Смертельне випромінювання. Вчені виявили сліди найпотужнішого сонячного спалаху

13 березня 2019, 13:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вчені знайшли сліди найпотужнішого викиду сонячної радіації в історії. Якщо такий спалах станеться зараз - він може вивести з ладу системи комунікації на Землі та у космосі.

Як відомо, Сонце є джерелом теплової енергії лише на безпечній відстані. Поблизу, ця зірка представляє серйозну загрозу для будь-якого космічного об'єкта.

Але, навіть Земля, що розташована на відстані майже у 150 млн км від Сонця іноді може відчути на собі частину руйнівної енергії, якою володіє головний об'єкт у нашій планетарній системі.

Відео дня

Як пише The Guardian, група вчених нещодавно опублікувала дослідження про так звані сонячні шторми або сонячні бурі, - теплові спалахи на Сонці, які вивільняють певну кількість радіоактивних частинок, що впливають на навколишні планети та об'єкти.

На глибині у 500 метрів під поверхнею Гренландії дослідники знайшли сліди потужної сонячної бурі, яка сталася близько 2500 років тому (приблизно 600 рік до н.е.). Експерти виявили під льодом ізотопи берилію-10 і хлору-36, які залишилися від найпотужнішого викиду сонячної радіації.

Повідомляється, що цей спалах прирівнюється до схожого сонячного шторму, який стався приблизно у 775 році н.е. При цьому, потужність такої бурі в 10 разів перевищує будь-яку надзвичайну активність на Сонці, яку могли зафіксувати земні детектори за останні 70 років.

Відкриття вчених означає, що досі люди неправильно оцінювали найгірший сценарій, пов'язаний зі зміною космічної погоди, і те, які ризики він може нести для Землі і людства.

"Сонячне протонне явище такого масштабу, яке відбудеться в наші дні, може привести до порушення супутникових технологій, високочастотного радіозв'язку та космічних навігаційних систем", - пишуть автори роботи.

Тоді, в епоху Залізного віку в Європі, сонячна радіація не сильно турбувала людей, але тепер, коли в літаках над захисним шаром атмосфери кожен день перебувають мільйони людей, а багато систем зв'язку на Землі залежать від супутникових технологій, - подібні спалахи можуть не тільки паралізувати роботу комунікаційних мереж, але і нашкодити здоров'ю авіапасажирів, пілотів та космонавтів.

Нагадаємо, в кінці 2018-го аналітики з Saxo Bank передбачали, що у 2019-му найпотужніші ядерні реакції на Сонці можуть посіяти справжній хаос в сфері телекомунікацій. Тепловий удар, який очікується цього року у Західній півкулі Землі може завдати збитків на $2 трлн.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X