Ейнштейн лютує. Дослідження темної матерії кидає виклик сучасній фізиці

17 лютого 2019, 07:00

Фізики з Японії перевірили теорію Ейнштейна на предмет темної матерії за допомогою одного з найпотужніших телескопів. Результат виявився несподіваним.

Попри нещодавні заяви вчених з університету Південної Данії, згідно з якими концепція існування темної матерії може бути хибна, фахівці з Японії вирішили скласти карту цієї самої темної матерії.

Відео дня

Як уже писало НВ, темна матерія - це теоретична, невидима нам субстанція, яка відповідає за формування і тяжіння зірок і галактик. Темну матерію супроводжує темна енергія - настільки ж теоретичний і настільки ж невидимий феномен, який відповідає за швидке розширення Всесвіту.

Вчені з Інституту фізики і математики Всесвіту в Касіва, що на південному сході Японії, вирішили скласти карту того, як формувалася і розвивалася темна матерія, починаючи з періоду зародження Всесвіту, передає видання Phys.org .

По суті, фахівці спробували перевірити загальну теорію відносності Альберта Ейнштейна за допомогою одного з найпотужніших телескопів у світі, - 870-мегапіксельного Subaru, який розташований на Гаваях.

HSC-SSP / NAOJ
Фото: HSC-SSP / NAOJ

Оскільки фундаментальне вчення Ейнштейна свідчить, що гравітація будь-якого об'єкта або речовини викривляє світло, що проходить крізь нього, - так само має викривляти світло і потенційна темна матерія, невидима для будь-якого пристрою, розробленого людиною.

Варто прибрати з рівняння видимі нам об'єкти і речовини, про які ми знаємо, і вуаля: світло залишається лише під впливом темної матерії, що і дало змогу вченим скласти карту її розподілу по Всесвіту.

Команда фізика Тіакі Хікаге проаналізувала зображення більш ніж 10 млн галактик, які розташовані на відстані у кілька мільярдів світлових років від нас, і які перестали існувати також мільярди років тому. Це можливо завдяки світлу від цих померлих галактик, яке тільки-тільки досягає Землі та викривляється об'єктами на його шляху, враховуючи можливу темну матерію.

Грунтуючись на цих зображеннях і попередніх дослідженнях темної матерії, вчені з японського університету створили карту щільності темної матерії у сьогоднішньому Всесвіті та реконструювали у тривимірному просторі те, як зародилася та розвивалася темна матерія приблизно 13 млрд років.

Позначаючи об'єкти з різною масою різними відтінками кольорів, вчені дійшли до приголомшливого висновку, - Всесвіт може розширюватися значно повільніше, ніж прийнято вважати. Такий висновок ставить під сумнів точність теорії відносності Ейнштейна та Стандартної моделі фізики в цілому, згідно з якими Всесвіт розширюється набагато швидше.

Астрофізики з Японії створили імовірну карту темної матерії у Всесвіті, враховуючи викривлення світла галактик. Якщо цей параметр дійсно правильний, і невидима нам матерія розвивалася та переміщалася саме так - це тягне за собою зміну основних законів фізики і дослідження абсолютно нової галузі цієї науки.

"Якщо подальші дані покажуть, що ми точно маємо рацію, - це означає, що щось відсутнє у нашому поточному розумінні Стандартної моделі та загальної теорії відносності. З подальшою роботою, якщо у нас вийде бути ще більш точними, ми зможемо знайти щось конкретне. Це великий мотиваційний фактор для мене", - говорить Хікаге.

Вчені продовжать аналізувати масив даних, який вони отримали з телескопа на Гаваях, що, можливо, приведе до відкриттів, які змусять дослідників переглянути їхнє розуміння Всесвіту.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X