Китайські вчені вперше здійснили зашифровану передачу квантових даних з супутника

11 серпня 2017, 10:36
Дослідники з Китаю стали першими, яким вдалося передати дані з супутника на Землю за допомогою квантового розподілу ключів, або квантової криптографії

Цей метод, теоретично, виключає можливість несанкціонованого доступу до інформації, що посилається, пише Сіньхуа .

За словами головного вченого проекту QUESS, академіка Академії наук Китаю Пань Цзяньвея, супутник вислав квантові ключі на наземні станції в Сінлуні і Наньшані. Відстань передачі інформації між супутником і станціями варіюється від 645 до 1200 км, при цьому швидкість передачі квантових ключів приблизно на 20 порядків більш ефективна, ніж за допомогою оптоволоконного зв'язку на тій же відстані.

Відео дня

Під час польоту супутника над Китаєм, у вчених є всього 10 хвилин для проведення експериментів. У цей проміжок часу супутник генерує і передає на наземну станцію захищений ключ розміром в 300 кбіт, додав китайський вчений.

"Квантовий розподіл ключів за допомогою супутника можна з'єднати з міською квантової мережею, якій достатньо оптичних волокон для ефективного з'єднання між численними користувачами, що знаходяться в межах міста на відстані більше 100 км. Таким чином, ми можемо уявити собі інтегровану квантову систему космос-земля, що дозволяє квантовій криптографії стати корисною на глобальному рівні, зокрема в сфері комерційного застосування зашифрованої інформації", - переконаний Пань Цзяньвей.

Пань Цзяньвей пояснив, що квантовий ключ створюється з випадкових чисел, згенерованих двома користувачами з метою закодувати інформацію, при перехопленні або зчитуванні якій квантовий стан ключа змінюється і перехоплена інформація самознищується. Будь-яка спроба третьої сторони незаконно підключитися до квантового каналу з метою отримання інформації неминуче призведе до порушення системи і буде виявлена.

Квантова передача заснована на феномені квантової заплутаності, коли два об'єкти, в даному випадку - фотона, мають однакові хвильові функції. Якщо їх розділити на велику відстань, зв'язок між ними збережеться і вимірювання одного вплинуть і на стан іншого.

Раніше НВ повідомляло, що китайські вчені створили першу квантову мережу супутникового зв'язку. В рамках експерименту супутник QUESS успішно розподілив сплутані фотони між трьома різними наземними базовими станціями, розділеними на цілих 1200 кілометрів.

Показати ще новини
Радіо НВ
X