Крик про допомогу. Вчені з’ясували, як рослини попереджають одне одного про небезпеку
Згідно з новим дослідженням, рослини виділяють певні хімічні сполуки, щоб попередити інших про атаку хижаків і паразитів.
У різних видів тварин існують свої способи попередження про небезпеку. Більш розвинені види можуть подавати звуки, а інші спілкуються за допомогою виділення специфічних запахів.
Як не дивно, подібна комунікація відбувається і між рослинами, коли вони хочуть попередити своїх родичів про небезпеку. Днями група вчених опублікувала дослідження, в якому вони спробували з’ясувати як саме спілкуються рослини і для чого це потрібно.
В якості піддослідного вчені використовували канадський золотарник — багаторічну листяну рослину. Біологи проаналізували як поводяться пошкоджені і здорові рослини під час того, як їх атакує паразит, в цьому випадку — листовий жук Trirhabda virgata.
Вчені визначили, що хімічний склад повітря біля пошкоджених рослин відрізняється від повітря навколо здорових рослин того ж виду. Виявилося, що золотарник виділяє спеціальну летючу органічну сполуку з їдким запахом, коли його атакують.
Це з'єднання є захисною функцією для рослин, і його можуть уловлювати інші рослини, щоб захистити себе. Вчені поки що не знають, як саме інші рослини сприймають хімічну сполуку, але, ймовірно, певна речовина може взаємодіяти з їх клітинними мембранами.
Такий запах може привертати увагу ос-наїзників, які відлякують паразитів. У деяких рослин, на зразок тютюну, подібний захисний механізм з виділенням органічних сполук може безпосередньо відлякувати паразитів.
Вчені також визначили, що рослини, серед яких є кілька пошкоджених, краще захищають себе і активують цю функцію, ніж групи повністю здорових рослин.
«Коли рослини піддаються нападу патогенних мікроорганізмів або травоїдних — вони змінюють свій метаболізм. Хімічні та метаболічні зміни допомагають їм впоратися з хижаками. Це дуже схоже на нашу імунну систему: хоча у рослин немає антитіл, як у нас, вони можуть боротися, використовуючи доволі сильну хімію», — пишуть автори дослідження.
Результати цієї роботи можуть стати у нагоді для розробки препаратів проти паразитів, які можуть приносити величезні збитки фермам.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.