Лапи ломить, хвіст відвалюється. Які органи більше не потрібні людині через еволюцію

Наукпоп

20 січня, 07:00

Лапи ломить, хвіст відвалюється. Які органи більше не потрібні людині через еволюцію

Pixabay.com

Непотрібні людські органи, які доводять існування еволюції

Чоловічі соски скоро відваляться, а пірамідальна м'язи вже є не у всіх. НВ розібралося, які органи скоро стануть пережитками медичної історії.

Днями, єпископ Російської православної церкви патріарх Кирило (який раніше заявляв, що інтернет - це передвісник Антихриста) отримав звання почесного професора Російської академії наук, де його називають "великим популяризатором науки".

Цікаво, як вчений-єпископ зіставляє свій духовний світогляд з дослідним інтересом. Наприклад, як би патріарх Кирило (за документами - Володимир Гундяєв) відреагував на заяву про те, що людина створена далеко не за образом і подобою божою, а була сформований за мільйони років до появи Священного письма, та, мало того, продовжує формуватися досі.

Як не дивно, але почесні професори академії наук серед батюшок зустрічаються набагато рідше, ніж дарвіністи серед вчених. Не вірить в божественну появу людини на Землі і антрополог-еволюціоніст з Бостонського коледжу Дорсі Амір, яку журналісти видання Business Insider попросили розповісти про рудиментарні органах, які доводять еволюцію.

Виявилося, апендикс - далеко не єдиний людський орган, який залишився непотрібним після зміни навколишнього середовища і способу життя людини.

Не секрет, що всі види живих організмів мають так звані "рудиментарні аномалії", - органи та рефлекси, що залишилися без певного призначення органи. Так ось, за різними даними, у ссавця примата людини розумної нараховується понад 100 таких аномалій.

Нижче представлені 10 найбільш помітних рудиментарних органів та рефлексів людини.

Довгий долонний м'яз

Фото: Twitter / DorsaAmir

Спробуйте дотягнутися середнім пальцем долоні до вен на тій самій руці. Якщо ви не бачите кілька м'язових зв'язок - значить ваш організм набагато сучасніший, ніж у інших, і ви пройшли черговий етап еволюції.

Зараз цих зв'язок немає тільки у 10% людей, але для решти 90% вони втратили своє значення, оскільки, спочатку, такі м'язи дозволяли нашим древнім родичам лазити по деревах та мати більш сильну хватку. Людина почала ходити на двох ногах вже кілька мільйонів років тому, а м'яз на зап'ясті так і залишився деградувати у нашому тілі.

Зуби мудрості

Фото: Parkcrest Dental Group

Непотрібність цього органу (а точніше - кістки) викликана кардинальною зміною раціону людей. Дивно, але первісні люди рідко пробували пасту або варену курку. Для подрібнення твердої їжі їм потрібна була більш потужна і велика за розміром щелепа.

За останні десятки тисяч років людина опановувала мистецтво приготування та навіть створила різні світові кухні. Як результат - величезна дробарка-щелепа вже не потрібна, а зуби мудрості, які досі прорізаються у дорослих особин, є рудиментом та іноді приносять серйозні неприємності.

Третє віко

Фото: Twitter / DorsaAmir

Цей орган залишився у птахів, рептилій та деяких ссавців, і досі допомагає їм закривати очі спеціальними напівпрозорими мембранами у певних умовах.

Схоже, що невелике зерно, яке залишилося в кутку людського ока і є рудиментом цього віка, хоч ми і не можемо контролювати його рух.

Куприкова кістка

Фото: Shutterstock

В народі - куприк, на який актуально падати у цю пору року, є рудиментом з декількох зрощених хребців. Ще більше хребців, які утворили справжній хвіст, було у наших древніх предків. Цей орган допомагав їм утримувати баланс та краще пересуватися.

Але, після того, як людина навчилася ходити вертикально, куприкова кістка почала зменшуватися і, з часом, у нас залишилася тільки жалюгідна і непотрібна подоба хвоста. Важливо, що у ембріонів хвіст формується на ранній стадії, і пізніше перетворюється на куприк. Відомі випадки, коли діти народжувалися з невеликим хвостом, але сучасна хірургія дозволяє легко усунути таку модифікацію.

"Горбок Дарвіна"

Фото: Twitter / DorsaAmir

Якщо раптом форма ваших вух здасться вам потворною, пам'ятайте, що ви - спадкоємець мавп, яким раніше всі вигини на слухових органах допомагали рухати вухами і краще чути здобич або інших хижаків.

Деякі люди, на зразок Джима Керрі, й досі можуть доволі спритно ворушити вухами, але, з розвитком гнучкою шиї, багатофункціональні вуха нам більше не потрібні.

Піломоторний рефлекс

Фото: Twitter / DorsaAmir

Поширений в народі ефект "гусячої шкіри" на сьогодні також віджив своє і є не більше ніж індикатором температури або збудження нервових закінчень.

Предки людини мали набагато густіший волосяний покрив і піломоторний рефлекс - випрямлення волосся при скороченні м'язових волокон - підвищував їх термоізоляцію. Деякі тварини, як наприклад дикобраз, використовують цей рефлекс для того, щоб здаватися більшими перед противниками.

Рефлекс захоплення долонею

Фото: Tony Wear / Shutterstock

Як зазначено у енциклопедії Британіка, такий рефлекс розвивається у немовлят вже у 16-тижневому віці, коли плід починає захоплювати пуповину в утробі матері.

Міцні з дитинства долоні допомагали новонародженим мавпам спритно переміщатися по деревах, висіти довгий час навіть на одній руці і чіплятися за хутро матері. Добре, що сучасним дітям такого робити не потрібно, але генетична моторика у них все одно залишилася.

Апендикс

Фото: healthooze.com

За багато років до появи супермаркетів і мобільних додатків, які рахують кількість калорій у вашому вечері, апендикс допомагав людям перетравлювати рослини, що містять клітковину.

Тепер же, можна не мучити свій організм такою кількістю неперетравлюваних речовини. "Коли ми почали переходити на більш різноманітну дієту і націлюватися на м'ясо, нам більше не потрібні наддовгі і складні кишкові тракти", - пояснює Дорсі Амір.

Чоловічі соски

Фото: Shutterstock

Як відомо, соски у людського плода з'являються ще до того, як тестостерон починає формувати чоловічі статеві органи.

Далі вони залишаються непотрібними, але, певний набір гормонів, які допомагають виробляти молоко, в разі чого, дозволять чоловікам також годувати грудьми своє потомство.

Пірамідальний м'яз

Фото: present.com

Цей м'яз має форму перевернутого трикутника, і, ймовірно, допомагав у скороченні лінії прямої кишки. Але, пірамідальний м'яз безпосередньо не відповідає функціям м'язів черевної порожнини, тп, тому, приблизно у 20% населення він вже відсутній.

У решти 80% у нижній частині живота можуть бути розташовані як одний, так і два таких м'язів.


Вибір редакції

Travel

Вчора, 20:45

article_img
У розмовах тут люблять поскаржитися на політиків. Досвід життя у Варшаві
Культура

Вчора, 21:10

article_img
Мексиканське щастя. Чому драма Куарона претендує на головні Оскари
Події

Сьогодні, 08:40

article_img
Подолання бідності. Як працюватиме державний онлайн-реєстр вакансій

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися

Головне

Події

Сьогодні, 08:58

article_img
Детективи НАБУ знайшли прояви української корупції в 65 країнах світу
Події

Вчора, 22:25

article_img
Денісова: Балуха переводять у Краснодар
Геополітика

Сьогодні, 11:42

article_img
Комітет Європарламенту закликав офіційно призупинити переговори щодо вступу Туреччини до ЄС