Таємничий хвіст. Астрономи розгадали загадку червоного знака в небі над Японією 1400 років тому
Описаний в японській літописі «Ніхон Сьокі» червоний «Хвіст фазана», який виник в небі над Японією в VII столітті, був, найімовірніше, полярним сяйвом.
До таких висновків дійшли Рюхо Катаока, який вивчає космічну погоду в Національному інституті полярних досліджень в Японії, і його колеги.
Згідно з історичними записами, 30 грудня 620 року в небі з’явився загадковий «хвіст фазана». У той час знак вважали поганою ознакою. Сучасні вчені, озираючись назад на записи, задавалися питанням, чи могло видовище бути викликано сяйвом або кометою.
Катаока з колегами почали з порівняння історичного опису з сучасним розумінням полярних сяйв. Хоча ці небесні явища часто бувають зеленими, вони можуть з’являтися в інших кольорах, включаючи червоний, в залежності від того, які елементи в атмосфері Землі активуються зарядженими частинками.
Команда відстежила більш пізні спостереження полярних сяйв, які були видні над Японією в формі віяла на червоному тлі. Це відповідає опису «хвоста фазана» 620 року.
Крім того, дослідники визначили положення магнітного полюса Землі в 620 році, щоб з’ясувати, чи могло світіння верхніх шарів виникнути в районі Японії в той час. З’ясувалося, що магнітна широта Японії в 620 році відрізнялася від сучасної: тоді вона становила 33 градуси, в той час як зараз — 25 градусів.
Таким чином, дослідники зробили висновок, що в VII столітті в небі над Японією виникло рідкісне червоне полярне сяйво.
Дослідники також проаналізували іншу гіпотезу про «червоний знак» — що його було викликано кометою. Але такі хвости зазвичай не пофарбовані в червоний колір, і команда визначила, що в той час мала бути низька ймовірність появи комети.
«Це цікавий і успішний приклад того, що сучасна наука може отримати вигоду з емоцій древніх японців, коли дивовижне явище з небес нагадало їм знайому птицю», — сказав Катаока.
Додамо, в 2017 році вчені зіткнулися з іншим незвичайним атмосферним явищем. Правда, для розгадки не довелося чекати 1400 років.
Тоді фотографам вдалося сфотографувати пряму лінію світла, яка перетинала небо і мерехтіла не так, як північне сяйво. Попередні результати дослідження показали, що мова, швидше за все, йде про поток газу, який рухався у верхніх шарах атмосфери. Нове атмосферне явище назвали Стів.
Судячи за даними, зібраними в рамках супутникової місії Swarm Європейського космічного агентства, цей дивовижний феномен створюється в результаті зіткнення високозаряженних частинок сонячного вітру з частинками газу, що становлять атмосферу Землі.
«Температура на висоті 300 кілометрів над поверхнею Землі підскочила до 3000 градусів Цельсія. Дані показали, що частина шлейфа Стіва шириною 25 кілометрів рухалася в цей момент зі швидкістю 6 кілометрів на секунду», — пояснює професор атмосферної фізики університету Калгарі Ерік Донован.
Додамо, що ім'я Стів — це не посвята знаменитому Стівену Хокінгу. Це цитата з мультфільму Лісова Братва (В оригіналі мульфильм називається Over the Hedge — «Через паркан»). Один з персонажів мультфільму, побачивши незнайомий паркан з чагарнику, каже: «Давайте назвемо його Стівом. А що? Стів — гарне ім'я». Таким чином, це, мабуть, перше атмосферне явище, назване на честь паркану.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.