Помилочка вийшла. Британські лікарі випадково вилікували онкохворого від ВІЛ

5 березня 2019, 20:00

ВІЛ-позитивного жителя Великобританії змогли повністю позбавити недугу. Це другий випадок в історії лікування хвороби.

Лікування людей з ВІЛ за останні кілька десятків років досягло серйозного прогресу. Постійний курс комбінованих ліків, по суті, перетворив ВІЛ зі смертельного вироку на кероване хронічне захворювання.

Відео дня

Але днями стало відомо, що в одного з ВІЛ-позитивних людей змогли домогтися повної ремісії хвороби. Як передає новинна корпорація BBC, після заміни стовбурових клітин, у чоловіка з Лондона не змогли повторно знайти ВІЛ-інфекцію.

Особистість пацієнта поки не розкривається, але, відомо, що у нього діагностували ВІЛ у 2003-му. Через 11 років хворому діагностували лімфому Ходжкіна - рідкісне онкологічне захворювання крові.

За іронією долі, лікування онкології призвело і до позбавлення від ВІЛ: після курсу хіміотерапії пацієнту пересадили стовбурові клітини від донора, гени якого мутували таким чином, що були стійкими до ВІЛ. Тепер лікарі не спостерігають у хворого ані ознак онкологічного захворювання, ані ВІЛ-інфекції.

Повідомляється, що зараз цю ситуацію вивчають експерти з Кембріджського і Оксфордського університетів, Університетського коледжу Лондона й Імперського коледжу Лондона. Звичайно, вчені поки не поспішають говорити про універсальний метод лікування ВІЛ, оскільки трансплантація стовбурових клітин не є практичним рішенням для більшості людей з таким діагнозом.

Ria.ru
Фото: Ria.ru

Проте, це вже другий випадок, коли заміна стоібурових клітин допомогла позбавитися від ВІЛ: близько 10 років тому американцю Тімоті Брауну також вживили донорські стовбурові клітини, як засіб лікування лейкемії. Як і у пацієнта з Лондона, донором Брауна стала людина з мутацією, яка дозволяє організму не боятися вірусу вірус імунодефіциту. Через три роки в крові пацієнта ВІЛу не виявили.

Нещодавнє повторення такої практики дозволило вченим зробити висновок, що випадок з Тімоті Брауном не є безпідставним, і лікування ВІЛ за допомогою заміни стовбурових клітин потрібно досліджувати на новому рівні.

Примітно, що "лікувальною" стала мутація гена CCR5, який кодує рецептори лімфоцитів, заражених ВІЛ. Штучна зміна гена CCR5, фактично, робить весь організм стійким до вірусу.

Саме таку технологію використав професор шеньчженських університету науки і технологій Хе Цзянькуй, який кілька місяців тому заявив про народження перших дітей з відредагованим геномом. Професор говорив, що завдяки технології CRISPR/Cas9 йому вдалося замінити ген CCR5, і зробити двох дівчаток-близнят Лулу і Нану стійкими до цієї хвороби з дитинства.

Щоправда, як виявилося пізніше, зміна гена CCR5 може вплинути на інтелектуальні здібності людини. Зокрема, нейробіолог з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі Алчіно Сільва підтвердив, що видалення гена CCR5 у мишей значно покращує їхню пам'ять.

Навіть якщо таке генетичне редагування сприяє поліпшенню мислення людини, - воно поки практично не вивчене і може бути небезпечним для здоров'я людини.

Через це, світове наукове співтовариство засудило експеримент Цзянькуйя над новонародженими близнятами, а в Китаї вченого тепер звинувачують у порушенні державного законодавства і світових етичних наукових норм.

Наразі фахівці з Великобританії намагаються зрозуміти, як саме зміна стволових клітин впливає на лікування від ВІЛ, і як це можна використовувати в медицині в подальшому.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X