволить визначити помилки в структурі, і комп'ютер можна буде робити не таким ізольованим від зовнішнього світу, як це уявляють інші вчені.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X