Фабрика геніїв. Навіщо Китаю діти зі зміненою ДНК і що це означає для людства

25 лютого 2019, 20:00

Згідно з новим дослідженням, зміна гена CCR5 тягне за собою не тільки стійкість до ВІЛ, а й поліпшення когнітивних здібностей і пам'яті.

Як уже писало НВ, кілька місяців тому китайський вчений-генетик і професор шеньчженського університету науки і технологій Хе Цзянькуй заявив про народження перших дітей з відредагованим геномом.

Відео дня

Повідомлялося, що першими дітьми зі зміненою структурою ДНК стали дівчата-близнючки – Лулу і Нана. Цзянькуй заявляв, що завдяки технології CRISPR/Cas9 йому вдалося замінити ген CCR5, який дозволяє вірусу ВІЛ заражати інші клітини.

Деталі цієї події були приховані, а університет, в якому працював професор, і лікарня, в якій нібито народилися Лулу і Нана, відкидають свою причетність до досліджень генетика.

Але днями в мережі опублікували деталі роботи, згідно з якою експеримент Цзянькуйя мож впливати не тільки на стійкість до ВІЛ, а й на інтелектуальні здібності перших в історії людства дітей зі зміненим геномом.

Експеримент про експеримент

Як передає видання Naked Science з посиланням на науковий журнал Cell, група вчених, яка провела експерименти на мишах, заявляє, що зміна гена CCR5 тягне за собою поліпшення функцій мислення, пам'яті, а також сприяє відновленню людини після інсульту.

Один з авторів роботи – нейробіолог з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі – Алчіно Сільва підтверджує, що видалення гена CCR5 у мишей значно покращує їхню пам'ять, але це не означає, що така процедура буде безпечною для людського організму.

"Я не був би вченим, якби не сказав, що в майбутньому ми дійсно будемо мати можливість підвищити середній IQ населення: це доводять численні експерименти на мишах. Але миші не люди, а поки ми просто не знаємо, якими будуть наслідки таких дій. Ми ще не готові до цього", – пояснює Сільва.

Незважаючи на те, що поки точно невідомо, чи знав Хе Цзянькуй про всі наслідки видалення CCR5 і чи дійсно він планував зробити дітей тільки стійкими до ВІЛ, керівник нового дослідження Алчіно Сільва каже, що Цзянькуй не повинен був влазити в ДНК дітей, оскільки незрозуміло, як це відіб'ється на них в майбутньому.

Генетик, в свою чергу, говорить, що результати досліджень Сільви повинні пройти незалежну експертизу. До того ж, Хе Цзянькуй заявив, що він також виступає проти зміни геному для створення більш досконалих людей.

Так чи інакше, якщо результати нових експериментів з видаленням CCR5 у мишей підтвердяться, – це означає, що перші діти зі штучно поліпшеним інтелектом вже народилися.

Злочин і кара

Нагадаємо, спочатку досліди китайського професора-генетика перебували під великим сумнівом, оскільки він не розкрив ніякої інформації і не опублікував офіційний документ з поясненням свого експерименту.

Пізніше ЗМІ повідомляли про те, що він зник після домашнього арешту, а Південний університет науки і техніки опублікував заяву, згідно з якою Цзянькуй "серйозно порушує академічну етику і академічні норми".

Влада КНР також засудила експеримент, назвавши його "надзвичайно огидним за своєю природою", а помічник міністра науки і техніки Сюй Наньпін і зовсім звинуватив вченого в порушенні китайських законів.

Китайський науковий союз, в свою чергу, написав, що він "рішуче виступає проти так званих наукових досліджень і біотехнологічних додатків, які порушують дух науки та етики".

Близько місяця тому влада Китаю підтвердила факт експерименту Цзянькуйя з ДНК дітей і засудила це, заявивши, що вчений діяв "незаконно, в гонитві за славою і багатством".

Хе Цзянькуй (Фото: EPA)
Хе Цзянькуй / Фото: EPA

Слідчим вдалося з'ясувати, що робота вченого дійсно призвела до народження дітей-близнюків, і що зараз вагітна інша жінка. Крім цього, правоохоронці з провінції Гуандун заявили, що доктор проводив дослідження на власні кошти, уникаючи тим самим фінансового нагляду і контролю органів охорони здоров'я.

Наразі на Хе Цзянькуйя заведено справу через порушення державного законодавства і світових етичних наукових норм, а близнюки Лулу і Нана знаходяться під наглядом лікаря.

Ймовірно, що вченого можуть засудити не тільки до позбавлення волі, але і до смертної кари, якщо доведуть, що він брав участь у корупційних схемах для проведення свого експерименту.

Майбутнє CRISPR/Cas9

Резонанс навколо експерименту китайського генетика з'явився через те, що його дії можуть підірвати довіру до революційної технології, яка дозволяє редагувати CRISPR/Cas9 геном людини.

Ria.ru
Фото: Ria.ru

Вчені з Каліфорнійського університету в Берклі, Массачусетського Технологічного Інституту та Гарварда ведуть патентну боротьбу за застосування технології CRISPR / Cas9 ще з 2012 року.

Говорячи простими словами, така технологія може дозволити змінювати структуру ДНК і уникати розвитку в організмі не тільки спадкових захворювань, а й онкології, ВІЛ, діабету, шизофренії або навіть редагувати зовнішність дітей.

Експерименти з CRISPR/Cas9 викликали масу дискусій на етичному підгрунтті, адже це є безпосереднім втручанням у розвиток плода.

Проте, компанії, які розвивають редагування, вже досягли капіталізації в сотні мільйонів доларів. Одну з таких – Editas Medicine – фінансує засновник і колишній керівник Microsoft Білл Гейтс.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X