Загублений світ? Ісландія може бути залишком континенту, який затонув мільйони років тому — дослідження

29 липня 2021, 14:30

Міжнародна група геофізиків і геологів представила нову теорію, про те, що Ісландія може бути залишком континенту, який затонув в північній частині Атлантичного океану близько 10 мільйонів років тому.

Варто зазначити, що це теорія йде в розріз з тим, що суперечить давнім уявленням про освіту Ісландії і Північної Атлантики, але в той же час вона проливає світло на геологічні особливості дна океану і на специфічність земної кори під Ісландією і саме, чому вона набагато товща, ніж повинна бути.

Відео дня

Експерти які не брали участь в дослідженні розповіли Live Science про своє упереджене ставлення до існування континенту Ісландії, так як зібраних фактів ще недостатньо.

Навіть в тому випадку, якщо геологічні дослідження підтвердять теорію, радикально нова ідея затонулого континенту може мати наслідки для прав власності на будь-яке паливо, виявлене під морським дном, яке за міжнародним правом належить тій країні, яка може довести, що їх континентальна кора тягнеться так далеко.

Як утворилася Північна Атлантика?

Північноатлантичний регіон колись був повністю сушею, яка становила суперконтинент Пангея, приблизно від 335 до 175 мільйонів років тому.

Геологи довгий час вважали, що басейн Північної Атлантики утворився, коли Пангея почала розпадатися 200 мільйонів років тому, а Ісландія утворилася близько 60 мільйонів років тому над вулканічним шлейфом недалеко від центру океану.

Але Джилліан Фулджер, провідний автор книги «Ісландія» і її співавтори пропонують іншу теорію: океани почали формуватися приблизно на південь і північ, але не на захід і схід від Ісландії, коли розпалася Пангея. Замість цього, писали геологи, райони на заході і сході залишалися пов’язаними з тим, що зараз є Гренландією і Скандинавією.

Згідно нової теорії, Пангея не розділені і втрачений континент Ісландія залишався суцільною смугою суші шириною не менше 300 кілометрів, яка залишалася над хвилями приблизно 10 мільйонів років тому.

Зрештою, східна і західна частини Ісландії також затонули, і залишилася тільки частина Ісландії.

Вчені підкреслюють, що теорія пояснила б, чому порода земної кори під сучасною Ісландією має товщину близько 40 км замість 8 км, чого можна було б очікувати, якби Ісландія утворилася над вулканічним шлейфом, сказали геологи.

«Коли ми розглянули можливість того, що ця товста кора є континентальної, всі наші дані раптово знайшли сенс», — йдеться в заяві Джилліана Фулджера.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X