Лекторій. Що таке 5G і як мережі нового покоління змінять світ

8 квітня 2017, 09:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Багато українців все ще чекають приходу в їх міста мереж 3G, в той час як у світі активно обговорюється майбутня поява мереж п'ятого покоління

Мережі 3G були революцією, що дозволила здійснювати відеодзвінки і дивитися потокове відео на мобільних пристроях.

Мережі 4G, про які в Україні поки що залишається тільки мріяти, принесли не тільки велику швидкість і пропускну здатність, але й можливість революціонізувати багато сфер бізнесу завдяки швидкісному мобільному підключенню до мережі.

Відео дня

У тому, що таке 5G і чи варто чекати від нього чудес, НВ допомагає розібратися Сергій Терещук, технічний директор Ericsson в Україні і Євразії.

Сергей Терещук, технический директор Ericsson в Украине и Евразии
Сергей Терещук, технический директор Ericsson в Украине и Евразии Фото:

Що розуміється під терміном мережі п'ятого покоління (5G)?

5G – це назва технології, яка слідуватиме за 4G-мережами, що вже існують. Незважаючи на активне тестування, його стандартизація очікується не раніше 2020 року. По суті, п'яте покоління – це не один стандарт, а цілий комплекс технологій, як вже наявних, так і абсолютно нових.

Наскільки це швидше, ніж 4G, яких у нас немає, і ніж ті 3G мережі, які є сьогодні в Україні?

Варто розрізняти максимально можливу швидкість з технічної точки зору, і реальну швидкість, яка буде доступна користувачам. Так, під час тестування ми досягали пікових показників 25,3 Гбіт/с.

Якщо говорити про швидкості комерційних мереж, очікується, що в 5G вони досягнуть 10 Гбіт/с. Простіше кажучи, ви зможете завантажувати Full HD-фільми за лічені секунди. Для порівняння, максимально можлива швидкість нинішніх 3G-мереж в Україні – 63 Мбіт/с, а реально доступна для абонентів – близько 5-10 Мбіт/с, що залежить від якості покриття мережі, а також навантаження на мережу, яку створюють мобільні абоненти.

Важливо відзначити, що вперше в історії розвитку телекомунікацій швидкість не буде визначальним фактором. Більш важливим стане надійність мереж, нульова затримка і здатність підлаштовуватися під конкретні завдання і потреби додатків.

За рахунок чого досягається можливість такого приросту в швидкості та пропускної здатності?

Досягти таких показників буде можливо завдяки комбінації багатьох факторів. По-перше, планується використовувати більш широкі смуги частот, а удосконалений 5G радіоінтерфейс дозволить пропускати в кілька разів більше даних.

По-друге, швидкість і пропускну здатність збільшить застосування технології Massive MIMO, яка передбачає використання кількох антен на прийомопередавачах. Ця технологія застосовується вже зараз в наявних мережах 4G, але в майбутньому кількість антен буде збільшено.

Важливою відмінністю мережі п'ятого покоління буде її можливість «підлаштовуватися» під абонента. На практиці це означає, що 5G буде «дробити» мережу на віртуальні сегменти (network slicing), кожен з яких буде виділено під певні потреби. Це дасть можливість її одночасного максимально ефективного використання для різних додатків – це буде єдина мережа для мільйонів різних потреб!

Беспилотное автомобильное будущее – уже в 2020 году на дорогах мира, в общей сложности, будет колесить 10 млн умных транспортных средств
Беспилотное автомобильное будущее – уже в 2020 году на дорогах мира, в общей сложности, будет колесить 10 млн умных транспортных средств Фото:

На яких частотах будуть працювати такі мережі?

Очікується, що базові станції в мережах 5G будуть використовувати дуже широку смугу частот (кілька сотень мегагерц з можливістю розширення до декількох гігагерц) в двох діапазонах – до 6 ГГЦ і від 6 ГГц до 30ГГц. При цьому неминуче буде зменшена дальність передачі сигналу, тому задіяння високих частот спричинить необхідність більш щільного розташування базових станцій.

Який вплив матиме поява мереж 5-го покоління на світ, в якому ми живемо?

П'яте покоління – це базис, необхідний для цифрової трансформації бізнесу, суспільства і держави в цілому. Незважаючи на те, що технічні характеристики широкосмугового доступу п'ятого покоління все ще знаходяться на стадії розроблення, вже сьогодні очевидно, що ефект від застосування цієї технології вийде далеко за межі телекомунікаційного бізнесу.

Мобільні мережі стануть важливою частиною інфраструктури для розвитку ключових галузей, а отже, і економіки в цілому. За прогнозами Ericsson, до 2026 року запуск стандарту п'ятого покоління призведе до виникнення зовсім нового ринку обсягом $582 млрд на глобальному рівні.

Наведу кілька прикладів. Завдяки практично нульовий затримці стане реальністю віддалене управління важкою промисловістю, що дозволить підвищити безпеку для співробітників і знизити вартість виробництва.

Також, дистанційною може стати хірургія – вже в цьому році ми продемонстрували прототип такого рішення на MWC. Можна сказати, що 5G дозволить передавати по мережах не тільки інформацію, але й практичні вміння, розвиваючи новий напрям – Internet of Skills.

Ми станемо свідками розвитку розумних транспортних систем – зрештою, нас чекає безпілотне автомобільне майбутнє – вже у 2020 році на дорогах світу, в цілому, буде колесити 10 млн розумних транспортних засобів.

І це лише кілька прикладів. Для простих користувачів нові технології будуть означати ще більшу швидкість доступу до інтернету 24/7 в будь-якому місці. Високоякісний розважальний центр буде завжди в нашій кишені.

Кажуть, 5G матиме вирішальний вплив на «інтернет речей» і розумні машини, як це буде відбуватися?

За прогнозами Ericsson Mobility Report, до 2022 року на планеті буде 29 млрд підключених гаджетів, 18 млрд з яких будуть складати пристрої Інтернету речей. Це означає, що на кожного активного споживача буде припадати відразу кілька розумних речей.

Оскільки основу екосистеми інтернету речей складають підключені пристрої, очевидно, що взаємодіють вони дротовими і бездротовими каналами зв'язку, об'єднуючись в мережі.

При цьому саме 5G стане базисом для масового розвитку «розумних» рішень. Зокрема, це пов'язано з високою енергоефективністю цього стандарту комунікацій, який дозволить підвищити термін служби підключених пристроїв до 10 років. Це дозволить встановити безліч датчиків, сенсорів і регуляторів практично у всі предмети вжитку. Разом з чіпами для зв'язку звичайні речі перетворяться на гаджети.

Наприклад, «розумною» може стати навіть така проста річ, як викрутка. Такий інструмент нещодавно ми представили спільно з China Mobile в рамках роботи над прототипом «підключеного заводу». Роботи проводилися на базі Ericsson Panda Communication Company, що займається виробництвом радіообладнання. На цьому заводі використовується понад 1000 викруток для високоточних маніпуляцій.

Всі вони потребують періодичного змащення і калібрування, частота яких безпосередньо пов'язана з інтенсивністю використання. Раніше всі дані про використання інструменту записувалися вручну, в буквальному сенсі на папері. Встановлення на викрутку сенсорів руху та підключення її до мережі дозволило автоматизувати збір цих даних і більш раціонально підходити до процесу їх обслуговування.

5G станет основой для интернета вещей
5G станет основой для интернета вещей Фото:

Які індустрії найбільше виграють від появи більш швидкісних мереж?

За даними останнього прогнозу Ericsson, найбільше від впровадження 5G виграють такі 8 галузей: важка промисловість, медицина, сфера розваг, фінанси, громадська безпека, автомобілебудування, транспорт і енергетика.

Можна сподіватися, що 5G дасть поштовх для індустрії доповненої і віртуальної реальності на мобільних пристроях?

Цей напрям вже сьогодні у всіх на слуху — ритейлери роблять перші спроби створення віртуальних примірочних, вчителі відкривають нові способи взаємодії з учнями, випускаються VR-тури різними пам'ятками, документальні та освітні фільми у форматі 360° VR і багато іншого.

Попит на послуги віртуальної і доповненої реальності буде зростати одночасно зі зростанням їх якості та доступності, і згідно з прогнозами Digi-Capital, до 2020 року VR/AR-ринок досягне обсягу $150 млрд. Не даремно глава Facebook Марк Цукерберг називає віртуальну реальністю «killer application» – одним з головних драйверів для розвитку 5G.

Коли можливе масштабне розгортання 5G?

5G-системи потроху переходять від концептів та тестових зразків до реальних комерційних продуктів. Запуск перших повноцінних мереж 5G в світі планується в 2020 році, на поточний момент проводяться численні тестові випробування з глобальними гравцями телеком ринку, також ведуться роботи з підготовки стандартів для мереж 5-го покоління, які будуть завершені до 2020-го року.

уже в следующем году на зимних Олимпийских играх в Пхенчхане экспериментальную 5G-сеть планирует запустить Южная Корея
уже в следующем году на зимних Олимпийских играх в Пхенчхане экспериментальную 5G-сеть планирует запустить Южная Корея Фото:

В яких країнах розгортання почнеться раніше?

Вже сьогодні ведуться підготовчі роботи для запуску 5G. Найбільша активність спостерігається в азіатському регіоні. Так, вже в наступному році на зимових Олімпійських іграх в Пхенчхані експериментальну 5G-мережу планує запустити Південна Корея. А у 2020 році – Токіо, знову-таки на Олімпійських іграх, тепер вже літніх. Це не дивно, адже великі спортивні заходи – чудовий полігон для тестування нових технологій.

Цікаво, що в різних регіонах сценарії застосування 5G можуть відрізнятися. Так, у згаданих вище країнах Азії основне завдання п'ятого покоління буде полягати в забезпеченні надшвидкісної передачі мобільних даних, в той час як у Північній Америці 5G планується використовувати для надання послуг фіксованого бездротового зв'язку. У Європі ж, завдяки 5G планується автоматизувати виробництво і створення «розумних міст і транспортних систем.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X