Куди подалі. Космічний апарат Voyager 2 вийшов за межі Сонячної системи

11 грудня 2018, 15:33

Другий раз в історії людства, створений людьми космічний апарат досяг міжзоряного простору. Йдеться про Voyager 2, який, за даними NASA, покинув межі геліосфери. НВ пояснює, де ж апарат зараз і що це означає для науки.

За межі

Уявіть, що ви вирішили влаштувати кругосвітню подорож і обігнути Землю по екватору. А тепер уявіть, що ви зробили це подорож 449 тисяч разів. Вийде близько 18 млрд км - приблизно на такій відстані від Землі зараз знаходиться космічний апарат Voyager 2, в області, яку вчені називають геліопаузой.

Відео дня

Сонце створює потік частинок, так званий сонячний вітер. Цей потік формує своєрідний "міхур" (англійською так іноді і пишуть - bubble), який огортає планети нашої системи. Цей ось "міхур" і називають геліосферою. Ще далі, за її межами, розташована область, яку називат геліопаузою - тут сила сонячного вітру слабшає, він стикається з міжзоряним середовищем.

Вчені вважають, що Voyager 2 вже покинув гелиосферу. Найбільш переконливим доказом цього служать дані розташованого на борту корабля Plasma Science Experiment (скорочено PSE) - інструменту, який визначає швидкість, щільність, температуру і тиск сонячного вітру. На початку листопада PSE зафіксував різке скорочення швидкості сонячного вітру, що дозволило вченим зробити висновок про вихід Voyager 2 за межі геліосфери.

Данина науці

Команда проекту, як, власне, і багато інших вчених, передчувають нові відкриття. Адже про середовище, в якій зараз подорожує Voyager 2, відомо не так-то й багато.

"Нам доведеться ще чимало дізнатися про область міжзоряного простору, розташованого відразу за межами геліопаузи", - сказав Ед Стоун, член команди проекту з Caltech.

Дані, які вчені отримають від Voyager 2 доповнять інформацію, отриману від його брата-близнюка Voyager 1. Апарати були запущені в рамках однієї програми в 1977 році. Спочатку планувалося, що вони досліджуватимуть Юпітер, Сатурн і його кільця, основні великі супутники планет-гігантів за 5 років. Однак, програму продовжили, відправивши Voyagers до Урану і Нептуну.

В результаті, замість двох, апарати досліджували всі планети-гіганти, півсотні їх супутників, системи кілець. Це вже було чимало, проте, програму продовжили знову, відправивши апарати до кордонів геліосфери. Першим її перетнув Voyager 1 в 2012 році. На жаль, на той момент необхідна апаратура, PSE, на його борту вже не працювала. На виручку прийшов Voyager 2.

Разом апарати Voyager дадуть більш докладне уявлення про те, як наша геліосфера взаємодіє з постійним міжзоряним вітром, вважають вчені. Отримані дані доповнять інформацією від інших місій та програм.

Нікола Фокс, директор відділу геліофізики NASA, вважає, що Voyagers займають особливе місце в "геліофізичному флоті" агентства. Інформація від Voyagers, за його словами, дозволить вченим заглянути за межі незвіданих територій.

Voyagers: цікаві факти

Спочатку апарати Voyagers повинні були дослідити Юпітер і Сатурн протягом 5 років. Замість цього вони провели в космосі більше 40 років.

Вчені можуть спілкуватися з Voyager 2. Сигнал йде 16,5 годин в одну сторону.

Питання про те, де саме закінчується Сонячна система і починається міжзоряний простір, неоднозначне. Зовнішня межа сонячного вітру - геліопауза, за нею сонячний вітер і міжзоряна речовина змішуються, взаємно розчиняючись. Геліопауза знаходиться приблизно в чотири рази далі Плутона і вважається початком міжзоряного середовища. Однак є точка зору, що Сонячна система - це область, в якій гравітація Сонця переважає над галактичної. Ця область, так звана сфера Хілла, простягається ще далі.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X