Майже Третя світова. Три маловідомих випадки, коли світ був на межі ядерної війни

27 листопада 2018, 07:03

Наростання військово-політичного протистояння між державами не є рідкістю для сучасного світу. Але, мало хто знає, що ключову роль в таких конфліктах часто грали помилки систем відстеження та радіолокації. НВ зібрало три маловідомі технологічні збої, які мало не привели до світової війни.

Одним з найбільш напружених моментів у світовій історії є Карибські криза - приховане протистояння СРСР і США у кінці 1962-го на Кубі, яке ледь не призвело до початку ядерної війни.

Відео дня

Цей випадок і досі вивчають у історії та політології, а Голлівуд знімає про нього фільми. Але ми вирішили згадати, які маловідомі інциденти та невеликі збої в просунутих радіолокаційних системах мало не підштовхнули світових лідерів на початок Третьої світової війни.

Збої в системі аерокосмічної оборони США

Система повітряно-космічної оборони Північної Америки, також відома як NORAD, запам'яталася відразу декількома випадками збоїв її радіолокаційних постів.

Один з перших публічно відомих інцидентів стався ще у 1960-му, коли американська станція виявлення в Гренландії передала помилковий сигнал про масовий авіаудар СРСР міжконтинентальними балістичними ракетами. Випадок не сприйняли всерйоз, оскільки тоді відносини наддержав ще не були настільки напруженими, і як раз у цей час генсек компартії Хрущов перебував в Нью-Йорку на засіданні ООН.

Більш небезпечною (крім Карибської кризи) була подія в кінці 1979-го, коли радари NORAD зафіксували повномасштабну радянську ядерну атаку. Система вивела на табло Пентагону інформацію про масовий запуск міжконтинентальних балістичних ракет і балістичних ракет підводних човнів.

Оскільки дані входили в один з передбачуваних сценаріїв американської протиракетної оборони, військові почали готувати атомні бомби для удару у відповідь і навіть підняли в повітря кілька винищувачів-перехоплювачів.

Але, коли інші радіолокаційні системи не підтвердили запуск ракет, атаку визнали помилковою і списали на збій в комп'ютерній системі. Пізніше, через розслідування Рахункової палати, в США почали розробляти більш надійні систем, які могли б запобігти подібним помилкам.

Збій на базі Серпухов-15

Один з найвідоміших випадків неправильної роботи військового радара, який міг привести до ядерної війни стався на радянській базі ППО в Московській області.

23 вересня 1983 року бункер відстеження ракетних систем подав сигнали тривоги, після того як зафіксував п'ять міжконтинентальних балістичних ракет, якими США нібито атакує СРСР.

Незабаром стало відомо, що до помилки привів неправильно зчитаний супутниковий сигнал, і система прийняла сонячне відображення у хмарах над штатом Монтана за запуск ядерних ракет американськими військовими.

Ключовим в цій ситуації виявився підполковник Станіслав Петров, який на той час чергував у бункері. Регламент вимагав доповідати про будь-які попередження системи, але Петров взяв відповідальність на себе і вирішив проігнорувати тривогу. Офіцеру здалося дивним, що США випустили тільки п'ять ракет, адже перший ядерний удар повинен був супроводжуватися набагато більшою кількістю боєголовок.

Випадок розсекретили лише після розвалу СРСР, пізніше Станіслав Петров отримав кілька нагород за свої дії, навіть від ООН.

Норвезька атака

Ця помилкова тривога стала першою після закінчення Холодної війни і сталася в сучасній Росії.

На початку 1995-го в Норвегії запустили дослідницьку ракету Black Brant XII. На літальному апараті перевозили наукове обладнання для вивчення полярного сяйва.

Помилково, російське ППО прийняло Black Brant XII за американську балістичну ракету. Дані відразу ж довели до вищого командування Росії, враховуючи президента Єльцина, який активував коди на запуск ядерних ракет і привів армію в повну боєготовність.

На щастя, за кілька хвилин російські військові встановили, що ракета віддаляється від території їх держави і більше нічим не загрожує.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X