Буває раз на тисячу років. У Тихому океані зафіксували гігантську хвилю-вбивцю

14 лютого, 22:02
Як формується подібний «дев'ятий вал», точно не відомо (Фото:Скріншот)

Як формується подібний «дев'ятий вал», точно не відомо (Фото:Скріншот)

Гідрографи підтвердили, що у листопаді 2020 року з нізвідки виникла дивна хвиля, що підняла самотній буй біля узбережжя Британської Колумбії на висоту 17,6 м.

Чотириповерхова стіна води була підтверджена як найбільш екстремальна хвиля-вбивця з колись зареєстрованих.

Вважається, що така виняткова подія відбувається лише раз на 1300 років. І якби буй не встановили, ми могли б ніколи не дізнатися, що це сталося.

Відео дня

Протягом століть хвилі-вбивці вважалися просто морським фольклором. Тільки 1995 року цей міф став реальністю. Першого дня нового року хвиля заввишки майже 26 метрів раптово обрушилася на нафтову бурову платформу приблизно за 160 км від узбережжя Норвегії.

Тоді так звана хвиля Драупнера кидала виклик усім попереднім моделям, створеним вченими. З того часу були зареєстровані ще десятки хвиль подібного типу (деякі навіть в озерах), і хоча та, що вийшла на поверхню біля Уклулета, острів Ванкувер, біля узбережжя Британської Колумбії, не була найвищою, її відносний розмір порівняно з хвилями навколо неї був безпрецедентним.

Вчені визначають хвилю-вбивцю як будь-яку хвилю, що більш ніж удвічі перевищує висоту навколишніх хвиль. Хвиля Драупнера, наприклад, мала висоту 25,6 метра, тоді як її сусіди були висотою лише 12 метрів. А ось хвиля Уклулета була майже втричі більша за свої аналоги.

"У пропорційному відношенні хвиля Уклулета, ймовірно, є найекстремальнішою з будь-коли зареєстрованих хвиль-вбивць", - говорить фізик Йоханнес Геммріх з Університету Вікторії.

«Безпосередньо спостерігалося лише кілька хвиль-вбивць в умовах відкритого моря, і нічого такого масштабу», - додав він.

Сьогодні дослідники ще намагаються з'ясувати, як формуються хвилі-вбивці, щоб ми могли краще передбачити, коли вони виникнуть. Це включає вимірювання хвиль-вбивць у режимі реального часу, а також запуск моделей у міру того, як їх підганяє вітер.

На жаль, недавнє дослідження передбачає, що висота хвиль у північній частині Тихого океану збільшуватиметься зі зміною клімату, що передбачає, що хвиля Уклулета може не втримати свій рекорд так довго, як передбачають наші поточні прогнози.

Раніше НВ писав, що найвищою в історії хвилею вважається 29-метрова хвиля, яку "зловили" у 2002 році в Атлантиці.

Гігантські хвилі утворюються в Північній Атлантиці, яка простягається від Великої Ньюфаундлендської банки вздовж узбережжя Канади на південь від Ісландії та на захід від Великобританії.

У зимовий період циркуляція вітру та системи тиску викликають позатропічні циклони, іноді відомі як бомби.

Показати ще новини
Радіо НВ
X