Ти що, безсмертний? Біологам вдалося оживити організм віком 24 тис років
Дослідники виявили, що коловертки — маленькі багатоклітинні тварини — можуть тисячі років зберегтися в сибірській вічній мерзлоті і розмножитися після цього.
Біологи з Росії, США, Німеччини та Чехії оживили декількох коловерток, які понад 24 тис. років тому опинилися у вічній мерзлоті на сході Якутії.
Бделоїдні коловертки відомі своєю витривалістю, здатною вижити в умовах висихання, заморожування, голоду і низького вмісту кисню.
«Наш звіт є найпереконливішим на сьогодні доказом того, що багатоклітинні тварини можуть витримати десятки тисяч років в умовах криптобіозу, стану майже повністю зупиненого метаболізму», — каже Стас Малавін з лабораторії кріології ґрунту Інституту фізико-хімічних і біологічних проблем ґрунту в Пущино, Росія.
Лабораторія кріології ґрунту спеціалізується на виділенні мікроскопічних організмів з давньої вічної мерзлоти Сибіру. Для збору зразків вони використовують бурову установку в деяких з найвіддаленіших арктичних районів.
Раніше вони ідентифікували безліч одноклітинних мікроорганізмів. Також було повідомлення про черв’яка-нематода, якому 30 000 років. Мохи і деякі рослини також були відновлені після багатьох тисяч років перебування в льодах. Тепер команда додає коловерток до списку організмів, що володіють чудовою здатністю виживати, мабуть, нескінченно довго, в стані анабіозу під крижаним ландшафтом.
Повідомлялося, що коловертки виживають до 10 років в замороженому стані, згідно з більш ранніми даними. У новому дослідженні вчені використовували радіовуглецеве датування, щоб визначити, що коловерткам, витягнутим з вічної мерзлоти, було близько 24 000 років.
Після танення коловертки, що належать до роду Adineta, змогли розмножитися під час процесу, відомого як партеногенез. Щоб простежити процес заморожування і відновлення стародавніх коловерток, дослідники заморозили, а потім розморозили десятки коловерток в лабораторії.
Дослідження показали, що коловертки можуть протистояти утворенню кристалів льоду, яке відбувається при повільному заморожуванні. Це передбачає, що у них є якийсь механізм, що захищає свої клітини і органи від пошкоджень за надзвичайно низьких температур.
«Висновок полягає в тому, що багатоклітинний організм може бути заморожений і зберігатися в такому вигляді протягом тисяч років, а потім повернутися до життя — мрія багатьох письменників-фантастів», — каже Малавін.
«Звичайно, чим складніший організм, тим складніше зберегти його живим в замороженому вигляді, а для ссавців це поки що неможливо. Проте перехід від одноклітинного організму до організму з кишечником і мозком, хоч і мікроскопічним, це великий крок вперед», — додав учений.
За його словами, поки неясно, що потрібно, щоб вижити в кризі хоча б кілька років, і чи має велике значення стрибок до тисяч. Це питання, яке потребує подальшого вивчення. Дослідники говорять, що вони продовжать вивчення арктичних зразків в пошуках інших подібних організмів.
Раніше НВ писав, що в 2019 році вчені виявили в Північній Ефіопії в долині Данакіль поблизу вулкана Даллол бактерії з украй високою стійкістю до агресивних середовищ.
Данакіль розташований на 125 метрів нижче рівня моря і вважається одним з найспекотніших місць на поверхні планети.
Висока температура, сіль і шалено низький рівень pH не є типовими умовами для життя. Але ніколи не варто недооцінювати здатність живих організмів справлятися з бідами. Щоб вижити в гарячих джерелах вулкана Даллол, з дуже кислим pH близько 0,25, температурою, що досягає 90 градусів за Цельсієм і оточенням, наповненим важкими металами і солями, життя дійсно має бути обдарованим.
Автори роботи знайшли докази існування нанорозмірних, солестійких мікробів, що належать до археїв або Nanohaloarchaea. Мікроби мають розмір приблизно в 20 разів менший за звичайних представників своєї групи і живуть невеликими колоніями.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.