Коли в Україні переводять годинники на літній час в 2016 році

26 березня 2016, 19:35
В ніч з 26 на 27 березня українці переведуть годинники на годину вперед і перейдуть на літній час. Як звикнути до пізніх заходів сонця та адаптувати організм до нового режиму дня?

Переведення годинника відбудеться о 4 годині ранку 27 березня.

Оскільки Росія деякий час тому відмовилася від переведення годинників на зимовий час, то з 27 березня на найближчі півроку стрілки годинників в Україні будуть збігатися з часом в анексованому Криму.

Відео дня

Крім Росії, від переведення стрілок відмовилися в деяких інших країнах, включаючи Японію, Китай, Індію, Сінгапур та багато колишніх республік СРСР (Грузія, Казахстан, Узбекистан, Білорусь).

В Україні частина депутатів Верховної Ради також намагалася скасувати переведення часу в 2011 році, та зрештою, рішення так і не було прийнято.

За збереження існуючої традиції переведення стрілок, зазвичай, виступають енергетики та мережі роздрібної торгівлі. За скасування - люто борються медики.

Підвищений ризик

Існують різні дослідження, які показують, що перехід на літній час шкодить здоров'ю і безпеці. Так, професор економіки Остін Фармер з Бізнес-школи Фармера при університеті Маямі стверджує, що через це зростає кількість аварій на дорогах. Проаналізувавши дані про ДТП в США за останні 10 років, він зауважив, що на наступний день після переведення годинників кількість зіткнень збільшується на 6%.

Травм на виробництві також стає більше. Американське дослідження 2009 року, яке базується на даних про 500 тис. виробничих травм на шахтах, що сталися з 1983 по 2006, показало, що в перший понеділок після переведення годинників кількість таких випадків збільшується на 5,7%.

У дні, які слідують за переведенням стрілок, також підвищується ризик інсультів. Про це свідчать результати недавнього дослідження фінських учених. Вони свідчать, що протягом перших двох днів, які проходять за літнім часом, кількість інсультів зростає на 8%. За словами провідного автора дослідження Йори Руусканена, з часом рівень ризику повертається до норми, оскільки наш організм адаптується до змін.

Літній час несе й інші негативні наслідки для здоров'я. Зокрема, перехід призводить до депривації сну. Як зазначає професор менеджменту в Вашингтонському університеті Крістофер Барнс, в перший день після переведення годинників люди в середньому сплять менше на 40 хвилин. Барнс виступає противником цієї традиції і вважає, що вона завдає шкоди здоров'ю, знижує когнітивні здатності та продуктивність праці.

Як захистити організм

Щоб захиститися від негативних наслідків переведення годинників, варто почати готуватися до нього заздалегідь. Експерти рекомендують за 4 дні до цього лягати на 15 хвилин раніше, потім щодня відсувати сон ще на 15 хвилин.

Крім того, слід уникати будь-яких звичок, які можуть вести до порушення сну. Зокрема, перешкодити нормальному режиму може денний сон. Також не рекомендується пити каву після обіду.

За словами американського медика Чарльза Зейслера, бажано намагатися якомога раніше зранку виходити на світло. Це дозволяє правильним чином запустити біологічний годинник організму.

Сонячне світло знижує вироблення в організмі мелатоніну - речовини, яка є природним снодійним, пояснює американський медик Майкл Бреус.

Крім того, варто бути уважнішими за кермом або взагалі уникати поїздок на автомобілі, якщо самопочуття того не дозволяє, підкреслює Зейслер.

Історія питання

Як і будь-яке явище міжнародного масштабу, перехід на літній час має свою історію. Вперше цю ідею озвучив американський політик і винахідник Бенджамін Франклін.

Будучи послом у Франції, в 1784 році він написав у Паризький журнал есе під назвою "Економічний проект зі зменшення вартості світла". У ньому американець запропонував парижанам раніше вставати влітку і використовувати природне освітлення, що дозволило б заощадити безліч свічок.

Aaron Vowels via Flickr
Aaron Vowels via Flickr Фото:

Через кілька років у французів з'явилися важливіші турботи, аніж економія свічок. Ідея знову спливла в 1895 році в Новій Зеландії, завдяки ентомологу Джорджу Хадсону, а ще через 12 років її почав просувати будівельник Вільям Віллетт, який прагнув перевести на літній час Великобританію.

"Всі журяться, коли дні стають коротшими, і майже всі шкодують, що так рідко бачать яскраве ранкове світло в літні та весняні місяці", - писав Віллетт у 1907-му році.

Віллетт помер усього за рік до того, як перші годинники перевели на літній час. Причому сталося це не у Великобританії, а в Німеччині і причина крилася зовсім не в бажанні частіше бачити сонячне світло. До того часу в розпалі була Перша світова війна, і практичні німці вважали, що будь-який спосіб заощадити (в даному випадку на освітленні) вартує того, щоб його випробувати. Перше переведення годинника відбулося 30 квітня 1916 року в Німеччині, а 21 травня її приклад наслідувала і Британія. Так що цього року світ відзначає ювілей літнього часу.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X