Якщо завтра війна. Хто переможе в Третій світовій та якою зброєю

10 лютого 2016, 08:07
Випробування Північною Кореєю водневої бомби та балістичної ракети змушують військових аналітиків переглядати прогнози на випадок серйозної світової заварушки. США залишаються провідною військовою державою, але панування Америки вже не настільки явне

Колиcь двох невеликих, за сучасними мірками, ядерних бомб вистачило для того, щоб припинити Другу світову війну. Достатньо було факту того, що одна країна володіла зброєю, здатною за лічені секунди знищити ціле місто з 80 тис. жителів.

Відео дня

Якби такий глобальний конфлікт відбувся сьогодні, зупинити його так просто не вдалося б. З тієї простої причини, що сьогодні зброєю масового ураження володіють всі потенційні супротивники. Загальний обсяг світового арсеналу ядерної зброї оцінюється в 22 тис. зарядів.

Тому, очевидно, не так важливо, що кількість бойових літаків і кораблів обчислюється десятками тисяч, а людей, здатних у разі потреби стати під рушницю — сотнями мільйонів.

Северокорейские испытания баллистической ракеты заставили аналитиков вновь заговорить об угрозе глобального конфликта
Северокорейские испытания баллистической ракеты заставили аналитиков вновь заговорить об угрозе глобального конфликта Фото:

В будь-якому випадку, багато експертів припускає, що на цій планеті відтепер можливі лише незначні локальні конфлікти. Масштабної війни схожої на ті дві, що охопили планету в першій половині XX століття, вже ніколи не буде. Як тільки будь-який глобальний конфлікт перейде в радикальну стадію, у когось не витримають нерви і відлік Судного дня піде на секунди.

Є й інша думка. Багато аналітиків вважає, що ядерна атака на Хіросіму і Нагасакі в 1945 році була найбільш проблемним з моральної і політичної точки зору рішенням в історії людства.

І той факт, що, навіть володіючи потенціалом знищити все живе на планеті в лічені секунди, провідні військові держави світу продовжують витрачати величезні кошти на менш руйнівні види озброєння (наприклад, літаки і танки), дає надію, що ядерна війна — це не єдиний спосіб вирішення глобальних конфліктів.

НВ проаналізувало думки багатьох провідних військових експертів і склало умовний список фаворитів у гіпотетичному майбутньому військовому конфлікті (без прив'язки до не менш гіпотетичних питань про те, хто з ким і чому буде воювати).

Китай або США

Ці дві країни будуть в найближчі десятиліття змагатися за звання військової держави №1.

Витрати Китаю на військову сферу перевищують 2% ВВП, а це близько $160 млрд. щорічно. Військово-збройні сили Китаю налічують понад 7 млн. чоловік. У Китаю — понад 1,5 тис. військових літаків і близько 240 ядерних боєголовок.

Журнал The Richest вважає, що загальний військовий потенціал Китаю сьогодні — найвищий у світі. І це незважаючи на те, що загальні витрати США на армію в чотири рази вище — близько $600 млрд (4% ВВП).

Наличие межконтинентальных баллистических ракет не снижает интереса ведущих военных держав к боевой авиации
Наличие межконтинентальных баллистических ракет не снижает интереса ведущих военных держав к боевой авиации Фото:

Бойових літаків у США близько 3,5 тис. А ядерний потенціал і зовсім в рази вище — близько 5 тис. боєголовок, з яких не менше 1,5 тис на бойовому чергуванні.

І все ж експерти вважають, що США більше не може вважатися абсолютним лідером у військовій гонці. Ситуацію краще оцінювати в динаміці, вважають експерти. Витрати Америки на армію хоч і величезні, але постійно скорочуються. В той час, як у Китаю — лише зростають. Величезний зовнішній борг і загальне погіршення економічної ситуації в США — головні чинники зниження оборонної спроможності країни, вважають американські експерти.

Вже до 2025 року оборонні витрати Китаю перевищать аналогічну статтю витрат в американському бюджеті. Інститут стратегічних досліджень США пророкує, що до 2028 року Китай досягне паритету з США і за загальним обсягом озброєнь.

Є і ще один важливий момент. Експерти відзначають, що у зв'язку з надзвичайно закритістю Китаю, навіть нинішні оцінки його військового потенціалу можуть виявитися дуже заниженими.

Зокрема, в пресу інколи просочуються дані про масштабні китайські проекти, від яких просто захоплює дух.

Наприклад, чого варто космічна станція Тянгон, яка може оснащуватися лазером, здатним збивати з орбіти ворожі комунікаційні супутники.

З більш реалістичних проектів експерти найчастіше називають швидкохідні крейсери класу 055, озброєні ракетами, здатними вражати як повітряні, так і наземні цілі.

Многие эксперты считают, что сухопутные войска будут использоваться только для локальных конфликтов. Если случится Третья мировая, то в ней не будет места пехоте
Многие эксперты считают, что сухопутные войска будут использоваться только для локальных конфликтов. Если случится Третья мировая, то в ней не будет места пехоте Фото:

Військово-морський флот Китаю також може незабаром отримати на озброєння глибоководний апарат Жаолунг, здатний занурюватися на глибину 7,5 км. Він може атакувати комунікаційні кабелі, простягнуті з дна світового океану.

Однак, завіса секретності навколо китайської армії не дає можливості оцінити всі її можливості в повній мірі, нарікають західні аналітики.

У США ж, навпаки, гласність і демократія в армії навіть занадто явні, вважають деякі експерти.

Незважаючи на те, що передові озброєння засекречені, загальна обстановка в армії США та її оснащення відомі навіть тим, хто мало цікавиться війною.

Наприклад, навесні 2015 році багато шуму наробили публікації в американських ЗМІ про те, що в багатьох комплексах з управління стратегічними ракетами до цих портів в якості носіїв інформації використовуються дискети епохи 1980-х.

Так само вражає той факт, що термін служби міжконтинентальних балістичних ракет Minuteman нещодавно був продовжений до 2030 року. Самі ракети вступили в дію ще в кінці 1960-х.

Повний чучхе

6 січня сейсмологічні служби різних країн зафіксували підземний поштовх в Східній Азії, який спочатку було прийнято за землетрус. Однак, незабаром по телебаченню Північної Кореї був продемонстрований сюжет про успішне випробування водневої бомби.

Це випробування стало четвертим за останнє десятиліття. Складається враження, що КНДР буквально ломиться в закритий ядерний клуб.

Подводный флот может сыграть ключевую роль в обмене ядерными ударами
Подводный флот может сыграть ключевую роль в обмене ядерными ударами Фото:

У лютому таким же «напівсекретним» чином була випробувана балістична ракета, у зв'язку з чим пристрасті навколо військового потенціалу Північної Кореї загострилися до межі.

Випробування були замасковані під запуск супутника на орбіту. Власне, супутник був виведений, однак головним мотивом випробувань була перевірка здатності ракети-носія доставляти в задану точку вантаж визначеної маси.

Згідно з повідомленням південнокорейської розвідки, маса «супутника» становила всього 200 кг замість традиційних 1-1,5 т. Таким чином, була проведена репетиція транспортування за допомогою ракети-носія ядерної боєголовки, підсумували в Південній Кореї.

Північна Корея — єдина країна світу, яка проводила ядерні випробування в XXI столітті (як мінімум, 2006, 2009, 2013 і 2016 рр.). Випробування водневої бомби в січні 2016 року — вже друге за час правління Кім Чен Ина. Навряд чи все це свідчить про те, що країна налаштована мирно.

Навіть якщо залишити осторонь ядерний потенціал країни переможного соціалізму, Північна Корея являє собою серйозного противника. Чисельність збройних сил країни становить вражаючі 1,2 млн. чоловік.

Авіація налічує понад 800 бойових літаків. І це серйозна сила, незважаючи на те, що це здебільшого застарілі радянські винищувачі з льотчиками, у яких не вистачає льотної практики через постійну нестачу палива в країні.

Північний ведмідь

3 млн військовослужбовців, 1,9 тис. бойових літаків і понад 1,6 тис бойових вертольотів, майже 800 тис. тонн сумарного водотоннажності суден військово-морського флоту. Близько 4,5 тис ядерних боєголовок, з яких 1,5 тис. знаходяться на бойовому чергуванні.

Це Росія, дитинко. Країна, яка витрачає 4% свого ВВП на військові потреби і, приміром, у 2014 році посіла третє місце в світі за абсолютними витратами на армію в світі (після США і Китаю) з показником $90 млрд.

Системы противоракетной обороны могут сыграть ключевую роль при гипотетическом обмене ракетными ударами
Системы противоракетной обороны могут сыграть ключевую роль при гипотетическом обмене ракетными ударами Фото:

Але найбільше військових аналітиків насторожує той факт, що Росія приділяє військово-промисловому комплексу все більше уваги. Тільки за останні три роки витрати на армію зросли на 40%. В той час, як у США та країнах Європи військові витрати скорочуються, це виглядає лякаюче. Зокрема, Росія вже обійшла Великобританію за військовими витратами.

По кількості бойових літаків і розміром ядерного арсеналу Росія міцно займає друге місце в світі. Це серйозний супротивник, відзначають аналітики.

Важливий і інший факт. Росія йде військовим шляхом США — колишній головний противник Росії в Холодній війні — повністю змінив військову концепцію і орієнтує свою військову міць на локальні конфлікти на кшталт близькосхідних. А Росія продовжує орієнтуватися на глобальний конфлікт.

Чого варта хоча б нова балістична ракета Сармат, яку в Росії з любов'ю іменують «Кузькіна мать». Вона здатна нести до 10 великих боєголовок і серйозний набір перешкод, для ухилення від систем протиракетної оборони. Сармат може вступити в дію вже у 2020 році.

Вказують експерти і на підводний човен-невидимку класу Борей, здатний нести до 20 міжконтинентальних балістичних ракет Булава. Правда, майже половина цих випробувань ракет поки була невдалою. Однак, з часом Росія таки введе їх в дію, вважають експерти.

У 2012 році багато шуму наробили журналісти Fox News, які виявили, що в Максиканській затоці біля узбережжя США протягом трьох тижнів перебував російський атомний підводний човен. Американський флот дізнався про це з журнальних публікацій.

Ще одним новим видом озброєнь, який може вплинути на боєздатність Росії в майбутній війні може стати зенітно-ракетний комплекс С-500 Прометей.

Ця розробка заявлена як засіб тотального захисту цілих міст і регіонів як від балістичних ракет середньої дальності, так і від міжконтинентальних балістичних ракет. Прометей може бути прийнятий на озброєння вже в 2016 році.

«Росія готується до Третьої світової війни більш активно, ніж Америка», - констатує оглядач порталу InfoWars Майкл Снайдер.

Азіатський тигр

Ще однією країною, яка незабаром перевершить Великобританію за військовими витратами і увійде в вищу лігу світового мілітаризму, є колишня британська колонія Індія.

Щорічні витрати Індії на армію становлять 2,6% ВВП, або близько $46 млрд. За одним показником — особового складу — Індія вже входить в число лідерів. Понад 1 тис. бойових літаків — також дуже солідний показник. Підкріплюється вся ця міць значною сотнею ядерних боєголовок.

Модернизация и обновление электроники продлевает жизнь боевым самолетам старых поколений
Модернизация и обновление электроники продлевает жизнь боевым самолетам старых поколений Фото:

На озброєнні індійської армії безліч високотехнологічної зброї. Наприклад, протиракетна система AAD, здатна накривати надійним «щитом» цілі міста. Система вже пройшла успішні випробування з перехоплення балістичних ракет середньої дальності.

Оснащений за останнім словом техніки авіаносець Вікрамадітья, здатний нести 24 винищувача і 6 вертольотів, демонструє амбіції Індії на морі і в повітрі. Корабель захищають протиракетні системи російської розробки.

Підводний флот Індії знайшов друге дихання після придбання у Росії за $2 млрд човна Нерпа, який тепер отримав назву Chakra. Ходять чутки, що вже йдуть переговори про купівлю другого підводного човна такого класу.

Приклала руку Росія і до індійської військової авіації. Головною її рушійною силою є винищувач Су-30Мкі. Літак російського виробництва пройшов «апгрейд» за участю французьких та ізраїльських виробників електроніки. У загальній складності, в Індії є 272 таких удосконалених винищувача.

У разі глобального військового конфлікту Індія може виявитися міцним горішком, підсумовують експерти.

Колишня імперія

Колись велика держава, під контролем якої була чи не половина планети, сьогодні ось-ось покине ряди країн, які можуть зіграти першу скрипку в гіпотетичному глобальному військовому конфлікті.

Вся справа в тому, що Великобританія приділяє армії все менше уваги. Загальні військові витрати ледь досягають 2,5% ВВП ($60 млрд в 2014 році).

Британська армія поступається в чисельності найбільшим арміям світу — загальна кількість кадрових військових не досягає і 400 тис. Військова авіація налічує сьогодні близько 200 бойових літаків (за цим показником країна не потрапляє навіть в десятку лідерів). А ядерний арсенал лише трохи більше індійського — в строю близько 140 ядерних боєголовок.

Великобритания к 2030 году может стать ведущей военной державой Европы
Великобритания к 2030 году может стать ведущей военной державой Европы Фото:

Експерти вважають, що Великобританію можна розглядати як одну з провідних військових сил світу в першу чергу через географію. Інші країни Європи набагато сильніше страждають від економічної кризи. Вже до 2030 року Великобританія обжене Німеччину і стане провідною економікою в цьому регіоні.

Якби трапилась глобальна "заварушка", саме британська армія могла б виявитися найважливішою військовою силою Європи.

У чому британцям не відмовиш, так це в прагненні використовувати найпередовіші технології. До масового прийняття на озброєння гаджетів Джеймса Бонда поки ще далеко. Але саме британська армія першою починає масштабне використання передових розробок.

Наприклад, англійці першими стали широко застосовувати розвідувальні дрони. Також ще в 2012 році почалися випробування безпілотного бойового винищувача Taranis.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X