Якийсь неправильний. Вчені виявили таємничий астероїд поблизу від Сонця

11 лютого 2019, 20:01

Сучасна наука цілком успішно полює за екзопланетами і чорними дірами. Здавалося б, вже Сонячну систему ми повинні знати досконально. Але і в ній сюрпризів вистачає.


Основна частина астероїдів в Сонячній системі зосереджена в поясі астероїдів за орбітою Марса, а також в поясі Койпера за орбітою Нептуна. Вважається, що більш наближені до Сонця області добре вивчені і не приховують сюрпризів.

Відео дня

Однак, це помилка, стверджують дослідники з Каліфорнійського технологічного університету.

У своїй роботі, яку опубліковано в авторитетному виданні Publications of the Astronomical Society, вони заявляють про сенсаційну знахідку - таємничий астероїд, який знаходиться ближче до Сонця, ніж Венера.

"Ми знайшли просто екстраординарний об'єкт, що не віддаляється від Сонця далі, ніж орбіта Венери, і це дуже важливе відкриття", – констатує Кваньжі Йе, один з авторів дослідження.

Орбіта загадкового астероїда (Фото: Caltech)
Орбіта загадкового астероїда / Фото: Caltech

Вчені вперше помітили загадкове небесне тіло 4 січня нинішнього року, вивчаючи дані з університетської обсерваторії ZTF. У наступні дні на пошуки астероїда було спрямовано зусилля відразу декількох телескопів.

Пізніше з'ясувалося, що свідчення існування астероїда були вперше отримані обсерваторією на Гаваях ще в 2015 році, але тоді ніхто не звернув на них уваги.

Тепер же Йе та його колеги змогли не тільки достовірно встановити факт існування астероїда, але і з високою точністю обчислити, як він рухається.

У астероїда, що отримав назву 2019 AQ3, витягнута еліптична орбіта, проходячи через яку він завжди знаходиться ближче до Сонця, ніж до Венери, і навіть перетинає орбіту Меркурія.

Повний оберт навколо Сонця астероїд здійснює за 165 днів. Це дуже короткий рік. Для порівняння, рік на Венері триває 225 днів. Коротший рік на Меркурії, який розташований близько до Сонця (88 днів).

Але найдивніше в орбіті 2019 AQ3 – це той факт, що вона розташована майже перпендикулярно відносно площини Сонця. Це дивно, оскільки переважна більшість об'єктів в Сонячній системі рухається паралельно цій площині.

Близькість 2019 AQ3 до Сонця – другий факт, який здається дивним. З усієї армади астероїдів, які знайдені в Сонячній системі, тільки 18 розташовані в межах орбіти Землі (так звана група астероїдів Атірі ). Решта перебувають далі від Сонця.

До того ж, 2019 AQ3 є досить великим астероїдом. Вчені припускають, що його діаметр становить близько 1,4 км.

Це – один з найбільших астероїдів у Сонячній системі, і при цьому він розташований в області, де астероїдів майже немає – поблизу від Сонця, констатує Йе.

Звідки взявся такий астероїд, чому у нього така дивна орбіта і що все це означає для сучасної астрономії поки не дуже зрозуміло.

"2019 AQ3 – дуже дивне небесне тіло. І цілком ймовірно, що в цій галузі може бути безліч астероїдів, подібних до цього", – констатує Кваньжі Йе.

Проект ZTF, за допомогою якого Йе виявив найдивніший астероїд у Сонячній системі, почав свою роботу в березні 2018 році. Він використовує ширококутну камеру для сканування всього неба з високою частотою. Основне завдання ZTF – виявлення небесних тіл, які видно тільки в момент проходження на тлі інших небесних тіл. І таким чином шанси засікти їх за допомогою традиційних телескопів невеликі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X