Частина інформаційної зброї. Аналітики випустили звіт на 43 сторінки про меми, що з’явилися за час війни в Україні

14 квітня, 14:01
Автори звіту запевняють, що меми стали повноцінною зброєю інформаційної війни (Фото:Know Your Meme)

Автори звіту запевняють, що меми стали повноцінною зброєю інформаційної війни (Фото:Know Your Meme)

Сайт Know Your Meme випустив звіт на 43 сторінки про те, як війна Росії проти України позначилася на мемах та інтернет культурі.

Війна в Україні стала першою, коли користувачі можуть стежити та оперативно реагувати на події, що відбуваються в соцмережах ледь не в прямому ефірі. Тому замість військових зведень, автори KnowYourMeme зосередилися на тому, в чому вони справді мають експертність — меми та їхній розвиток під час повномасштабної війни.

Відео дня

Звіт складається із чотирьох частин:

  • У розділі Timeline (Графік) показано, як меми з'являлися після певних важливих військових подій;
  • Розділ Meme Discourse (Дискурс мемов) описує визначення, контекст та причини популярності мема;
  • У Brand Reactions (Реакція брендів) можна побачити, як компанії, корпорації та громадські організації реагували на війну у своїх соцмережах;
  • Розділ Meme Warfare (Війна мемів) пояснює, чому меми стали важливою частиною сучасних конфліктів і як обидві сторони використовують їх та соціальні мережі, щоб просувати свої інформаційні наративи чи дезінформацію.

Загалом автори роботи проаналізували 11 популярних у західному сегменті мемів: від Путіна-мавпи та кота Степана, за евакуацією якого стежив весь інтернет до Примари Києва та кліток на російських танках.

Меми розмістили на інфографіці, а також описали приклади їхнього використання та статистику.

Графік появи мемів (Фото: Know Your Meme)
Графік появи мемів / Фото: Know Your Meme
Коротка історія мема про кота Степана (Фото: Know Your Meme)
Коротка історія мема про кота Степана / Фото: Know Your Meme

Автори звіту пояснюють, що мем як інформаційна зброя є частиною п'ятого покоління війни, в якому важливу роль відіграє кіберпростір. Саме меми відбивають те, чим живе інтернет, і спрощено пояснюють те, що відбувається на полі битви. "Той, хто контролює меми, контролює світ", — пишуть у Know Your Meme.

Також автори звіту наголошують, що українська влада “активно використовує меми, щоб залучити світову спільноту на свій бік”.

Приклади мемів про Привид Києва та статистика їхніх переглядів на сайті (Фото: Know Your Meme)
Приклади мемів про Привид Києва та статистика їхніх переглядів на сайті / Фото: Know Your Meme

Як приклад вони навели твіт акаунту України в Twitter про Примару Києва як про реальну людину — хоча це скоріше напівміфічний персонаж, який нібито самотужки розбивав російські літаки в повітряних боях. Також відома фраза Зеленського "I need ammo, not a ride" (мені потрібна зброя, а не таксі), коли президент відмовився від плану втечі, запропонованого йому чиновниками Білого дому, також може бути містифікацією.

На жаль, через те, що автори занурені виключно у “західний контекст”, вони пропустили головний мем, який з'явився під час повномасштабної війни.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X