Фантастика. Вчені виявили найдавніший камінь Землі в зразку з Місяця

28 січня 2019, 07:04

Міжнародна група вчених зі Швеції, Австралії і США провела аналіз одного зі зразків місячного грунту, який доставила на Землю місія Аполлон-14.

За даними дослідників, є докази того, що цей камінь - земного походження, пише Science Alert .

Це шматочок кварцу, польового шпату і циркону вагою 2 грами. Такі мінерали рідко зустрічаються на Місяці, але дійсно поширені тут, на Землі. Хімічний аналіз показав, що камінь сформувався в окисленій системі, подібній до Землі, при температурі, подібній до Землі, а не в умовах температури Місяця. Якби він сформувався на Місяці, для цього потрібні були б умови, існування яких раніше ніколи не визначалося по місячним зразкам.

Відео дня

За словами вчених, камінь полетів із Землі близько 4 млрд років тому, коли астероїд або комета врізалися в нашу молоду планету і в космос відправилися безліч осколків. Оскільки Місяць був набагато ближче до Землі в той момент - приблизно в три рази ближче, ніж зараз - частина цього сміття могла виявитися там.

"Це незвичайна знахідка, яка допомагає намалювати кращу картину ранньої Землі і бомбардувань, які змінили нашу планету на зорі її життя", - сказав планетолог Девід Крінг з Місячного і Планетарного інституту.

Команда змогла виконати детальніший аналіз каменю. Включення циркону було особливо корисним, оскільки циркон містить уран, відомий період напіврозпаду якого дозволяє проводити точні датування. Таким чином, утворення породи було датовано часом приблизно 4-4,1 млрд років тому. Камінь сформувався під поверхнею планети на глибині близько 20 км, де він залишався до тих пір, поки сильний вплив не відкинуло його в космос.

Звідти він дістався до Місяця, де подальші зіткнення, ймовірно, частково зруйнували його близько 3,9 мільярда років тому і поховали під шаром місячного грунту. Потім він був повернутий на поверхню близько 26 мільйонів років тому, під час удару, який призвів до появи кратеру Конус. Камінь залишався на поверхні до тих пір, поки не був вивезений на Землю астронавтами Аполлона-14 всього кілька десятиліть тому.

Можливо, що фрагмент дійсно сформувався на Місяці, але умови для цього були б несхожими на все, що ми бачили на супутнику. Він повинен був утворитися на 30-70 км нижче поверхні в "незвично окислюючому магматичному середовищі" з рівнями кисню, що набагато перевищують рівні в місячної мантії. Навпаки, земні умови здаються набагато більш ймовірними.

Але це може бути нескладно перевірити. Якщо один фрагмент був знайдений, повинні бути інші, і дослідження інших місячних зразків можуть допомогти знайти їх. Крім того, за допомогою плану NASA по поверненню людей на Місяць в майбутньому можуть з'явитися можливості зібрати ще більше зразків.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X