Ми їх або вони нас. Як вижити в епоху штучного інтелекту?

19 вересня 2017, 20:09
Американський космолог Макс Тегмарк, визнаний авторитет у сфері штучного iнтеллекту, опублікував нову книгу про те, які кроки потрібно зробити, щоб люди вижили у світі машин

Тегмарк, до думки якого прислухаються Ілон Маск, Стівен Хокінг і Рей Курцвейл, дав своїй новій книзі промовисту назву Життя 3.0.

У передмові до книги вчений прямо вказує, що не належить до числа панікерів. Перемога машин не обов'язково повинна обернутися чимось жахливим, констатує Тегмарк. Головне – зробити так, щоб ми самі вирішили, яким буде наше майбутнє в епоху машин, і не допустили, щоб це зробили за нас, заявляє він.

Відео дня

Все в наших руках

Основне завданняя людства в умовах наближення епохи ШІ – зробити так, щоб цілі і завдання машин не йшли врозріз із цілями і завданнями людей. Це перша і ключова теза книги.

Це дозволить в певній мірі забезпечити безпеку людей у часи, коли машини буде перевершувати їх у розвитку та кількості.

Макс Тегмарк, профессор Массачуссетского технологического института / WiKi

Макс Тегмарк, профессор Массачуссетского технологического института / WiKi Фото:

Важливо також підготуватися до того, що в певний момент (і це станеться досить скоро!) люди перестануть бути найрозумнішим видом на планеті Земля. Або принаймні, перестануть бути єдиним розумним видом.

Отже, ймовірно, розумне життя буде засноване не на вуглецевих сполуках, а на кремнієвих чіпах або інших аналогічних обчислювальних технологіях. Тобто Тегмарк вважає, що час готуватися до трансформації людства як такого.

Люди майбутнього будуть представляти собою симбіоз людини і машин із серйозним ухилом в бік машин, переконаний Тегмарк. І цього не варто боятися, це теж буде життя, просто на іншій основі.

Більше того, пророкує Тегмарк, це може бути вічне життя. Надлюди майбутнього, позбавлені тендітних тіл, зможуть існувати нескінченно довго.

Але для цього треба буде докласти певних зусиль, зокрема, згаданих вище. Потрібно зробити так, щоб ШІ спочатку не конфліктував із людством.

Тегмарк солідарний у своїх побоюваннях щодо можливого майбутнього ШІ з Ілоном Маском. Більше того, разом зі своїм другом Яаном Талліном, співзасновником Skype, на гроші Маска Тегмарк проводить дослідження в організації Future of Life Institute, штаб-квартира якої розташована в Кембриджі, штат Массачусетс.

Тегмарк стверджує, що головною проблемою, пов'язаною з висвітленням проблеми майбутнього шІ, є велика кількість міфів і непорозумінь в цій сфері.

В інтерв'ю The Guardian він, зокрема, уточнив, що вважає важливим завданням розвіяти міфи, нав'язані Голлівудом.

"Страх перед машинами, які здобудуть свідомість і стануть злими, ірраціональний, – каже Тегмарк. – Головна проблема зі ШІ – не злість, а компетенція. ШІ буде добре знати, як досягти своїх цілей. Отже, наше головне завдання – не боротися зі ШІ або перешкоджати його появі, а подбати про те, щоб ШІ мав цілі, подібні до наших".

Исследования Тегмарка в рамках Future of Life Institute финансирует Илон Маск
Исследования Тегмарка в рамках Future of Life Institute финансирует Илон Маск Фото:

Саме це і буде стадія, яку він називає Життя 3.0. Під Життям 1.0 Тегмарк розуміє примітивні форми життя, такі як бактерії та інші організми, які вміли лише пристосовуватися до навколишнього середовища. Життя 2.0 – це стадія, на якій людина перебуває сьогодні, маючи можливість не тільки адаптуватися до навколишнього середовища, але й змінювати його.

Життя 3.0 – це технологічна стадія, на якій людина зможе змінити не тільки зовнішнє середовище, але й себе самого.

І Тегмарк не просто розмірковує про це, але і пропонує своє бачення рішень, які потрібно прийняти вже сьогодні, щоб убезпечити людину в епоху Життя 3.0.

"Найголовніше – це фінансувати дослідження в галузі безпеки ШІ, заборонити розробку автономного озброєння, заснованого на ШІ, і розвивати соціальні системи, які дозволять людям перерозподіляти соціальні блага, які з'являться внаслідок існування ШІ", – переконаний Тегмарк.

Він упевнений, що цей простий план з трьох кроків може зробити майбутнє людини безпечнішим.

Справжній матеріалізм

Футурологи і експерти сприйняли роботу Тегмарка з прихильністю.

Тегмарк – зовсім не біологічний сентименталіст, підсумовує оглядач The Guardian Ендрю Ентоні. Він – матеріаліст, який не бачить різниці між інтелектом, що виник в результаті біологічної еволюції, "смертним" інтелектом, та ШІ, який буде створено штучно.

"Книга Тегмарка – це добре продуманий гід найцікавішою дискусією нашого часу про те, як об'єднати біологічне мислення з переважаючим інтелектом машин, яких ми створимо самі", – так відгукується про роботу Тегмарка футуролог і технічний директор Google Рей Курцвейл.

"Ця книга змінить те, що ми думаємо про ШІ і майбутнє людства", – вважає Барт Селман, професор комп'ютерних наук Корнельського університету.

А на думку знаменитого футуролога Ніка Бострома, книга Тегмарка гарна не тільки тим, що піднімає дискусію про саму природу людини, а й тим, що допомагає читачеві сформувати власну позицію з приводу ШІ і його майбутнього.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X