Нова загроза. Через зміни клімату в світі поширилося небезпечне захворювання

24 липня 2019, 11:01

Грибок Candida auris став серйозною глобальною загрозою здоров’ю з тих пір, як був вперше виявлений всього десять років тому.

Особливо він небезпечний для пацієнтів з ослабленою імунною системою, пише Science Alert.

Цей організм був зареєстрований в більш ніж 30 країнах і, ймовірно, більш широко поширений, ніж вважають вчені, тому що цей грибок важко ідентифікувати без спеціалізованих лабораторних методів.

Відео дня

Він стійкий до багатьох протигрибкових препаратів і може поширюватися між пацієнтами в лікарнях та інших медичних установах і викликати спалахи. Грибок може привести до інфекцій кровотоку, серця або головного мозку, і ранні дослідження показують, що він смертельний для 30−60 відсотків пацієнтів.

Дослідникам ніколи не вдавалося ізолювати гриб від природного середовища або з’ясувати, як генетично різні версії з’явилися незалежно приблизно в один і той же час в Індії, Південній Африці і Південній Америці.

Тепер у дослідників в Сполучених Штатах і Нідерландах з’явилася нова теорія: вони припускають, що глобальне потепління могло зіграти ключову роль, і припускають, що це може бути першим прикладом нового грибкового захворювання, що виникає в результаті зміни клімату.

«Справа в тому, що грибкові інфекції у людей зустрічаються рідко. Ссавці мають більш розвинену імунну систему, ніж інші організми, схильні до ризику грибкових інфекцій, і більшість грибів в навколишньому середовищі не можуть рости при температурах людського тіла», — сказав мікробіолог Артуро Касадевалл, один з авторів нового дослідження.

Але, оскільки клімат став теплішим, дослідники говорять, що C. auris зміг адаптуватися, що допомогло йому розмножуватися при температурі тіла людини 37 градусів Цельсія.

Касадевалл і його колеги з Онкологічного центру імені Андерсона з Університету Техасу і Інституту біорізноманіття грибів Вестердайка в Утрехті, порівняли C. auris з іншими видами і виявили, що смертельні дріжджі здатні рости при більш високих температурах.

«Найбільш загадкове те, що Candida auris з’явилися одночасно на трьох різних континентах, і це дуже складно пояснити. Ви повинні спробувати подумати, що може бути об'єднуючим фактором тут? Це різні суспільства, різні групи населення. Але їх об'єднує те, що світ стає тепліше «, — сказав Касадевал.

Ймовірно, Candida auris раніше був водним організмом і харчувався мертвими залишками, проте глобальне потепління і підвищення солоності вод направило його еволюцію так, що він зміг жити в рідинах тіла людини.

«Це цікава теорія, це дуже хороша теорія, але вона потребує доказу», — сказав Луїс Остроскі, дослідник інфекційних захворювань в Медичній школі McGovern UTHealth в Х’юстоні.

За словами Остроскі, широке використання протигрибкових препаратів і інтенсивне використання фунгіцидів на посівах є одними з інших теорій появи грибка.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X