Голова важка. Вчені назвали причину загибелі "сибірських єдинорогів"

27 листопада 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники уточнили час життя і причину вимирання великих тварин виду Elasmotherium sibiricum, яких ще називають сибірськими єдинорогами або еласмотеріями.

Дані були отримані завдяки радіовуглецевому аналізу та аналізу ДНК еласмотерія, йдеться в статті Science Alert.

Судячи за даними нового дослідження, древній носоріг не вимер 200 000 років тому, до останнього льодовикового періоду, як думали раніше. Дивні тварини прожили набагато довше, вони жили ще 36 000 років тому. Фактично, вони могли б жити разом з сучасними людьми.

Відео дня

Більш того, сибірський єдиноріг не пов'язаний, як вважалося, з сучасними носорогами, а був унікальним видом, що відколовся від лінії, яка привела до сучасних носорогів більше 40 мільйонів років тому.

До сих пір знання про єдинорога (Elasmotherium sibiricum) були мізерними через малу кількість викопних останків. Наприклад, частина черепа, описана в 2016 році, була датована віком 29 000 років тому, але через те, що в кістках було мало колагену, результат вважався ненадійним.

У новій роботі, міжнародна команда дослідників зібрала 23 примірника кістки єдинорога і піддала їх радиоуглеродному датуванню, щоб з'ясувати, чи можна відновити ДНК і дізнатися більше про цю тварину.

Результати були дивовижними: виявилося, що еласмотерії жили набагато пізніше того моменту, коли вони, як вважалося, вимерли. Останні з цих тварин жили в період між 35 000 і 36 000 років тому. До цього часу люди почали населяти степу нинішніх Росії, Казахстану, Монголії і Північного Китаю. Але люди, ймовірно, не мали ніякого відношення до зникнення тварини.

"Якщо ми подивимося на час, це відбувається в період зміни клімату, який не був екстремальним, але це викликало цілу купу більш холодних зим, які, на нашу думку, дійсно змінили масштаби пасовищ в цьому районі", - сказав Алан Купер з Австралійського центру древньої ДНК в Університеті Аделаїди.

Аналіз ізотопного складу кісток показує, що єдиноріг їв тільки траву, і, на відміну від інших тварин того періоду, не зміг перейти на іншу дієту. Тобто, зникнення трав'яного покриву через заморозки стало для них фатальним. Автори дослідження відзначили, що навіть незначної за мірками планети зміни клімату виявилося досить, щоб знищити цілий вид.

"Його голова була величезною і важкою, дійсно трималася дуже низько, прямо на висоті трави, тому йому взагалі не потрібно було піднімати голову вгору. Є питання, чи могла тварина взагалі підняти голову. Це був вузькоспеціалізований вид, тому, коли навколишнє середовище змінилося, схоже, він вимер", - пояснює Алан Купер.

Додамо, велика частина останків еласмотерія була знайдена на півночі Казахстану і в Південному Сибіру. Проте, один скелет був знайдений в Україні, на території нинішньої Одеської області. На думку вчених, ареал сибірського єдинорога включав в себе більшу частину лівобережної України.

Цікаво, що вивчення еласмотерія в Російській імперії почав професор Федір Брандт, один з кращих палеонтологів свого часу. Існувала гіпотеза, що еласмотерій - прототип міфічного єдинорога. Цю гіпотезу запропонував, мабуть, син професора, Олександр Брандт, професор зоології Харківського університету, засновник і перший директор Харківського зоопарку.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X