З-під землі дістали. Вчені вперше виділили бактерію, яка може жити без кисню і світла

5 квітня 2019, 08:05
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Мікробіологи російського Томського державного університету першими в світі виділили рідкісну бактерію Desulforudis audaxviator.

Теоретично, це жива істота може вижити на Марсі, пише Хайтек .

Вперше генетичні сліди бактерії Desulforudis audaxviator виявили американські вчені в шахтних водах золоторудного родовища, що знаходиться в Південній Африці на глибині від 1,5 до 3 км. У ньому практично немає кисню і світла, а значить і фотосинтезу, що лежить в основі всіх харчових ланцюжків.

Відео дня

У підсумку після публікації американських вчених біологи багато років шукали цю бактерію, але безрезультатно. В один момент вчені навіть стали думати, що Desulforudis audaxviator розмножується тільки раз на тисячу років.

"Мікробіологи ТДУ першими в світі виділили з глибинних підземних вод бактерію Desulforudis audaxviator, що в перекладі з латині означає "сміливий мандрівник". Більше десяти років за цією бактерією полювали вчені різних країн. Підвищений інтерес дослідників обумовлений тим, що мікроорганізм отримує енергію в умовах повної відсутності світла і кисню. Теоретично даний спосіб уможливлює життя в космосі, наприклад, на Марсі", - розповіла вчений з ТГУ Ольга Карначук

Томські вчені виділили бактерію з проб води, взятих у нафтовій свердловині на півночі Томської області. В ході досліджень з'ясувалося, що Desulforudis audaxviator ділиться раз на 28 годин - тобто майже щодня.

"З'ясувалося, що Desulforudis audaxviator практично всеїдна, в лабораторії мікробіологів вона "їла" цукор, спирт і багато іншого. Однак, найкраще, за словами дослідників, бактерія відчуває себе на "дієті", тобто, звично харчуючись воднем, від якого отримує найбільше енергії. Крім цього виявилося, що кисень, що спочатку вважався згубним для підземного мікроба, його не вбиває", - відзначили в прес-службі університету.

Раніше НВ повідомляло, що в лютому 2019 експериментальний роботизований планетарний марсохід Zoe під час випробувань викопав дивні бактерії з грунту в пустелі Атакама в Чилі. Деякі види раніше були невідомі науці, але вони демонструють адаптацію до умов, подібним Марсу.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X