Магістр Йода або Спок. Вчені з'ясували, який персонаж мудріший за всіх у науковій фантастиці

3 лютого 2019, 06:54

Канадські вчені вирішили з'ясувати, хто розумніший з двох героїв-символів мудрості в культових науково-фантастичних фільмах Зоряні війни та Стар Трек.

НВ вже писало про те, як австралійські дослідники розібрали ймовірність смерті різних героїв серіалу Гра престолів. Виявилося, найбільше шансів померти в останньому сезоні популярного серіалу мають Дейенеріс Таргаріен та Серсея Ланністер.

Відео дня

Раніше, завдяки математичним алгоритмам, представники коледжу Маккалестера, штат Міннесота, також визначили, що найбільше на сюжет Гри престолів впливають Тіріон Ланністер, Джон Сноу і Санса Старк.

Але, на днях, вчені з австралійського Університету Уотерлоу представили рішення більш класичної загадки: психологи проаналізували процеси людського мислення та аргументації на прикладі героїв культових науково-фантастичних фільмів Зоряні війни і Стар Трек - магістра Йоди та Спока.

Видання Science Alert опублікувало витяги з роботи "Переваги розумної аргументації від емоційного різноманітності, незалежно від емоційної напруженості", що вийшла 28 січня 2019-го в Журналі експериментальної психології.

Для тих, хто не знайомий з епопеєю Зоряних війн і телесеріалом з піввіковою історією Стар Трек, варто пояснити, чому фахівці вибрали саме цих вигаданих персонажів, а не будь-кого іншого: магістр Йода - один з наймудріших і найсильніших воїнів-миротворців Ордена джедаїв; Спок - один з головних офіцерів Зоряного флоту на кораблі Ентерпрайз.

"Магістра Ордена джедаїв та першого офіцера зорельота об'єднує їх критична проникливість, вміння міркувати у складних ситуаціях та самовіддана готовність відмовитися від особистих інтересів на загальне благо. В той же час, мислення цих двох ідолів принципово відрізняється, коли справа стосується емоцій", - пояснюють автори наукового дослідження.

Lucasfilm / Paramount
Фото: Lucasfilm / Paramount

Оскільки раса офіцера Спока передбачала тотальну віру в логіку, аргументацію та повну відмова від емоцій у всіх життєвих ситуаціях, а магістр Йода, навпаки, говорив своїм учням прислухатися до почуттів, - канадські вчені вирішили з'ясувати, який з підходів є мудрішими в плані здорового глузду та аргументації дій.

Один з авторів роботи Ігор Гроссманн каже, що за допомогою цього дослідження вони хотіли протестувати, як наявність різних емоцій та, в той же час, баланс між ними впливає на мудрість людини.

Команда психологів витратила чотири роки, щоб опитати майже 3,7 тис. людей для перевірки концепції так званої емоційної різноманітності і того, як різні емоційні стани впливають на розумові процеси.

Учасників експерименту просили вести особисті щоденники, в яких вони мали записувати свої особисті переживання з приводу будь-яких щоденних труднощів. Піддослідних також опитували про їх найбільш травматичні життєві події або просили описати їх емоційну реакцію на війну в Україні та інші недавні політичні дії.

Експерти проаналізували відповіді на предмет здорової аргументації подій та визначили, як емоційна різноманітність або придушення емоцій впливає на мудрість.

Виявилося, той, хто постійно залишається абсолютно байдужим до всього - не обов'язково прийде до найбільш мудрих рішень.

"З одного боку, робота з регулюванням емоцій передбачає, що придушення емоцій може привести до більш розумних міркувань. Але, з іншого, розпізнавання та урівноваження емоцій забезпечує критичне розуміння життєвого досвіду, пропонуючи альтернативний шлях до більш мудрого вибору", - пишуть автори дослідження.

Таким чином, повна відсутність емоцій у Спока не означає його перевагу в мудрості над магістром Йодою, який може балансувати між широким спектром емоцій, отримувати з цього ще більш цінну інформацію про конкретну ситуацію та передбачати майбутній результат дій.

Не дарма ж Йода говорив, що "на почуття свої ви завжди і в усьому спиратися повинні". Хоча, навряд чи на Землі знайдеться хтось мудріший, ніж ця півметрова зелене істота невідомої раси та походження.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X