Історичний детектив. Археологи розшифрували найдавніший текст про Троянську війну

9 жовтня 2017, 20:03
Група швейцарських і голландських археологів оголосила про повторне відкриття ієрогліфічного напису лувійською мовою

Напис, судячи з усього, описує події в кінці бронзового століття в Східному Середземномор'ї, поблизу Трої, повідомляє Phys.org.

Найцікавіше те, що текст, який був вибитий на шматку вапняку, був знайдений ще в 1878 році неподалік від села Бейкей на заході Туреччини. Незабаром після того, як місцеві селяни витягли каміння з землі, французький археолог Жорж Перро ретельно скопіював напис. А згодом ці камені зникли: місцеві жителі використовували їх в якості будівельного матеріалу для фундаменту мечеті.

Відео дня

Напис залишався нерозшифрованим до середини минулого століття. Тоді вчені з Туреччини і США вперше змогли перевести ці тексти. Однак їхня робота довгі роки залишалася неопублікованою. У 1985 році помер останній з турецько-американської групи дешифрувальників.

Копії розшифровок виявили через чверть століття, в 2012 році, коли розбирали записи померлого англійського археолога Джеймса Мелларта. Цей британець здобув популярність як дослідник неолітичних поселень Чатал-Хююк і Хаджілар в Туреччині.

Син Джеймса Мелларта, Алан, передав цю частину спадщини в Швейцарію, археологу Еберхарду Цангеру, президенту Фонду лувійських досліджень. І ось, через кілька років, розшифровка загадкового напису готується до публікації.

Згідно Цангеру, напис була замовлений Купантом Куранта, Великим Царем міста Мири в західній частині Малої Азії. Коли Купант Куранта зміцнив своє царство, незадовго до 1190 р.до н.е., він наказав своїм військам штурмувати міста на схід від васальних держав хеттів. Після успішних перемог на суші, Купант, завдяки флоту троянців, вторгся в низку прибережних міст. Після цього армії Мири і Трої почали активно будувати флот і влаштовувати набіги на різні регіони сучасної Сирії, Греції та Ізраїлю.

У цьому ж тексті згадується перша "Троянська війна", в результаті якої Троя стала васалом Мири і одним з головних постачальників кораблів і екіпажу для її флоту. Це стало можливим завдяки тому, що жителі Трої повстали проти царя Валмуса, і той звернувся за допомогою до Машуітту, правителю Мири, батька Купанта, чиї армії придушили повстання.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X