Я хмари зберу руками. Що таке геоінженерія та чи може вона врятувати Землю

12 серпня 2018, 07:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Свіже дослідження свідчить, що штучне зниження температури повітря не матиме позитивного впливу на врожаї. Доказом стали виверження вулканів.

Одна з головних загроз, яку може нести глобальне потепління на Землі, - це зниження врожайності. Парниковий ефект, озонові діри та гігантська кількість шкідливих викидів у атмосферу якщо не знищать, то значно зашкодять розвитку основних джерел калорій для людства - пшениці, рису, сої, кукурудзи та різних зернових культур.

Відео дня

Щоб уникнути цього, деякі вчені пропонують втрутитися в природні процеси терморегулювання та використовувати методи геоінженерії. Наприклад, щоб зменшити проникнення сонячних променів, можна літаками в нижніх шарах атмосфери розпорошувати діоксид сірки та морську воду.

Передбачається, що такі заходи будуть більш ефективними, набагато дешевше і швидше зможуть знизити температуру, ніж програми по скороченню шкідливих викидів та інші законодавчі обмеження.

Автори статті, опублікованої днями в журналі Nature, мають на цей рахунок іншу точку зору. Щоб зрозуміти, як підвищення відбиваючої здатності атмосфери вплине на агрокультури, вчені проаналізували одні з найпотужніших вивержень вулканів у 20 столітті - вулкан Пінатубо (Філіппіни, 1991-й) та вулкан Ель-Чічон (Мексика, 1982-й).

Тоді гарячий вулканічний попіл та гази у великій кількості потрапляли в атмосферу, перешкоджаючи проходженню сонячних променів. Наслідки Ель-Чічон були скромними, але Пінатубо зміг відбити 2,5% теплової енергії Сонця і природним способом охолодив Землю більш ніж на рік (ціною сотень людських життів, звичайно).

Парадоксально, але разом з цим, в той час на 9,3% впав врожай соєвих та рисових культур, а пшеничні постраждали на 4,8%. Виявилося, гальмування сонячної енергії послабило один з найголовніших процесів життєдіяльності рослин - фотосинтез.

Саме це зараз намагаються довести дослідники у своїй роботі: охолодження перегрітої Землі не обов'язково означає користь для врожаю.

«Порівнюючи геоінженерію з експериментальною хірургією, наші результати показують, що побічні ефекти від цього так само погані, як і від класичного лікування», - говорить керівник дослідження, кандидат філософських наук Каліфорнійського університету в Берклі Джонатан Проктор. «Ми не знаємо достатньо про наслідки геоінженерії, щоб оцінювати хто виграє, кому буде завдано шкоди і в якій мірі. Всі ці чинники надзвичайно важливі для прийняття такої стратегії з глобальними наслідками».

По суті, автори статті порівняли дві моделі: перша - коли ми почнемо потихеньку скорочувати шкідливі викиди, але температура продовжить рости; друга - коли кількість шкідливих викидів залишиться колишнім, але ми штучно зменшимо вплив Сонця на поверхню Землі.

Якщо вчені мають рацію в паралелях з виверженнями вулканів - то обидва сценарії однаково негативно позначаться на врожайності.

Хоча, дослідник геоінженерії з Ратгерського університету Алан боязкий вважає, що розвиток агрономії може істотно змінити ситуацію: «Докладне вивчення сучасного та майбутнього сільського господарства, враховуючи нове обладнання, насіння і добрива, може принести потрібні результати. З 1991 року спостерігається значне зростання сільського господарства, але цього в статті не вказали» - прокоментував він для видання Earther.

Проте, автори «Оцінки глобальних наслідків геоінженерії на сільське господарство в порівнянні з виверженнями вулканів» підкреслюють, що геоінженерія перебуває на ранньому етапі, адже поки існують тільки теоретичні проекти та немає жодного розробленого і випробуваного пристрою для впровадження подібних методів.

Гернот Вагнер, який вивчає геоінженерію в Гарварді, вважає що виверження вулканів, це тільки приклад короткострокових наслідків зниження температури. Штучна ж зміна атмосфери - це тривалий проект, який буде втілюватись повсюдно і який ми не зможемо зупинити.

Журналіст Washington Post Джоел Ахенбах пише: «Коли вулканічний попіл потрапляє в атмосферу - він не залишається там назавжди. Більша частина цього матеріалу мігрує до полюсів і поступово там накопичується, перш ніж повернутися на Землю. А щоб штучно підтримувати в атмосфері запаси речовин, які зупиняють сонячні промені, майбутні покоління повинні будуть продовжувати проект без перерв. В іншому випадку температура повітря може скакати практично щоночі».

Звичайно, зараз можна сміливо стверджувати, що у найближчому майбутньому ніхто не буде колоти допінг в хмари, адже крім відсутності реальних проектів, планету ділять майже 200 політичних держав. Як мінімум, вони повинні будуть узгодити важелі керування цим гігантським кондиціонуванням, не кажучи вже про те, де саме реалізовувати задумане, хто зобов'язується його виконувати, підтримувати, фінансувати і т.і.

Тим паче, президент США (країни, якій належить майже чверть бюджету ООН) Дональд Трамп взагалі вважає, що глобальне потепління - це вигадка вчених для викачування грошей з бюджету:

«На Сході може бути один з найхолодніших Нових років в історії. Можливо, варто використовувати трохи старого доброго глобального потепління, на боротьбу з яким саме наша, а не інші країни, хотіла віддавати трильйони доларів. Одягайтеся тепліше!»

29 December 2017
poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X