Фізики запевняють, що створили пристрій, який генерує "негативну масу"

15 січня 2018, 21:03

Вчені з США створили, за їхніми словами, перший пристрій, який здатний генерувати частинки, що поводять себе так, ніби вони мають негативну масу.

Ефект негативної маси демонструють квазічастинки, які отримують шляхом злиття фотонів лазерного світла з екситонами, що виникають в напівпровідниковому матеріалі, пише Science Alert.

Відео дня

Конструкція нового пристрою нагадує конструкцію звичайного лазера. Світло направляється в проміжок між парою паралельних дзеркал. Між ними поміщений дуже тонкий шар напівпровідникового матеріалу, який взаємодіє зі світлом, що потрапило всередину оптичної пастки. У напівпровіднику виникає новий тип елементарних частинок - екситони, які об'єднуються з фотонами світла і формують квазічастинки, так звані поляритони, які, як раз і демонструють ефект негативної маси.

"Ці досліди бачаться цікавими і захоплюючими з точки зору фізики. Але виявляється, пристрій, який ми створили, представляє спосіб генерації лазерного світла з приростом невеликої кількості енергії", - говорить Нік Вамівакас, професор квантової оптики при відділі оптичної фізики при Університеті Рочестера.

Вамівакас пояснює, що, поляритон - це об'єкт, за своїми властивостями близький до об'єкта з негативною масою. Якщо прикласти до нього силу, то даний об'єкт не буде втягуватися, а навпаки, витягуватися.

"Ці перетворення можуть звести з розуму звичайну людину, але, якщо цього не станеться, то людину доконає отриманий результат. Якщо негативний поляритон потягнути чи штовхнути, він почне рухатися в напрямку, протилежному тому, який підказує людині її інтуїція", - розповідає Нік Вамівакас.

Отриманий результат - низькоенергетичний лазер - став на даний момент першим кроком фахівців-фізиків з Рочестера до створення повноцінних штучних об'єктів з негативною масою.

Раніше НВ повідомляло, що американські вчені підтвердили існування речовини екситонію, яке є конденсатом екситонів - пов'язаних один з одним електронів і «дірок». Екситоній це досить екзотичний конденсат, який проявляє макроскопічні квантові явища, такі як надпровідність або надтекучість. Він складається з екситонів, частинок, які утворені з малоймовірного злиття евакуйованого електрона і дірки, яку він залишає. Діра при цьому поводиться як заряджена частинка.

Показати ще новини
Радіо НВ
X