Погані новини для сучасних єгиптян. Аналіз ДНК мумій показав цікаві результати

Вивчення мумій допомагає відповісти на безліч запитань, що стоять перед істориками (Фото:WARSAW MUMMY PROJECT/Bartosz Bajerski/REUTERS)
Дослідивши мітохондріальну ДНК 150 єгипетських мумій, експерти виявили більше збігів із сучасними палестинцями, ізраїльтянами, ліванцями та сирійцями, ніж із єгиптянами.
Вивчені мумії датуються 1388 до н. е. — І ст. н.е. Міжнародна команда дослідників хотіла зрозуміти, чи залишили македоняни, ассирійці та інші загарбники слід у ДНК древніх єгиптян.
З’ясувалося, що ні. Незважаючи на різноманітність зовнішньополітичних процесів, що оточували Єгипет, геном мумій протягом півтори тисячі років особливо не змінювався.
Дослідники не зупинилися на отриманому результаті та вирішили порівняти ДНК давніх і сучасних єгиптян. І знайшли у них не дуже багато спільного.
З’ясувалося, що сьогодні в країні пірамід зустрічаються ті набори генів, яких у предків не було — у 20% випадків вчені бачили властивий народностям півдня Африки геном.
«Це свідчить про те, що збільшення потоку генів з Африки на південь від Сахари до Єгипту відбулося протягом останніх 1500 років», — сказав співавтор Стефан Шиффельс з Інституту науки історії людства ім. Макса Планка.
Вивчення останків і поховань стародавніх єгиптян часто допомагає відповісти на загадки історії. Але часом після цього залишається ще більше питань — як це було у випадку вивчення нещодавно знайденого саркофага скарбника Рамзеса II.