Погодка не дуже. На Марсі знайшлися сліди безлічі льодовикових періодів

21 січня 2021, 14:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

На поверхні Марса збереглися сліди відразу декількох зледенінь планети за останні 100 мільйонів років.

Наукову роботу з такими висновками підготував геолог Джозеф Леві з Університету Колгейт в штаті Нью-Йорк. Вона опублікована в журналі Proceedings of the National Academies of Sciences (PNAS) Національної академії наук США. У дослідженнях Леві вдавався до допомоги своїх студентів, які також випустили кілька доповнюючих статей.

Відео дня

Останнє глобальне похолодання по всій Землі сталося близько 20 тис. років тому, а його сліди вчені знаходять і досі. Так вони розуміють, як виглядає ландшафт, який пережив льодовиковий період.

Головним "маяком" пережитих тривалих холодів є камені — за їхнім виглядом вчені можуть визначити, чи були вони скуті льодом. Леві разом зі студентами вивчав фотографії з зонда Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) з роздільною здатністю 25 сантиметрів на піксель.

Спочатку геолог спробував заручитися допомогою нейромережі, але навіть після кількох тренувань ШІ помилявся занадто часто. Тому Леві та студентам довелося вишукувати камені самостійно.

Порівняння щільності розташування каменів близько льодовиків Муллінс і Фрідман на Землі з марсіанськими утвореннями (Фото: Joseph S. Levy / PNAS)
Порівняння щільності розташування каменів близько льодовиків Муллінс і Фрідман на Землі з марсіанськими утвореннями / Фото: Joseph S. Levy / PNAS

Льодовики на Марсі — це величезні кам'янисті породи, щось на зразок скель, скутих льодом. Коли лід відступає, на поверхні залишаються камені — чим далі від нинішнього краю льодовика, тим вони менші. Проблема в тому, що на Марсі дрібні камені були перемішані з великими, що заплутало вченого.

Згодом він знайшов кілька закономірностей, які вивели його на гіпотезу про те, що камені, які звільнилися з-під льоду на Марсі, згруповані. Це означає, що льодовикові періоди то наступали, то відступали — Леві передбачає, що таких періодів було шість.

Ці дані можна буде перевірити, коли з'являться нові фотографії, з більшою роздільною здатністю, але навіть така інформація є важливою. Одна з головних теорій формування льодовиків на Марсі — коливання нахилу обертання планети. А якщо за останні 100 млн років льодовикових періодів було декілька, це означає, що Марс був вкрай нестабільною планетою. 

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X