Годинник Судного дня перевели на 30 секунд вперед. Що це означає

3 лютого 2017, 19:01
Рада директорів видання Бюлетень вчених-атомників (англ. Bulletin of the Atomic Scientists) перевела стрілки Годинника Судного дня на 30 секунд вперед

Рішення було прийнято через заяви Дональда Трампа про збільшення ядерного потенціалу США та заперечення глобальних змін клімату.

Також причиною переведення годинника стала популяризація націоналізму та зростання кількості "фейкових" новин.

Відео дня

Цей годинник символізуює напруженість міжнародних відносин

Годинник Судного дня (англ. Doomsday Clock) - символічний годинник, який показує "наближення" глобального катаклізму. Він завжди показує за кілька хвилин до опівночі. 00:00 на них означає початок ядерної війни.

Стрілки годинника переводять в залежності від напруженості міжнародної обстановки, змін клімату та розвитку технологій, в тому числі ядерної зброї.

Його придумали винахідники ядерної бомби

Проект Годинник Судного дня заснували автори наукового журналу Бюлетень вчених-атомників (англ. Bulletin of the Atomic Scientists) біофізик Євген Рабінович і фізик Гіман Голдсміт.

Під час Другої світової війни Рабінович працював у Металургійній лабораторії Чиказького університету в рамках Манхеттенського проекту (кодова назва програми США з розробцки ядерної зброї, результатом якої стали бомбардування Хіросіми і Нагасакі)

Бюлетень з 1947 року висвітлює питання міжнародної безпеки та загрози, викликані зброєю масового знищення.

Дизайн годинника намалювала дружина фізика-ядерника

Однією з рушійних сил, що стоять за створенням Бюлетеня, став зростаючий інтерес до атомної енергії. Автори міркували, як надати журналу впізнаваність і унікальність серед аналогічних видань та залучили художницю і дружину фізика-ядерника Олександра Лангсдорфа - Мартіл. Вона з'єднала концепцію зворотного відліку і "глобальної півночі" і намалювала годинник, який показує за 7 хвилин до опівночі.

З тих пір він став символом журналу та багато разів з'являвся на його обкладинці.

У 2006 році дизайнер Майкл Бейрут змінив дизайн годинника, надавши йому модерновості:

За весь час годинник 14 разів наближали до "кінця" і 8 разів переводили назад

Рішення про переведення годинника приймає рада директорів журналу за допомогою експертів, у числі яких 18 лауреатів Нобелівської премії.

Одне з найбільших переведень у бік Судного дня відбувся в період 1960 -1968 років, коли СРСР ввів війська в Чехословаччину, Франція та Китай створили і випробували ядерну зброю, почалися війни на Близькому сході, в Індії, В'єтнамі. Тоді рада скоротила час на годиннику з 23:48 до 23:53 (-5 хвилин)

Інше переведення було зроблене у 1998 році, коли Індія і Пакистан демонстративно випробували ядерну зброю (-5 хвилин).

У 1991 році вчені максимально відвели стрілки Судного дня, додавши планеті ще 7 хвилин, на честь закінчення Холодної війни. На годиннику тоді було 23:43.

Події, які відсували настання Судного дня:

  • Підписання США та СРСР договору про заборону випробувань ядерної зброї -1963 р.
  • Усвідомлення світовою громадськістю реальних загроз ядерної війни - 1960 р.
  • Падіння Берлінської стіни, оксамитові революції в Східній Європі - 1990 р.
  • Розрядка міжнародної напруженості, США і СРСР підписали Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності - 1988 р.

Зараз на ньому 23:57:30

Ідея Годинника Судного дня з'являється у музиці та кіно

Третій альбом американського гурту Linkin Park Minutes to Midnight названий на честь цього годинника.

Годинник Судного дня - один із центральних образів у романі та екранізації Алана Мура Хранителі:

10 липня 2007 року американський рок-гурт Smashing Pumpkins випустив альбом Zeitgeist (нім. Дух часу), в якому на першому рядку в треклисті пісня Doomsday Clock:

Годинник Судного дня згадується в романі Дена Брауна Інферно.

На студійному альбомі 1984 року Powerslave британської хеві-метал-групи Iron Maiden друга пісня і однойменний сингл носять назву 2 Minutes to Midnight (Дві хвилини до опівночі). Текст пісні оповідає про загрози взаємного знищення людства.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X