Каліфорнійські бандерівці. Роскосмос звинуватив у своїх проблемах Україну і SpaceX

1 грудня 2018, 07:02

Російська космічна корпорація опублікувала звіт за 2017-й рік. Виявляється, у низьких показниках роботи винні курс рубля, приватні ракетобудівники з США і Україна.

Минулого тижня глава Роскосмосу Дмитро Рогозін заявив, що вони збираються перевірити, чи дійсно NASA висаджувалось на Місяць. "Ми таке завдання поставили – полетіти перевірити: були вони чи не були... Вони кажуть, що були, ми перевіримо", - сказав Рогозін.

Відео дня

Хоча, до Місяця справа може і не дійти, адже з останніми бідами Роскосмосу, державному підприємству стає дедалі важче витримувати конкуренцію на ринку.

Наприклад, нещодавно компанія опублікувала звіт про діяльність за 2017 рік. Як зауважило видання РБК, у занижених показниках експорту ракетно-космічної техніки та невиконанні планів з космічних запусків винні американська компанія SpaceX і Україна.

У звіті зазначено, що частина російського експорту космічної продукції мала становити 24,5% від світового, а вийшло майже втричі менше – 8,5%. З 25 запланованих запусків, корпорація змогла здійснити лише 17.

У графі "обґрунтування відхилень значень показника на кінець звітного року" автори написали, що винні, зокрема, компанія Ілона Маска SpaceX, яка пропонує занижені ціни на космічні запуски, і Україна – тому що невчасно здійснила постачання комплектуючих для розгінного блоку "Бриз-КМ "і зірвала запуск супутника" Либідь".

Згідно зі звітом, російським космонавтам завадив "вихід приватних фірм США за сприяння держави на світовий ринок пускових послуг з демпінговими цінами космічних запусків (зокрема фірми SpaceX з сімейством РН Falcon)".

Крім цього, в Роскосмосі нарікають на курс рубля і зниження державного фінансування.

Вбивця Маск

Як раніше писало НВ, влітку 2018-го, після півстоліття експлуатації, Роскосмос вирішив відмовитися від виробництва ракети Протон-М.

Новий глава Дмитро Рогозін тоді заявив, що цей тип ракет виконав своє історичне завдання, і подальше виробництво Протон-М призведе Роскосмос до фінансового краху.

Перший запуск універсальної ракети Протон-М відбувся в 1965 році, а за 52 роки експлуатації було випущено понад 400 її екземплярів. Радянську робочу конячку вирішили прибрати через появу ракет SpaceX Falcon 9 і Falcon Heavy, які за набагато менші гроші можуть виводити таку саму кількість вантажу на орбіту.

Однією з причин відмови від Протона стало і паливо, на якому літає ракета. Суміш гептилу й оксидів азоту значно спростили систему двигуна і збільшили його надійність. Але, сьогодні, такий тандем є надзвичайно токсичним і потребує підвищених заходів безпеки.

Натомість, Рогозін планує випустити першу важку ракету-носій в історії сучасної Росії – Ангара-А5, єдиний запуск якої відбувся наприкінці 2014-го.

Спадкоємиця Протона споживає більш екологічну суміш кисню і гасу, і, в планах, повинна виводити 27 тонн корисного вантажу на низьку навколоземну орбіту вже в 2021-му і 37,5 тонн до 2027-го. Втім, поки невідомо, коли буде наступний запуск Ангари і в якому стані ракета зараз.

Злети і падіння

Не варто забувати і про нещодавній провальний запуск корабля Союз на Міжнародну космічну станцію (МКС).

11 жовтня 2018-го єдиний космічний корабель, який може доправляти людей на МКС, пролетів усього 119 секунд, поки на ракеті не сталося аварійне відключення двигунів.

Російський космонавт Олексій Овчинін і американський астронавт Нік Хейг залишилися неушкодженими і спустилися на казахські поля в аварійній капсулі, але заплановані місії і ротації на МКС довелося тимчасово відкласти.


"Союз виводить людей і обладнання на космічну станцію. Союз також може доправити людей назад на Землю. Росія – це велика країна. Росія допомагає США управляти МКС", - йдеться на сайті NASA.

Хоча, після цього інциденту, в аерокосмічному агентстві США явно не можуть дочекатися завершення робіт над більш сучасним комерційним апаратом Crew Dragon компанії Ілона Маска.

Місяць тому відділення NASA опублікувало відео, де астронавти готуються до першого пілотованого польоту на МКС на цьому кораблі, який має відбутися влітку 2019-го.

Вартість відправки одного космонавта на МКС на Crew Dragon буде на $23 млн дешевшою, ніж на Союзі, адже за місце на борту російського корабля зараз просять $81 млн.

Крім цього, Союз здатний вмістити максимум трьох осіб, тоді як Crew Dragon до снаги виводити на орбіту до 7 космонавтів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X