Іншопланетяни? Вчені знайшли другу зірку, яку може оточувати сфера Дайсона

10 жовтня 2016, 20:02
Астрономи продовжують вивчати феномен зірки KIC 8462852 в сузір'ї Лебедя. Її періодичне затухання отримує нові підтвердження. До того ж нещодавно відкрито другу зірку з аналогічною поведінкою. Пояснення цього процесу у сучасної науки немає

Астрономи з SETI – організації, яка займається пошуками позаземного життя, продовжують спостереження за скандальною KIC 8462852, також відомою як зірка Табі. Названа на честь свого першовідкривача астронома Табети Бояджян зірка поводиться ще більш дивно, ніж вважали спочатку.

Відео дня

Восени минулого року стаття Бояджян, співробітниці Єльського університету, шокувала науковий світ. Бояджян повідомила, що зірка KIC 8462852, що знаходиться на відстані майже 1500 світлових років від Землі, періодично змінює інтенсивність світіння. Ніби щось масивне знаходиться на її орбіті, періодично частково затуляючи зірку від Землі.

Бояджян швидко відкинула гіпотезу про гігантську планету і рій комет. Припущення про гігантську будову на орбіті, яка могло б свідчити про діяльність іншопланетян, також не мало під собою серйозних підстав.

Астроном Табета Бояджиян первой опубликовала данные о загадочной звезде
Астроном Табета Бояджиян первой опубликовала данные о загадочной звезде Фото:

За минулий рік спостереження SETI показали, що зірка Табі й справді являє собою аномалію. Більше того, за цей час астрономи знайшли ще одну зірку, яка періодично загасає приблизно так само, як і зірка Табі.

Йдеться про відкриття досі невідомого космічного явища. Або ж іншопланетяни дійсно існують і активно будують енергетичні ферми навколо зірок у відносній близькості від Сонячної системи.

Зірка Табі

Табета Бояджян з Єльського університету прославилася на весь світ у вересні 2015 року. Саме вона проаналізувала дані, зібрані учасниками програми Planet Hunters, які переглядають знімки орбітального телескопа Kepler.

Дані, отримані за час роботи Kepler на орбіті (з 2009 до 2013 року) дозволяють зробити висновок, що приблизно раз на 800 днів випромінювання зірки KIC 8462852 в сузір'ї Лебедя падає на 15-20%.

Навіть Юпітер, а це гігантська за мірками нашої Галактики планета, перекриває Сонце (не дуже велику за мірками Галактики зірку) всього на 1%.

Затухание звезды выявил анализ снимков орбитального телескопа Kepler / space.com
Затухание звезды выявил анализ снимков орбитального телескопа Kepler / space.com Фото:

Тобто щось на орбіті зірки Табі в рази перевершує за розмірами колосальний Юпітер.

Гіпотезу про рій комет науковий світ також відкинув. Такі хмари, як правило, утворюються навколо молодих зірок. Але KIC 8462852 — досить стара зірка, тож це малоймовірно.

Нові дані групи астрономів з Інституту Карнегі у Вашингтоні, які співпрацюють з SETI, не прояснюють ситуацію, а навпаки, ставлять нові запитання.

"Постійні зміни в світності KIC 8462852 неймовірні", – підсумовує керівник дослідження Бен Монте.

Монтет і його колеги наново проаналізували знімки телескопа Kepler, зроблені в період з 2009 до 2013 року (пізніше телескоп мав технічні неполадки, а також був повернутий у бік іншого сектора космосу).

Комп'ютерний аналіз даних дозволив виявити дивну закономірність у поведінці зірки.

"Регулярність загасання не менш дивна, ніж сам факт загасання, – говорить Джошуа Саймон, колега Монте. – Зірка плавно гасне протягом трьох років, а потім в короткі строки різко повертається до колишнього рівня яскравості".

Монте і Саймон відмовляються висувати гіпотези про те, що може служити причиною такої дивної поведінки зірки Табі, але сподіваються, що отримані ними дані допоможуть іншим дослідникам розкрити цю загадку.

Друга загадка

Повідомлення Бояджян про мерехтливу зірку восени 2015 року викликало фурор. Насамперед, оскільки нічого подібного астрономи ще не бачили.

Повідомлення в жовтні нинішнього року про відкриття другої зірки з аналогічною поведінкою було сприйнято з не меншим ентузіазмом. Адже так чи інакше другий об'єкт зі схожою поведінкою може так чи інакше допомогти вирішити загадку.

Зірка, відкрита на знімках телескопа Kepler, датованих 2014 роком, отримала назву EPIC 204278916. Вона розташована у зоряній асоціації Скорпіона-Центавра. Вона приблизно дорівнює нашому Сонцю в діаметрі, але має лише половину його маси.

Група німецьких астрономів з Інституту позаземної фізики Товариства Макса Планка помітила на знімках аномалію, ще більш масштабну, ніж у випадку із зіркою Табі.

Справа в тому, що EPIC 204278916 також має перепади в світності, але значно більш різкі. Так за період 78 днів вона змінювала свою яскравість на 65%. При цьому яскравість спочатку знижувалася протягом 25 днів, а потім поверталася до початкового значення.

Телескоп Kepler наблюдал за таинственной звездой KIC 8462852 с 2009 по 2013 год / NASA
Телескоп Kepler наблюдал за таинственной звездой KIC 8462852 с 2009 по 2013 год / NASA Фото:

Як і у випадку із зіркою Табі, абсолютно незрозуміло, що за об'єкт здатний вчиняти таке "затемнення". Тим більше, якщо мова йде про зниження яскравості навіть не на 20%, а на всі 65%.

Як і у випадку із зіркою Табі, астрономи розглядають гіпотезу про пиловій диск або скупчення комет.

Теоретично, комети могли б здійснювати таке перекриття зірки, але для цього, за приблизними розрахунками, необхідно, щоб навколо EPIC 204278916 оберталися 600 тис. комет діаметром 200 км кожна. Таке явище було б чимось зовсім фантастичним.

Припущення про протопланетний пиловий диск видається більш обґрунтованим. Це масштабне скупчення матерії могло б обертатися навколо зірки так, щоб перекривати її більше ніж наполовину. Інше питання, що такі пилові диски зазвичай супроводжують значно молодші зірки.

Деякі вчені детально розглядаючи знімки EPIC 204278916 згадують про ще одну гіпотезу, яку рік тому висували щодо зірки Табі. Але тоді вона пройшла непоміченою.

Суть гіпотези у тому, що зірка може бути "спотвореною". Згідно з деякими теоріями, такі зірки обертаються настільки швидко, що сплющуються і довжина її радіуса біля екватора дуже сильно відрізняється від довжини біля полюсів.

За словами астрофізика Пола Глістера, це може призводити до того, що біля полюсів зірки області більш високої температури, у зв'язку з чим її світність вища, а біля екватора знаходяться більш холодні темні області.

Якщо припустити, що зірка періодично повертається до Землі то стороною з полюсом, то екваторіальною стороною, то це може служити поясненням дивних перепадів яскравості. Однак, поки що це лише теорія, яка вимагає серйозних наукових обгрунтувань.

Сфера Дайсона?

Втім, є складності й з найбільш часто обговорюваною гіпотезою про іншопланетян. Джейсон Райт, астроном з університету штату Пенсільванія, один з перших експертів, що взяли участь у дискусії щодо відкриття Табети Бояджиян, іншопланетяни повинні бути останньою гіпотезою, яку варто розглядати.

Сфера Дайсона - теоретическая конструкция, которая должна увенчать технический прогресс любой развитой цивилизации
Сфера Дайсона - теоретическая конструкция, которая должна увенчать технический прогресс любой развитой цивилизации Фото:

І тим не менш, саме Райт свого часу був першим, хто згадав у контексті зірки Табі таке поняття як сфера Дайсона. Він мав на увазі теорію, яку висунув у 1960-х британський фізик Фрімен Дайсон.

Згідно з цією теорією, будь-яка високотехнологічна цивілізація рано чи пізно дійде до думки про те, що найбільш раціональним джерелом енергії є зірки.

Щоб використовувати енергію якої-небудь зірки з максимальною ефективністю, високорозвинені іншопланетяни неодмінно захочуть оточити світило величезною конструкцією з сонячних панелей, що дозволить в постійному режимі акумулювати величезні енергетичні ресурси з мінімальними витратами.

Такий гіпотетичний об'єкт отримав у науковому світі назву сфера Дайсона. Райт був першим, хто припустив, що саме така структура обертається навколо зірки KIC 8462852 і періодично перекриває частину її випромінювання.

І наголосив – Дайсон свого часу передбачав, що знайти іншопланетне життя у Всесвіті буде найлегше саме за слідами таких гігантських об'єктів.

Головна проблема з цією гіпотезою полягає в її абсолютній умоглядності. Для того щоб побудувати конструкцію, яка б перекривала для стороннього спостерігача наше Сонце хоча б на 20%, треба було б використати об'єм матерії, порівнянний з масою Юпітера.

Тобто потрібно допустити думку про те, що високорозвинуті іншопланетяни можуть розбирати на "будматеріали" цілі планети. Сьогодні мало хто з вчених готовий серйозно підписатися під такою фантастичною теорією.

Читайте також: Акуратні боги. Отримані нові докази гіпотези про іншопланетян в сузір'ї Лебедя

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X